Idete za ručiteľa? Pozor na riziká!

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 24. 5. 2017
Ručenie prináša riziká aj v prípade, ak dlžník spláca poctivo!
Idete za ručiteľa? Pozor na riziká!

Zdroj: Shutterstock

Menšie práva, no rovnaké povinnosti ako dlžník!

Banky dnes ponúkajú dostatok úverových produktov, pri ktorých nepotrebujete žiadneho ručiteľa.

Je vnímaný skôr ako bonus pre klienta a v prípade dodatočného ručenia sú ochotné často prideliť aj vyšší úver, ako by žiadateľ dostal bez ručiteľa nedostal, prípadne môžu ponúknuť lepší úrok. Finančné inštitúcie postupujú v prípade poskytovania úveru s ručiteľom ku každému prípadu jednotlivo. Ručiteľ si v takomto prípade prejde rovnakým overovacím procesom schopnosti splácať úver, akoby úver sám požadoval, hoci ho nedostane.

Dostane len povinnosti plniť záväzky vyplývajúce zo zmluvy o ručení okamžite, ako hlavný dlžník prestane splácať. Prvá upomienka teda ide k dlžníkovi, druhá smeruje na prebratie dlhu k ručiteľovi.

Veľmi ľahko tak môžete začať splácať cudzí úver. Situácia je o to vážnejšia, že na Slovensku rastie počet zlyhaných úverov. Teda tých, ktoré sa prestávajú splácať včas. Podľa údajov Národnej banky Slovenska podiel zlyhaných spotrebiteľských úverov už viac ako rok rastie a  v  jesenných mesiacoch roka 2016 dosahoval 8,8 %. Pre ručiteľov to nie je pozitívna správa. 

Ručiteľ preberá záväzky aj bez rozhodnutia súdu

Baky sú ochotné prideliť lepší úver pri ručiteľovi  z jednoduchého dôvodu. Vymáhanie dlhu sa pre nich stáva jednoduchšie.

V hre sú totiž dvaja „dlžníci“, ktorých schopnosť splácať úver si dobre overili. Banka od ručiteľa požaduje splácanie dlhu ešte skôr, ako sa obráti na súd, alebo exekútora kvôli meškaniu. To je zdĺhavé a často komplikované, časovo aj finančne náročné riešenie. Ručiteľ teda preberá dlh automatiky, bez ohľadu na to, či dlžník má majetok, odmietne splácať, alebo sa stratí. Exekútor ani súd v tomto bode do hry vôbec nevstupujú. 

Naopak, ak si vy budete chcieť uplatniť svoj nárok voči dlžníkovi, budete musieť postupovať len súdnou cestou.

Netreba sa preto spoliehať, že uplatňovanie dlžoby voči ručiteľovi sa začne až v prípade, ak dlh nevymôže u pôvodného dlžníka súd ani exekúcia. 

Pozor, ak sa ručiteľ rozhodnete neplatiť a bude očakávať, že banka začne vymáhať splatenie dlhu súdnou cestou, úradnej zásielky zo súdu sa dočká aj samotný ručiteľ.

Legislatívne ide totiž o solidárnu zodpovednosť a tak zrazu v žalobe nebude figurovať len dlžník, ale aj ručiteľ, ktorý si odmietol splniť svoju povinnosť. 

Smrťou dlžníka úver nezaniká – trvajte na poistke

Problematická situácia nastáva v prípade úmrtia dlžníka. Dlh je možné vysporiadať v rámci dedičských vzťahov, no ak sa tak neudeje, opäť ostáva v hre ručiteľa. V prípade, že dlžník nebol poistený pre prípad smrti, celý dlh ide do dedičského konania  a ak sa dedič vyzuje zo zodpovednosti, je ťarcha na ručiteľovi. Preto je v záujme samotného ručiteľa, aby neručil za pôžičku bez toho, aby sa pre prípadnú smrti dlžník riadne poistil.

Ide síce o financie navyše, ale vzhľadom na bezpečie ručiteľa by na tom mal sám trvať. Vzťahy v rodine zadlžených nebývajú najlepšie a preto sa ručiteľ môže dostať smrťou dlžníka do nepríjemnej situácie. 

Ohrozujete vlastný úver

Nezanedbateľnou nevýhodou postavenia ručiteľa je ťarcha za cudzí úver. V dobe, keď sa väčšina nehnuteľností kupuje na hypotéku, môže znamenať ručenie dôvod, pre ktorý  ju nedostanete.

V praxi garantujete úver niekoho iného, ale peniaze pre vás samých môžu byť problémom. Dôvodom je, že banky pri posudzovaní žiadateľa o nový úver nahliadajú do úverového registra. V ňom sú nielen dlžníci, ale aj ručitelia. Pri nich je posudzovaný celý ručený úver ako ich vlastný.  V banke by tak ručiteľa na hypotéke, ktorý žiada o hypotéku pre seba, bol považovali za človeka, ktorý žiada druhú hypotéku. To by pre mnohých ľudí znamenalo, že banka im nový úver nepridelí.

Zbaviť sa ručenia nie je jednoduché

Ručiteľstvo nie je záväzok na rok, ale niekedy aj na desiatky. Preto je vhodné dopredu myslieť na to, či nebudete chcieť požičať peniaze. Zbaviť sa ručiteľstva totiž nie je jednoduché. Zjednodušene povedané, vaše ručenie musí prebrať niekto iný. Rovnako bonitný, aby ho banka uznala a ochotný ručiť za cudzí záväzok. Nájsť takéhoto človeka nebýva vždy jednoduché. Bez toho nie je možné odstúpiť od zmluvy ako ručiteľ. Toto postavenie zaniká následne iba v prípade kompletného splatenia dlhu. 

Špecifická študentská pôžička

Pri študentských pôžičkách sa ručiteľ, na rozdiel od iných typov úverových produktov, vyžaduje vždy. Situácia je však iná, ručenie preberajú prakticky vždy rodičia. Podmienkou je, že ručiteľ musí mať 18 rokov a pracovný pomer na neurčitý čas alebo iný preukázateľný pravidelný zdroj príjmu. Toto pravidlo platí či už ide o pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania, alebo sa požičiava zo štandardnej banky. Pri študentských pôžičkách ide obvykle o menšie požičiavané čiastky, no na ručiteľov sa vzťahujú všetky povinnosti ako pri iných typoch úverov.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok