Vianoce sú obdobím hojnosti, avšak pre mnohé slovenské domácnosti znamenajú aj výrazný tlak na rodinné financie. Ako vyplýva z aktuálneho prieskumu spoločnosti SIMPLEA, Slováci plánujú tento rok minúť na vianočné darčeky priemerne 400 eur. Tento nápor ešte zvyšujú vysoké ceny potravín, ktoré podľa Národnej banky Slovenska prispeli k októbrovej inflácii, najvyššej od marca 2024.
„Domácnosti sa musia pripraviť na vyššie ceny základných potravín, nevyhnutných pre sviatočné menu. Októbrová inflácia dosiahla 3,1 %, pričom sa očakáva jej ďalšie zrýchlenie v decembri,“ upozornil Vojtech Višňovský, riaditeľ a majiteľ pobočky Simplea v Žiline. Odporúča pritom nastaviť si fixný rozpočet na sviatočné nákupy, zvýšený maximálne o 20 % oproti bežným mesiacom, financovaný predovšetkým z krátkodobých rezerv.
Upozorňuje však na finančnú pascu, ktorou sú lákavé pôžičky. Najmä mladí ľudia si zvyknú požičiavať peniaze na najnovšie telefóny či autá, no tým sa vystavujú vysokému riziku.
Úvery: dobrý sluha, zlý pán
Podľa Višňovského nie je prijateľné financovať sviatky na úkor budúcich finančných záväzkov. „Spotrebné úvery patria medzi drahšie možnosti, často s vysokými úrokmi a preplatením až o desiatky percent. Ich použitie treba dôkladne zvážiť a ideálne sa poradiť s odborníkom,“ uviedol. Zároveň upozorňuje na riziká nebankových pôžičiek a potrebu správneho poistenia úverov.
Z prieskumu spoločnosti Simplea vyplýva, že 14 % domácností na Slovensku považuje za prijateľné zobrať si pôžičku na nákup darčekov alebo dovolenky. „Vianočné darčeky sú emocionálnou záležitosťou, no mali by sme si uvedomiť, že ak ich financujeme na dlh, môžu nás tieto záväzky sprevádzať aj po sviatkoch,“ dodal.
Riziká pre mladých ľudí
Mladí ľudia sú podľa Višňovského obzvlášť zraniteľnou skupinou. „Stretávame sa s prípadmi, keď si mladí po vstupe na pracovný trh zoberú vysoký spotrebný úver na kúpu auta, čo ich dostáva do dlhovej špirály,“ varoval. Negatívne skúsenosti spojené s nesplácaním úverov sa zaznamenávajú v bankových registroch, čo môže mať dlhodobé dôsledky na ich finančnú budúcnosť.
Finančný konzultant preto radí, aby si mladí budovali rezervy aspoň vo výške troch až šiestich mesačných platov a vyhýbali sa zbytočnému zadlžovaniu. Pre strednodobé a dlhodobé ciele odporúča investovanie do konzervatívnych a výnosných fondov pod dohľadom odborníkov.
Finančná gramotnosť: Achillova päta Slovákov
Finančná gramotnosť chýba podľa odborníka väčšine Slovákov naprieč všetkými vekovými kategóriami. V pravidelných prieskumoch figurujeme na chvoste Európy a vyspelého sveta, to má priami súvis s našimi zlými finančnými rozhodnutiami.
„Táto situácia je obzvlášť smutná, pretože niektorí mladí sa už dostali alebo sa v krátkej dobe dostanú do tzv. dlhovej špirály a v nasledujúcich rokoch sa budú musieť sústrediť namiesto budovania majetku, dosahovania svojich cieľov a osobného rozvojahlavne na riešenie nevyhovujúcej finančnej situácie. Najčastejším dôvodom, s ktorým sa u mladých stretávame je kúpa auta na vysoký spotrebný úver krátko po vstupe na pracovný trh. Dlhodobá finančná tieseň má veľké negatívne dopady hlavne na psychiku človeka a v takejto situácií sa často rozpadávajú vzťahy alebo sú nútení vrátiť sa naspäť ku rodičom,“uviedolna základe klientskych skúsenostíz praxeV. Višňovský.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.