Nepochodili ste u známych ani v banke? Skúste kolektívnu pôžičku

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 30. 7. 2019
Ani tá však nie je pre každého. Pre koho je vhodná a čo by ste mali vedieť predtým, než si ju zriadite.
Nepochodili ste u známych ani v banke? Skúste kolektívnu pôžičku

Zdroj: Shutterstock

Kolektívna pôžička v našich podmienkach predstavuje formu požičiavania prostriedkov od ľudí, ktorí majú peniaze ľuďom, ktorí si potrebujú požičať. Ich ponuka a dopyt sa stretávajú prostredníctvom internetového portálu. U nás je to napríklad Žltý melón alebo Zinc euro, v Českej republike Zonky.

 

Kolektívne pôžičky, známe pod anglickým peer-to-peer (P2P), však nie sú zas tak úplne vhodné pre každého. Rozhodne nepočítajte s tým, že nebudete musieť dokladovať výšku príjmu a dokazovať schopnosť pôžičku splácať. Pri nesplácaní kolektívnej pôžičky tiež dochádza k vymáhaniu dlhu a môže nastúpiť aj exekútor ako u bežného spotrebného úveru.

Ako získať kolektívnu pôžičku

Celý proces na získanie pôžičky je online.

Záujemca o pôžičku sa zaregistruje na portály. Podklady, potrebné k identifikácii klienta a jeho schopnosti splácať úver, zasiela online.

Ďalej sa stanoví výška úveru a doba splácania. Prípadne sa uvedie účel použitia prostriedkov.

Niekedy môže portál umožniť aj komunikáciu medzi záujemcom a investorom.

Poskytnutie pôžičky sa realizuje formou aukcie. Investor ponúkne peniaze za svoj zvolený úrok. Obvykle nenastáva situácia, že by jeden investor požičal celú žiadanú sumu. Preto prijíma žiadateľ ponuky od viacerých investorov, až kým sa nedostane k požadovanej sume. Niektoré akcie treba opakovať a tak postupne "odpadávajú" ponuky investorov s najvyšším úrokom. V podstate sa to realizuje tak, že potenciálni investori prejavia svoj záujem poskytnúť prostriedky danému žiadateľovi a z ich ponúk sa v danom čase vytvorí priemerná úroková sadzba. Pokiaľ ju žiadateľ akceptuje, je akcia úspešná.

Takto sa dostanete k nižšej úrokovej sadzbe, než bola pôvodná ponuka. Úroková sadzba na kolektívnej pôžičke však býva vyššia, než akú by ste mohli dostať na spotrebný úver v banke.

Rovnako tak musíte počítať aj s poplatkami, ktoré už v banke nenájdete. Napríklad poplatok za poskytnutie úveru, či poplatok za predčasné splatenie pôžičky.

Nie vždy sa môže nájsť dostatok investorov. Nie každá investícia môže byť úspešná.

Kolektívne pôžičky môžu byť vhodné pre začínajúcich podnikateľov a živnostníkov, ktorí ešte nemôžu svoje príjmy zdokladovať daňovým priznaním. Vhodné môžu byť aj pre ľudí s alternatívnymi príjmami, ktoré sa nedajú dostatočne zdokladovať alebo ich banka neakceptuje. Dôležité je, aby žiadateľ o existencii svojich príjmov dokázal presvedčiť investorov na pôžičkovom portály.

Kolektívne pôžičky nie sú zastropované, ako napr. hypotéky, kedy banka môže poskytnúť úver len do výšky 90 % z hodnoty nehnuteľnosti. Preto by na takomto portály mohol uspieť žiadateľ, ktorý si chce požičať celú sumu a presvedčí investorov o dostatočnom príjme na jeho splácanie.

Získať pôžičku môže aj žiadateľ so záznamom v úverovom registri. Záleží od druhu záznamu a tiež je nutné počítať s vysokým úrokom (aj 30 %-ným).

Úver na pôžičkovom portály však môže byť menej výhodný pre bonitných klientov, ktorí by úver v banke dostali bez problémov. Úrok na pôžičkových portáloch je vyšší než v banke a rátať musíte aj s poplatkami, ktoré už v banke nenájdete.

Ako investovať cez kolektívnu pôžičku

Pokiaľ sa rozhodnete svoje voľné prostriedky investovať do kolektívnych pôžičiek, pravdepodobne získate vyšší úrok, než aký by ste získali na bežných vkladových bankových produktoch.

S vyšším ziskom však ide ruka v ruke aj vyššie riziko.

Väčšinou nepožičiavate prostriedky konkrétne jednému klientovi. Po zaregistrovaní na portály sa vyjadríte k riziku, aké ste ochotný podstúpiť. Čím vyššie riziko, tým vyšší výnos, tým viac rizikovejších klientov.

Obvykle máte k dispozícii všeobecné informácie o klientoch: vek, to či vlastní nehnuteľnosť, úverové zaťaženie. V niektorých prípadoch môžete komunikovať so žiadateľom priamo. Jedná sa však o menej časté prípady.

Ako sme vyššie uviedli, investovanie sa realizuje formou akcie a vy ponúkate svoje prostriedky za vami zvolený úrok. Ak sa nájde dostatok investorov, ktorí sú ochotní danému žiadateľovi požičať za nižší úrok ako je vaša ponuka, môžete z danej investície vypadnúť. Tým je na investora vyvíjaný tlak poskytnúť nižší úrok.

Kolektívne pôžičky zatiaľ nepodliehajú takej regulácii ako bankové úvery alebo pôžičky od nebankoviek. No v prípade nesplácania pôžičky, podliehajú rovnakej legislatíve ako bankové úvery. Konkrétne údaje o žiadateľovi ako meno, rodné číslo a podobne, má k dispozícii len pôžičkový portál. Investorovi ich však poskytne v prípade nesplácania úveru. Investor si tak môže vymáhať nesplatený úver sám. Má však aj možnosť nechať sa zastupovať portálom.

Anketa

U koho si požičiavate najviac/najčastejšie?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Osobný bankrot vás zbaví dlhov. Týchto 12 chýb vás oň ale môže pripraviť

30. 10. 2024 | Barbora Magočová

Osobný bankrot vás zbaví dlhov. Týchto 12 chýb vás oň ale môže pripraviť

Ak vás trápia dlhy, určite uvažujete aj nad osobným bankrotom. Podmienky pre jeho vyhlásenie spĺňa mnoho dlžníkov; len máloktorí si však uvedomujú, že ide len o prvý krok k úspešnému... celý článok

Nehnuteľnosti na Slovensku čaká výrazné zdraženie. S kúpou by som neváhal, hovorí expert

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Nehnuteľnosti na Slovensku čaká výrazné zdraženie. S kúpou by som neváhal, hovorí expert

Ak sa chystáte na predaj nehnuteľnosti, počkajte, no ak chcete kupovať, neváhajte ani minútu. Odborníkov sme sa pýtali, čo čaká slovenský realitný trh v roku 2025. Zvýšená DPH a znížené... celý článok

Oplatí sa viac hypotéka alebo prenájom? Záleží len na vás, takto sa rozhodnete

11. 10. 2024 | Natália Stašíková

Oplatí sa viac hypotéka alebo prenájom? Záleží len na vás, takto sa rozhodnete

V rozhodovaní o hypotéke alebo nájme u Slovákov väčšinou víťazí kúpa vlastnej nehnuteľnosti na dlh. To však nemusí byť vždy najlepšie riešenie. Prečo je vlastníctvo nehnuteľností na... celý článok

Čo robiť, keď vám končí fixácia úroku na hypotéke? Máte tri možnosti, vyberajte múdro

31. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Čo robiť, keď vám končí fixácia úroku na hypotéke? Máte tri možnosti, vyberajte múdro

Čo môžete robiť, keď vám končí fixácia hypotéky? Máte tri možnosti: ostať v súčasnej banke, refinancovať úver v inej banke alebo splatiť úver predčasne. Každá z týchto možností má svoje... celý článok

Slováci môžu získať až 900 eur na bývanie navyše. Pozor, žiadosť treba podať do konca júla

22. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci môžu získať až 900 eur na bývanie navyše. Pozor, žiadosť treba podať do konca júla

Od 1. júna 2024 majú na pomoc so zvýšenými splátkami hypoték aj ľudia, ktorí svoje úvery refinancovali. Peniaze môžu získať až za pol roka spätne, no žiadosti musia poslať do konca... celý článok