Čoraz viac Slovákov si spája úvery, za päť rokov vzrástol ich počet desaťnásobne

Roland Regely | rubrika: Článok | 17. 12. 2018
V poslednom období vzrástol počet ľudí, ktorí si spájajú viacero pôžičiek do jedného úveru a šetria tak svoje financie aj energiu.
Čoraz viac Slovákov si spája úvery, za päť rokov vzrástol ich počet desaťnásobne

Zdroj: Shutterstock

Slováci sú z roka na rok finančne gramotnejší a mnohí si tak dokážu urobiť poriadok so svojimi peniazmi. V poslednom období vzrástol počet ľudí, ktorí si spájajú viacero pôžičiek do jedného úveru a šetria tak svoje financie aj energiu.

Spájanie úverov je populárnejšie, ako kedysi

V porovnaní s obdobím spred piatich rokov je „konsolidujúcich“ päťnásobne viac. Priemerná výška konsolidácie, ktorá je dnes na úrovni takmer 9 tisíc eur, sa za päť rokov zvýšila skoro o 60 percent. Približne štvrtina klientov si zlučuje do jedného úveru aj mikropôžičky, pričom priemerne majú zobraté tri takéto úvery. Vyplýva to z údajov spoločnosti Home Credit.

Konsolidáciou ušetríte čas, no najmä peniaze

Mať viacero úverov naraz nie je v súčasnej dobe pre Slovákov ničím výnimočným. Splácajú trebárs auto na lízing, pôžičku na rekonštrukciu bytu, majú televízor a chladničku na splátky, k tomu ešte kontokorentný úver či kreditnú kartu. Spravidla im pritom odchádza každá splátka do inej finančnej inštitúcie, v rôznych termínoch a ešte aj s rozdielnou úrokovou sadzbou.

Dá sa to ale zjednodušiť a ešte na tom ušetriť. „Spojenie viacerých akýchkoľvek pôžičiek do jedného úveru, čiže ich konsolidácia, je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako ušetriť nielen na úrokoch ale aj poplatkoch za viaceré úvery. Ročne to môžu byť aj stovky eur. Nemusíte už potom platiť viaceré mesačné splátky, ani poplatky za vedenie osobných alebo úverových účtov v rôznych bankách.

Splácate už len jeden úver a nemusíte myslieť na iné splátky. Dosiahnuť sa tak dá spravidla nižšia úroková sadzba a v konečnom dôsledku aj menšia mesačná splátka, ktorá sa dá prispôsobiť aktuálnej finančnej kondícii,“  radí Zdenka Kocmanová zo spoločnosti Home Credit.

 

Niektorí Slováci majú aj 10 pôžičiek, ktoré sa dajú spojiť 

Podľa aktuálnych údajov spoločnosti Home Credit v porovnaní so situáciou v roku 2013 vzrástol počet klientov, ktorí využívajú konsolidáciu úverov, až desaťnásobne. Priemerná výška celkovej sumy pozostávajúca z viacerých spájaných úverov je 8898 eur. Za päťročné obdobie ide o nárast sumy o 58 percent.

Približne štvrtina ľudí konsoliduje aj  viaceré mikroúvery, teda pôžičky v stovkách eur. Priemerne má takýto klient tri drobné pôžičky. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí pred konsolidáciou splácajú aj desať a viac pôžičiek.

Ľudia už nebažia po nižšej mesačnej splátke

Slováci sú v porovnaní s minulosťou v dnešnej dobe oveľa viac finančne gramotní a pri zlučovaní úverov už nejdú slepo len po nižšej splátke za cenu vyššej úrokovej sadzby či dlhšej doby splácania. Aj situácia na finančnom trhu umožňuje konsolidovať úvery oveľa efektívnejšie – s nižšími úrokovými sadzbami a s kratšou dobou splácania.

„Pred samotným zlučovaním úverov je každopádne dobré si overiť, koľko by ste mali banke celkovo zaplatiť  za predčasné splatenie starých úverov. Poplatok za predčasné splatenie je regulovaný zákonom, no niektoré spoločnosti si navyše účtujú aj platby za zmenu zmluvy alebo vyčíslenie dlžnej čiastky. Na toto si treba dať pozor. Vhodné je taktiež porovnať si ponuky viacerých finančných inštitúcií, pre ktoré sa rozhodujete pri plánovanej konsolidácii úverov.

Preveriť si je potrebné aj to, či dokážu konsolidovať napríklad aj neštandardné typy úverov, ako sú drobné hotovostné pôžičky, P2P pôžičky, lízingy, spotrebné úvery, kreditné karty a podobne. Navyše, nie všetky finančné inštitúcie poskytujú možnosť individuálneho posudzovania jednotlivých žiadateľov,“  uzatvára Zdenka Kocmanová.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Anketa

Splácate nejaký úver?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok