Je dobré brať si pôžičku na dovolenku?

Roland Regely | rubrika: Článok | 14. 8. 2018
Ak vám z akéhokoľvek dôvodu peniaze nestačia a dovolenku si napríklad kvôli deťom odpustiť nemôžete, je potrebné sa dôkladne zamyslieť nad svojimi finančnými schopnosťami a možnou pôžičkou.
Je dobré brať si pôžičku na dovolenku?

Zdroj: Shutterstock

Mnohí ľudia, ak im to stav rodinných financií nedovoľuje, riešia dovolenku pôžičkou. Jedna zo zásad zodpovedného zadlžovania ale hovorí, že na úver si nekupujem nič, čo budem splácať dlhšie, než reálne užívať.

Ľudia často konajú nerozvážne, pri dovolenkách to platí obzvlášť

Ľudia konajú rýchlo, nerozvážne a jediné, na čo myslia je to, ako si bezstarostne užijú. K úverom na dovolenku však inklinujú najmä ľudia, ktorý žijá takpovediac od výplaty do výplaty. Ak vám nezostanú na konci mesiac žiadne peniaze, dovolenka na pôžičku zrejme nebude ten najlepší nápad.

e dokázané, že pred dovolenkou si požičiavajú najmä notorickí neplatiči a dlžníci, ktorí sa v dlhoch pohybujú pravidelne alebo sa práve pôžičkou na dovolenku zadĺži a chytí na dlho do pasce. Ak splácanie pôžičky sa už pred podaním žiadosti javí ako nereálne alebo ťažko realizovateľné, je pomerne hlúpe si požičiavať na niečo, čo k životu nevyhnutne nepotrebujeme.

Skôr ako pôžičku použite kreditku či povolené prečerpanie

Kreditnú kartu vám dnes vydá ktorákoľvek banka na Slovensku. Samozrejme, musíte spĺňať kritéria a preukázať schopnosť splácať ju. Existujú mnohé, ktoré vám napríkad umožnia aj vstupy do prémiových salónikov na letiskách, či také, ktoré vám šetria peniaze po každej platbe. Nechajte si urobiť informatívny výpočet vo svojej banke.

S kreditkou môžete platiť do určitej dohodnutej výšky aj ak nemáte na účte peniaze. Tento úver je výhodný, pretože ponúka tzv. bezúročnú dobu. Tá je najčastejšie 40 – 50 dní, počas ktorých sa vám vybraná suma neúročí. Pôžičku splatíte pohodlne pripísaním peňazí na účet. Ak teda viete, že po dovolenke príde výplata, nemusíte sa obávať a peniaze môžete čerpať predčasne.

Kontokorentný úver ponúka podobný princíp. Nejde však o fixný kredit na karte, ale o čerpanie peňazí do mínusu. Kontokorent neponúka bezúročnú dobu a dlh je úročený od 4 do 20 % ročne (závisí od poskytovateľa úveru a od formy zabezpečenia).

Mohlo by vás zaujímať:

Čomu sa radšej vyhnite

Spotrebný úver, rýchle on-line či SMS pôžičky alebo dovolenka na splátky. Banky či nebankové spoločnosti na tieto produkty lákajú najmä rýchly vybavením a okamžitou hotovosťou či pripísaním na účet. Často však za veľmi nevýhodných podmienok. Okrem spotrebného úveru je dobré sa podobným produktom vyhýbať aj v bežnom živote, nielen počas hľadania financií na dovolenku.

V prípade dovolenky na splátky si najskôr skontrolujte stav vašich financií a splácanie predchádzajúcich úverov. Informácie o vašej disciplíne pri splácaní záväzkov vám poskytujú bankové a nebankové registre.

Ak už pôžička, tak so splatnosťou do 6 mesiacov

Odborníci sa zhodujú, že nie je optimálne si na dovolenku požičiavať s dobou splatnosti 12 mesiacov. Treba si uvedomiť, že potreba dovolenky sa objaví aj o rok. Budete teda každý rok dovolenku riešiť pôžičkou s 12-mesačnou dobou splatnosti?

Odporúča sa, aby ste si jasne stanovili pravidlá. Ak si na dovolenku musíte požičať, vyberte si takú dovolenku, ktorú splatíte najneskôr za pol roka. A v druhom polroku si peniaze vo výške splátky už splateného úveru budete odkladať. Takýmto spôsobom si na tohtoročnú dovolenku požičiate, na dovolenku o rok si už našetríte.

Splácajte poctivo, registre vidia všetko

Pri rozumnej starostlivosti o svoje finančné zdravie vám spotrebný úver na dovolenku môže pomôcť v budúcnosti, nakoľko riadnym a včasným splácaním svojich záväzkov si budujeme pozitívnu úverovú históriu. Včasným splácaním záväzkov totiž klient vysiela signál o svojej finančnej dôveryhodnosti. Keď bude žiadať napríklad o úver či hypotéku, banka si v registroch bude overovať aj jeho platobnú disciplínu. Informácia o riadnom splácaní úveru môže mať pre banky väčšiu váhu, ako fakt, že ste vo svojom živote ešte žiadny úver nesplácali.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok