Idete za ručiteľa? Pozor na riziká!

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 24. 5. 2017
Ručenie prináša riziká aj v prípade, ak dlžník spláca poctivo!
Idete za ručiteľa? Pozor na riziká!

Zdroj: Shutterstock

Menšie práva, no rovnaké povinnosti ako dlžník!

Banky dnes ponúkajú dostatok úverových produktov, pri ktorých nepotrebujete žiadneho ručiteľa.

Je vnímaný skôr ako bonus pre klienta a v prípade dodatočného ručenia sú ochotné často prideliť aj vyšší úver, ako by žiadateľ dostal bez ručiteľa nedostal, prípadne môžu ponúknuť lepší úrok. Finančné inštitúcie postupujú v prípade poskytovania úveru s ručiteľom ku každému prípadu jednotlivo. Ručiteľ si v takomto prípade prejde rovnakým overovacím procesom schopnosti splácať úver, akoby úver sám požadoval, hoci ho nedostane.

Dostane len povinnosti plniť záväzky vyplývajúce zo zmluvy o ručení okamžite, ako hlavný dlžník prestane splácať. Prvá upomienka teda ide k dlžníkovi, druhá smeruje na prebratie dlhu k ručiteľovi.

Veľmi ľahko tak môžete začať splácať cudzí úver. Situácia je o to vážnejšia, že na Slovensku rastie počet zlyhaných úverov. Teda tých, ktoré sa prestávajú splácať včas. Podľa údajov Národnej banky Slovenska podiel zlyhaných spotrebiteľských úverov už viac ako rok rastie a  v  jesenných mesiacoch roka 2016 dosahoval 8,8 %. Pre ručiteľov to nie je pozitívna správa. 

Ručiteľ preberá záväzky aj bez rozhodnutia súdu

Baky sú ochotné prideliť lepší úver pri ručiteľovi  z jednoduchého dôvodu. Vymáhanie dlhu sa pre nich stáva jednoduchšie.

V hre sú totiž dvaja „dlžníci“, ktorých schopnosť splácať úver si dobre overili. Banka od ručiteľa požaduje splácanie dlhu ešte skôr, ako sa obráti na súd, alebo exekútora kvôli meškaniu. To je zdĺhavé a často komplikované, časovo aj finančne náročné riešenie. Ručiteľ teda preberá dlh automatiky, bez ohľadu na to, či dlžník má majetok, odmietne splácať, alebo sa stratí. Exekútor ani súd v tomto bode do hry vôbec nevstupujú. 

Naopak, ak si vy budete chcieť uplatniť svoj nárok voči dlžníkovi, budete musieť postupovať len súdnou cestou.

Netreba sa preto spoliehať, že uplatňovanie dlžoby voči ručiteľovi sa začne až v prípade, ak dlh nevymôže u pôvodného dlžníka súd ani exekúcia. 

Pozor, ak sa ručiteľ rozhodnete neplatiť a bude očakávať, že banka začne vymáhať splatenie dlhu súdnou cestou, úradnej zásielky zo súdu sa dočká aj samotný ručiteľ.

Legislatívne ide totiž o solidárnu zodpovednosť a tak zrazu v žalobe nebude figurovať len dlžník, ale aj ručiteľ, ktorý si odmietol splniť svoju povinnosť. 

Smrťou dlžníka úver nezaniká – trvajte na poistke

Problematická situácia nastáva v prípade úmrtia dlžníka. Dlh je možné vysporiadať v rámci dedičských vzťahov, no ak sa tak neudeje, opäť ostáva v hre ručiteľa. V prípade, že dlžník nebol poistený pre prípad smrti, celý dlh ide do dedičského konania  a ak sa dedič vyzuje zo zodpovednosti, je ťarcha na ručiteľovi. Preto je v záujme samotného ručiteľa, aby neručil za pôžičku bez toho, aby sa pre prípadnú smrti dlžník riadne poistil.

Ide síce o financie navyše, ale vzhľadom na bezpečie ručiteľa by na tom mal sám trvať. Vzťahy v rodine zadlžených nebývajú najlepšie a preto sa ručiteľ môže dostať smrťou dlžníka do nepríjemnej situácie. 

Ohrozujete vlastný úver

Nezanedbateľnou nevýhodou postavenia ručiteľa je ťarcha za cudzí úver. V dobe, keď sa väčšina nehnuteľností kupuje na hypotéku, môže znamenať ručenie dôvod, pre ktorý  ju nedostanete.

V praxi garantujete úver niekoho iného, ale peniaze pre vás samých môžu byť problémom. Dôvodom je, že banky pri posudzovaní žiadateľa o nový úver nahliadajú do úverového registra. V ňom sú nielen dlžníci, ale aj ručitelia. Pri nich je posudzovaný celý ručený úver ako ich vlastný.  V banke by tak ručiteľa na hypotéke, ktorý žiada o hypotéku pre seba, bol považovali za človeka, ktorý žiada druhú hypotéku. To by pre mnohých ľudí znamenalo, že banka im nový úver nepridelí.

Zbaviť sa ručenia nie je jednoduché

Ručiteľstvo nie je záväzok na rok, ale niekedy aj na desiatky. Preto je vhodné dopredu myslieť na to, či nebudete chcieť požičať peniaze. Zbaviť sa ručiteľstva totiž nie je jednoduché. Zjednodušene povedané, vaše ručenie musí prebrať niekto iný. Rovnako bonitný, aby ho banka uznala a ochotný ručiť za cudzí záväzok. Nájsť takéhoto človeka nebýva vždy jednoduché. Bez toho nie je možné odstúpiť od zmluvy ako ručiteľ. Toto postavenie zaniká následne iba v prípade kompletného splatenia dlhu. 

Špecifická študentská pôžička

Pri študentských pôžičkách sa ručiteľ, na rozdiel od iných typov úverových produktov, vyžaduje vždy. Situácia je však iná, ručenie preberajú prakticky vždy rodičia. Podmienkou je, že ručiteľ musí mať 18 rokov a pracovný pomer na neurčitý čas alebo iný preukázateľný pravidelný zdroj príjmu. Toto pravidlo platí či už ide o pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania, alebo sa požičiava zo štandardnej banky. Pri študentských pôžičkách ide obvykle o menšie požičiavané čiastky, no na ručiteľov sa vzťahujú všetky povinnosti ako pri iných typoch úverov.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Osobný bankrot vás zbaví dlhov. Týchto 12 chýb vás oň ale môže pripraviť

30. 10. 2024 | Barbora Magočová

Osobný bankrot vás zbaví dlhov. Týchto 12 chýb vás oň ale môže pripraviť

Ak vás trápia dlhy, určite uvažujete aj nad osobným bankrotom. Podmienky pre jeho vyhlásenie spĺňa mnoho dlžníkov; len máloktorí si však uvedomujú, že ide len o prvý krok k úspešnému... celý článok

Nehnuteľnosti na Slovensku čaká výrazné zdraženie. S kúpou by som neváhal, hovorí expert

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Nehnuteľnosti na Slovensku čaká výrazné zdraženie. S kúpou by som neváhal, hovorí expert

Ak sa chystáte na predaj nehnuteľnosti, počkajte, no ak chcete kupovať, neváhajte ani minútu. Odborníkov sme sa pýtali, čo čaká slovenský realitný trh v roku 2025. Zvýšená DPH a znížené... celý článok

Oplatí sa viac hypotéka alebo prenájom? Záleží len na vás, takto sa rozhodnete

11. 10. 2024 | Natália Stašíková

Oplatí sa viac hypotéka alebo prenájom? Záleží len na vás, takto sa rozhodnete

V rozhodovaní o hypotéke alebo nájme u Slovákov väčšinou víťazí kúpa vlastnej nehnuteľnosti na dlh. To však nemusí byť vždy najlepšie riešenie. Prečo je vlastníctvo nehnuteľností na... celý článok

Čo robiť, keď vám končí fixácia úroku na hypotéke? Máte tri možnosti, vyberajte múdro

31. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Čo robiť, keď vám končí fixácia úroku na hypotéke? Máte tri možnosti, vyberajte múdro

Čo môžete robiť, keď vám končí fixácia hypotéky? Máte tri možnosti: ostať v súčasnej banke, refinancovať úver v inej banke alebo splatiť úver predčasne. Každá z týchto možností má svoje... celý článok

Slováci môžu získať až 900 eur na bývanie navyše. Pozor, žiadosť treba podať do konca júla

22. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci môžu získať až 900 eur na bývanie navyše. Pozor, žiadosť treba podať do konca júla

Od 1. júna 2024 majú na pomoc so zvýšenými splátkami hypoték aj ľudia, ktorí svoje úvery refinancovali. Peniaze môžu získať až za pol roka spätne, no žiadosti musia poslať do konca... celý článok