Na čo si dať pozor pri nebankovej pôžičke a od koho si radšej nepožičiavať?

Roland Regely | rubrika: Článok | 29. 8. 2019
Väčšina Slovákov nepozná výhody finančných produktov, ktoré využívajú. Vyberajú si ich hlavne podľa ceny. Pri úveroch a pôžičkách od nebankových inštitúcií treba zvýšiť pozornosť.
Na čo si dať pozor pri nebankovej pôžičke a od koho si radšej nepožičiavať?

Zdroj: Shutterstock

Mať nejaký úver, platobnú kartu, účet v banke, sporenie alebo poistenie, je samozrejmosťou pre väčšinu Slovákov. Poznať ale výhody, ktoré tieto finančné produkty so sebou prinášajú, už také samozrejmé nie je.

Najrozhodujúcejším kritériom pri výbere konkrétneho finančného produktu je často len úroková sadzba, prípadne jednoduchosť s akou človek príde k peniazom.

Nebankové spoločnosti sú na Slovensku pod prísnejším dohľadom Národnej banky Slovenska. Napriek tomu sa na trhu stále nachádzajú spoločnosti, ktoré porušujú pravidlá.

Ako spoznať neserióznu nebankovku

Ak vám je niektorá firma ochotná požičať bez dokladovania príjmu a nedáva vám čas na preštudovanie podmienok úverovej zmluvy, mali by ste zbystriť pozornosť. Neseriózne finančné inštitúcie majú tiež často nejasné kontaktné údajevo forme P.O. Boxu. 

Príliš vysoké sankcie za nesplácanie pôžičky? Zvýšte pozornosť. V bankách aj veľkých nebankovnkách sú sankcie limitované zákonom a odvíjajú sa od aktuálnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky. Banky majú sankčné sadzby okolo 5% ročne k vášmu úroku.

 

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Desatoro neserióznej nebankovej inštitúcie

  • Firma bez sídla, prípadne len so schránkou
  • Ťažko čitateľné zmluvy a málo času na ich preštudovanie
  • Ručenie nehnuteľnosťou aj za malý úver
  • Veľmi jednoduché kritéria na požičiavanie peňazí
  • Obrovské sankcie za nesplácanie úveru
  • Firma nemá záujem zisťovať vašu schopnosť splácať
  • Neprimerane vysoký úrok a RPMN
  • Poplatok za poskytnutie pôžičky vopred
  • Ručenie za úver zmenkou
  • Výber splátok osobne a v hotovosti

Koľko ma to bude stáť, keď si to zoberiem?

Zobrať si pôžičku, úver alebo kreditnú kartu, uzatvoriť poistenie či sporenie, je bežnou záležitosťou pre väčšinu ľudí. Vo všetkých týchto prípadoch ale ide spravidla o finančný záväzok na dlhšie obdobie, nezriedka aj na niekoľko rokov. Rozhodnúť sa pre konkrétny produkt často nie je jednoduché a svoju úlohu tu zohráva viacero faktorov.

Kritériom, ktoré treba najviac zohľadniť pri výbere konkrétneho finančného produktu, je jeho konečná cena a nielen úroková sadzba. Všímať si treba najmä celkové náklady spojené s úverom. Riaďte sa primárne ročnou percentuálnou mierou nákladov (RPMN), ktorá vám ukáže celkové náklady spojené so splácaním pôžičky. Nemala by byť vyššia ako 25%.

Podľa zákona môžu nebankovky zarobiť maximálne dvojnásobok toho, čo si priemerne účtujú na trhu banky. Ak sa vám ich RPMN príliš vysoké, nepožičiavajte si.

Služby navyše, ktoré nepotrebujete

Chce vám nebankovka posielať informačné SMS alebo umožniť výber splátok osobne? Sú to všetko nekalé praktiky a od takejto spoločnosti si nepožičiavajte. Výber splátok osobne už zákon nepovoluje a SMS správy znamenajú zbytočné náklady navyše za každú jednu správu odoslanú na vaše číslo.

Po novom musi úverové inštitúcie posielať peniaze klientom len na účet alebo poštovou poukážkou. Pôžička v hotovosti je už tak mimo zákona.

Anketa

Koľko máte úverov a pôžičiek?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok