Dlhuje vám niekto peniaze? Zarobte na tom!

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 27. 7. 2016
Sú vaši dlžníci v omeškaní s vrátením záväzkov? Musíte ich neustále upomínať, aby ste sa dostali k svojim peniazom? Nezúfajte - na neplatičoch sa dá aj zarobiť.
Dlhuje vám niekto peniaze? Zarobte na tom!

Zdroj: Shutterstock

Čím dlhšie je dlžník v omeškaní s platením, tým lepšie pre vás

Na to, aby ste sa stali veriteľom, nemusíte byť práve banka.  Dlžníkov môžete mať aj vtedy, ak zo zásady nikomu nepožičiavate.

Dlhy môžu vznikať z rôznych dôvodov - celkom bežne sa napríklad stáva, že predáte pozemok či dom a kupujúci vám nezaplatí v dohodnutej lehote splatnosti. Ako to už pri prevodoch nehnuteľností býva, pôjde určite o nemalú sumu, ktorú budete chcieť mať čo najrýchlejšie na účte. Ak ste si aj v kúpnej zmluve nedohodli nijakú zmluvnú pokutu či inú sankciu za omeškanie so zaplatením kúpnej ceny, nehádžte flintu do žita. Zákonodarca to totiž urobil za Vás. 

V prípade, že vám dlžník nezaplatí dlh včas, môžete od neho požadovať úroky z omeškania. Nárok na zaplatenie úrokov z omeškania vzniká automaticky zo zákona dňom, ktorý nasleduje po dni splatnosti dlhu; výška úrokov z omeškania vo vzťahoch mimo podnikateľskej sféry je určená podľa ustanovenia § 3 nariadenia č. 87/1995 Z.z., ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka.

  • Stiahnite si aktuálne znenie Občianského zákonníka do vášho počítača 
  • Ďalšie zákony na stiahnutie: Zákony

Výška sadzby úrokov z omeškania sa rovná súčtu piatich percentuálnych bodov a základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej k prvému dňu omeškania s plnením dlhu.

Aktuálne aj historické údaje o výške základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nájdete napríklad na webových stránkach Národnej banky Slovenska.

Momentálne sa výška predmetnej sadzby rovná nule – ak sa teda vaša pohľadávka stala splatnou napríklad v júni roku 2016, môžete od dlžníka spolu s istinou požadovať úrok z omeškania vo výške 5 % ročne z dlžnej istiny. Príslušenstvo určené dlžnými úrokmi samozrejme každým dňom omeškania narastá.

Neplatí vám nájomca? Žiadajte poplatok z omeškania

Okrem omeškania so zaplatením kúpnej ceny je v nepodnikateľskej sfére veľmi častý aj dlh z titulu nezaplateného nájomného. Ak prenajímate byt a nájomca vám nezaplatí nájomné alebo tzv. úhradu za služby do piatich dní po ich splatnosti, nežiadate od neho úrok, ale tzv. poplatok omeškania

Výška poplatku z omeškania je určená veľmi veľkoryso - za každý deň omeškania môžete od nájomcu na poplatku žiadať 0,5 ‰ dlžnej sumy, najmenej vám však musí zaplatiť 0,83 eura za každý (aj začatý) mesiac omeškania.

Ak ste podnikateľ a neplatia vám obchodní partneri, dostane na úrokoch ešte viac

Ak ste živnostníkom a máte problém s neplatičmi, príliš ich nešetrite. Aj v tomto prípade totiž platí, že nárok na úrok z omeškania máte napriek tomu, že ste si ho zmluvne nedojednali. Sadzbu úroku z omeškania pre záväzky z obchodnoprávnych vzťahov nájdete v ustanovení § 1 nariadenia č. 21/2013 Z.z., ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Obchodného zákonníka.

Určenie sadzby úroku u omeškania pri dlhoch z podnikania je zaujímavé najmä v tom, že máte na výber hneď dve možnosti:

1) Prvou možnosťou je účtovanie sadzby úrokov z omeškania určenej súčtom ôsmich percentuálnych bodov a základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej k prvému dňu príslušného kalendárneho polroka omeškania. Takto určená sadzba úrokov sa použije počas celého kalendárneho polroka omeškania.

2) Druhou alternatívou je účtovanie sadzby úrokov z omeškania určenej súčtom deviatich percentuálnych bodov a základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej k prvému dňu omeškania. Takto určená sadzba úrokov z omeškania však platí počas celej doby omeškania.

Podstatnou pre výber lepšej možnosti je vedomosť, že Vami zvolený výpočet úrokov z omeškania sa použije počas celej doby omeškania. Ak by sa teda základná úroková sadzby Európskej centrálnej banky počas omeškania dlžníka markantne zvýšila, nemôžete k svojej škode využiť prvú alternatívu, pokiaľ vám už dlžník vypláca úroky z omeškania podľa druhej varianty výpočtu. Dodajme, že v posledných rokoch sa základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky pomaly znižovala – viac sa teda vyplatilo počítať s navýšením základnej úrokovej sadzby ECB o deväť percentuálnych bodov.

Podnikatelia môžu od dlžníkov žiadať aj preplatenie nákladov na vymáhanie dlhu

Ako živnostník môžete okrem úroku z omeškania od iného živnostníka či iného podnikateľa, ktorý vám dlhuje peniaze, žiadať aj náhradu nákladov na vymáhanie dlhu. Výška náhrady je určená paušálnou sumou 40 EUR jednorazovo bez ohľadu na dĺžku omeškania; nárok na zaplatenie náhrady vám vzniká aj vtedy, ak na to dlžníka osobitne neupozorníte. 

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok