Spoločný register bankových informácií (SRBI), skrátene úverový register predstavuje databázu informácií o klientoch bánk, ktorí čerpajú úver alebo sú uvedení ako ručitelia v úverových zmluvách.
Do úverového registra sa však dostanú nielen osoby, ktoré čerpajú úver. Aj v prípade, že máte, alebo ste mali kreditnú kartu, či čerpali povolené prečerpanie k bežnému účtu tzv. kontokorent je vaše meno automaticky zapísané do registra. Dokonca na zápis osoby do registra postačí už i len požiadať o vydanie kreditnej karty, kontokorentu, či úveru.
Aké údaje je možné zistiť z registra?
Okrem základných údajov slúžiacich na identifikáciu dlžníka, sa do registru uvádzajú aj informácie o úverových vzťahoch s finančnými inštitúciami:
- počet existujúcich úverových zmlúv
- výška jednotlivých splátok
- história splácania záväzkov – t.j. splácanie do alebo po dobe splatnosti
- informácie o ručiteľoch a iných zárukách úverov a ostatných záväzkov
Tieto informácie sa v registri uchovávajú počas celej doby trvania záväzku, čiže počas celej doby splácania úveru, či trvania povoleného prečerpania k bežnému účtu, či počas celej doby vlastnenia kreditnej karty. Úverový register archivuje všetky tieto údaje ešte 5 rokov po skončení spomínaných záväzkov.
Pokiaľ však chcete skontrolovať, alebo zistiť údaje o sebe, môžete to urobiť jediným spôsobom – požiadať o odpis osobných údajov.
Pochopiteľne, ako väčšina vecí, ani táto služba nie je zadarmo. Na vyhotovenie opisu si prevádzkovateľ registra necháva 30 dní. Pričom sa platí poplatok v súčasnosti vo výške 4 pri osobnom odbere a 4 eura plus hodnota poštovného pri zaslaní opisu poštou. Prevádzkovateľ úverového registru umožňuje aj vydanie expresného opisu do 24 hodín. Za túto službu si potom však priplatíte ešte ďalších 10 eur navyše.
Ani banka nemôže nahliadnuť do registra kedy sa jej zachce
Banka môže do registra nahliadnuť len v prípade, ak jej klient žiada o úver, kreditnú kartu, či povolené prečerpanie. Toto však môže len v prípade, ak dá klient banke súhlas na spracovanie informácií.
Pri žiadosti o úver totiž nemusíte udeliť súhlas na spracovanie informácií v registri. Keď tak však neurobíte riskujete, že vám banka odmietne poskytnúť úver v dôsledku nedostatočných údajov, či nízkej dôveryhodnosti.
Ktoré banky nahliadajú do registra?
Výhodou alebo nevýhodou, záleží ako sa na to pozriete je, že prístup do registru úverov majú len slovenské banky, alebo pobočky zahraničných bánk na Slovensku. Zahraničné banky, ktoré nepodliehajú slovenským zákonom a bankovému dohľadu NBS si dlžníka „skontrolovať“ v slovenskom úverovom registri nemôžu.
Prevádzkovateľom Spoločného registra bankových informácií je spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau, s.r.o., ktorej jedinými vlastníkmi sú tri najväčšie slovenské banky: Slovenská sporiteľňa, a.s., Všeobecná úverová banka, a.s. a Tatra banka, a.s. Jeho užívateľmi je ďalších dvanásť finančných inštitúcií. (Menný zoznam finančných spoločností, ktoré sú užívateľmi registra nájdete tu.)
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.