Deň finančnej gramotnosti: Slováci majú čo doháňať

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 14. 9. 2016
Ako sme na Slovensku s finančnou gramotnosťou? Vyznajú sa Slováci vo svete úverov a sporení? Poďme sa pozrieť na zistenia Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov.
Deň finančnej gramotnosti: Slováci majú čo doháňať

Zdroj: Shutterstock

„S finančným vzdelávaním treba začať už v škole, no deťom treba ísť príkladom aj v rodine. Tam často narážame na finančne nezodpovedné správanie,“ upozorňuje Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov vo svojej tlačovej správe.

Asociácia sa zaoberá osvetovou vzdelávacou činnosťou predovšetkým na pôde škôl. Za dôležité považuje predovšetkým to, aby študenti boli schopní po skončení strednej školy poznať následky svojich finančných záväzkov, fungovanie finančného trhu a vedeli finančne plánovať svoj život.

„Zvyšovanie finančnej gramotnosti súvisí s ochranou finančných spotrebiteľov a je absolútne nevyhnutná pre sociálne zabezpečenie ľudí v starobe,“ konštatuje Darina Huttová, generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP).

„Na jednej strane hovoríme o tom, že je nevyhnutné viesť už deti k finančne zodpovednému správaniu. No tak, ako je potrebné zvyšovať odbornosť školských pedagógov  a vytvoriť konzistentný systém finančného vzdelávania od predškolských zariadení až po stredné školy, je nevyhnutné, aby základy finančného plánovania vštepovali deťom už rodičia,“ podotýka Huttová.

Sú rodičia dobrým vzorom?

Práveže nie. Tak to aspoň vyplýva zo skúseností asociácie. 

V súčasnosti, kedy má takmer každý úver, až tretina Slovákov dá na splátky bankových či nebankových úverov tretinu z mesačného príjmu.  Finančnú rezervu si však vytvára len štvrtina Slovákov.

Skutočná finančná rezerva by mala predstavovať šesť mesačných príjmov domácnosti. Živiteľ rodiny by mal mať zaistenú finančnú trojnožku: 

  • poistenie, ktoré zabezpečí náhradu príjmu (pri úraze, vážnej choroby)
  • sporenie pre financovanie či vylepšovanie bývania
  • dôchodkové sporenie

Nedostatočný záujem o podmienky úveru

Častým problémom pri zadĺžení dochádza, že sa budúci dlžníci málo zaujímajú o všetky podmienky úveru.

Už dávno neplatí, že úrok je jediný ukazovať „drahého“ úveru.

Nízka úroková sadza nemusí nutne znamenať, že je váš úver najvýhodnejší. Viac než úrok by vás mali zaujímať práve celkové náklady, teda to o koľko úver preplatíte a aké sú poplatky spojené s úverom.

Častokrát spolu s úrokom za požičané peniaze, platíte aj poplatok za vedenie úverového účtu, rôzne poistenia proti neschopnosti splácať úver a iné, ktoré navýšia mesačnú splátku.

Bližšie sa o úveroch dočítate v našom sprievodcovi: Všetko o úveroch

Je veľa prípadov, kedy výberu televízora venujú Slováci väčšiu pozornosť, než výberu úveru, ktorý budú splácať aj 20 rokov. Keď narazia na odborné výrazy, nie vždy venujú úsilie, aby im porozumeli. Málo vyhľadávajú pomoc odborníkov a neporovnávajú si produkty.

A práve takéto správanie, nahráva rôznym podvodníkom alebo spoločnostiam, ktoré „hrajú“ na emócie spotrebiteľa.

Neplatťe viac, než musíte! Hľadajte informácie.

Na porovnanie úverov a bežných účtov, vkladov a sporení môžete využiť aj naše porovnania:

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Sporenie, Úrok, Úver

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok