9 tipov ako jednoducho získať pôžičku

Redakcia | rubrika: Článok | 30. 8. 2016
Aký je rozdiel medzi zrušenou a zamietnutou pôžičkou? Ako požiadať o pôžičku? Čo urobiť, aby nebola zamietnutá? Na čo si dať pozor?
9 tipov ako jednoducho získať pôžičku

Zdroj: Shutterstock

Získajte praktické informácie ohľadne získania úveru pomocou tipov od produktového manažéra banky Zuno Petra Jandury.

1. Chcete pôžičku, ale už splácate iné úvery?

Žiadate o pôžičku, ale už splácate nejaký spotrebiteľský úver. Napríklad čerpáte kreditku či povolené prečerpanie, prípadne ste si kúpili mobil na splátky v obchodnom centre. V takom prípade sa v banke najskôr informujte o možnosti zlúčenia úverov s navýšením potrebnej čiastky. Znížite tak riziko, že vám banka ďalší úver neponúkne, prípadne vám ponúkne nižšiu čiastku, než ste požadovali.

2. Opýtajte sa vašej banky

Navštívte webové stránky vašej banky, zavolajte na zákaznícku linku a informujte sa. Väčšinou ide o základné podmienky ako minimálny vek, príjem či zamestnanie. Napríklad podpora v nezamestnanosti alebo študentské štipendium nemusia brať banky za štandardný príjem. Je vždy lepšie dopredu sa informovať, než požiadať o pôžičku a sklamane čítať správu o jej zamietnutí.

3. Pozor na dokumenty, ktoré od vás banka chce

Medzi najčastejšie požadované doklady patrí doklad totožnosti, potvrdenie o príjme alebo výpisy z účtu. Napríklad v Zuno pri podaní žiadosti nič dokladovať nemusíte. Pokiaľ je nejaký dokument potrebný, banka si ho vyžiada. Ak si dokumenty nachystáte dopredu, ušetríte tým čas.

4. Odpovedajte pravdivo

Správne vyplnená žiadosť urýchľuje ich spracovanie, odpovedajte teda pravdivo a úplne. Tak napríklad – chcete lepší úrok, a tak si vyplníte vyšší príjem? To skutočne nie je dobrý nápad. Alebo sa rozhodnete niektorú kolónku preskočiť? Napríklad IČO, aj keď ho máte. Znova – nie je to dobrý nápad. Dávajte si však pozor aj na chyby z nepozornosti ako preklepy alebo prehodené kolónky. Všetky tieto aj na prvý pohľad drobnosti môžu viesť k predĺženiu procesu schvaľovania alebo k zrušeniu či dokonca k zamietnutiu.

5. Využívajte úverové produkty, ale zodpovedne

Pokiaľ používate kreditku alebo povolené prečerpanie, ukazujete bankám, aký ste dlžník. Nemajte obavy, keď ich máte. Správnym používaním týchto produktov naopak dávate najavo, že ste zodpovední a že ste schopní plniť svoje záväzky.  Dávajte si preto pozor na prečerpanie kreditnej karty alebo pravidelné splátky. Pozor napríklad na pripísanie úrokov na povolenom prečerpaní. Keď už máte takmer načerpanú hraničnú čiastku, po pripísaní úrokov sa môže ľahko stať, že limit prekročíte a dôjde k nepovolenému prečerpaniu.

6. Budujte si dobrú úverovú históriu.

Ak ste mali v minulosti problémy so splácaním pôžičky, môže to ovplyvniť vaše budúce úvery. Pri bezproblémovom splácaní získavate naopak pozitívne body. Je to rovnaké ako v bežnom živote. Keď niekomu požičiate peniaze a on vám ich bez problémov podľa dohody vráti, radi mu požičiate znovu.

7. Pochopte rozdiel medzi zrušením a zamietnutím žiadosti

Zrušenie žiadosti o pôžičku nijako neovplyvňuje váš obraz v očiach banky. Najčastejšie rušia žiadosť klienti, ktorí nie sú spokojní s podnikaním banky alebo si to jednoducho rozmysleli. Bankou môže byť zrušená aj nesprávne vyplnená žiadosť. Inými slovami zrušenie žiadosti nemá v podstate žiadny vplyv na úverovú históriu.

Zamietnutá žiadosť však znamená, že ste o pôžičku žiadali a banka vás odmietla.

To nie je úplne najlepšie znamenie a pri ďalšej žiadosti sa na zamietnutie môže prihliadať. Samozrejme to však neznamená, že kvôli jednej zamietnutej žiadosti už nikdy žiady úver nedostanete. V praxi vám negatívny bod pripíšu až keď uvidia sériu takých zamietnutých žiadostí.

8. Pozrite sa do registrov

Ak vás banky odmietajú, skúste sa pozrieť do registrov Credit Bureau a Solus. Obidva vám na požiadanie a za určitý poplatok vystavia výpis. Tieto registre sledujú vašu platobnú históriu, svojich dlžníkov tam evidujú (aj napríklad telekomunikačné spoločnosti). Možno tak zistíte, že ste kedysi zabudli uhradiť faktúru a táto chyba sa s vami vezie až do súčasnosti. Keď poznáte príčinu, môžete s tým niečo urobiť.

9. Myslíte na prílišné zadlženie

Bežne si klienti podávajú žiadosti vo viacerých bankách naraz. To sa určite vyplatí, pretože si tak môžete porovnať ponuky a vybrať si tu najlepšiu. Pri tejto stratégii je však jedno riziko – keď máte otvorených viac žiadostí, môže to byť dôvod pozdržania schválenia pôžičky u niektorej z bánk. Banky totiž vaše žiadosti vidia v registroch a pri schválení tu hrozí, že vám zároveň pôžičku odklepnú aj ostatné banky a dôjde tak k vášmu prílišnému zadlženiu. 

Samozrejme žiadna banka vás nechce vystaviť takémuto riziku, svoje slovo v tom však má aj legislatíva. Nakoniec sa tak môže stať, že aj keby vám banky pôžičku normálne dali, za takých okolností ju pozdržia, vo výnimočných prípadoch dokonca zamietnu.

Ak je vaša žiadosť zamietnutá kvôli príliš vysokému zadlženiu a príčinou nie je viac podaných žiadostí, zvážte zrušenie kreditnej karty aj povoleného prečerpania účtu. Pokiaľ dané produkty nevyužívate a máte ich len ako finančnú rezervu, môžete sa bez nich nejakú dobu obísť a podať žiadosť znovu. Vďaka tomu znížite svoje zadlženie a máte potom väčšiu šancu na úspešnú žiadosť, (pretože áno aj povolené prečerpanie a kreditka je forma úveru).

Zdroj: ZUNO

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Banka, pôžička, Solus, Úver, ZUNO Bank

Toto ste už čítali?

Na Vianoce hojno, v novom roku...dlhy. Nechyťte sa do 5 finančných pascí

2. 12. 2024 | Ivana Sladkovská

Na Vianoce hojno, v novom roku...dlhy. Nechyťte sa do 5 finančných pascí

Vianočné sviatky sú obdobím radosti, ale aj zvýšených finančných výdavkov. Mnohí z nás sa snažia nájsť rovnováhu medzi túžbou po dokonalých darčekoch a zodpovedným hospodárením s peniazmi.... celý článok

Splátky hypotéky si môžete znížiť až 2 príspevkami naraz, stačí splniť podmienky

26. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Splátky hypotéky si môžete znížiť až 2 príspevkami naraz, stačí splniť podmienky

Vedeli ste o tom, že daňový bonus na zaplatené úroky hypotéky a príspevok na zvýšené splátky úveru na bývanie môžete kombinovať? Ak splníte podmienky, tak vám využitie týchto dvoch... celý článok

Osobný bankrot vás zbaví dlhov. Týchto 12 chýb vás oň ale môže pripraviť

30. 10. 2024 | Barbora Magočová

Osobný bankrot vás zbaví dlhov. Týchto 12 chýb vás oň ale môže pripraviť

Ak vás trápia dlhy, určite uvažujete aj nad osobným bankrotom. Podmienky pre jeho vyhlásenie spĺňa mnoho dlžníkov; len máloktorí si však uvedomujú, že ide len o prvý krok k úspešnému... celý článok

Nehnuteľnosti na Slovensku čaká výrazné zdraženie. S kúpou by som neváhal, hovorí expert

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Nehnuteľnosti na Slovensku čaká výrazné zdraženie. S kúpou by som neváhal, hovorí expert

Ak sa chystáte na predaj nehnuteľnosti, počkajte, no ak chcete kupovať, neváhajte ani minútu. Odborníkov sme sa pýtali, čo čaká slovenský realitný trh v roku 2025. Zvýšená DPH a znížené... celý článok

Oplatí sa viac hypotéka alebo prenájom? Záleží len na vás, takto sa rozhodnete

11. 10. 2024 | Natália Stašíková

Oplatí sa viac hypotéka alebo prenájom? Záleží len na vás, takto sa rozhodnete

V rozhodovaní o hypotéke alebo nájme u Slovákov väčšinou víťazí kúpa vlastnej nehnuteľnosti na dlh. To však nemusí byť vždy najlepšie riešenie. Prečo je vlastníctvo nehnuteľností na... celý článok