Čím dlhšie je dlžník v omeškaní s platením, tým lepšie pre vás
Na to, aby ste sa stali veriteľom, nemusíte byť práve banka. Dlžníkov môžete mať aj vtedy, ak zo zásady nikomu nepožičiavate.
Dlhy môžu vznikať z rôznych dôvodov - celkom bežne sa napríklad stáva, že predáte pozemok či dom a kupujúci vám nezaplatí v dohodnutej lehote splatnosti. Ako to už pri prevodoch nehnuteľností býva, pôjde určite o nemalú sumu, ktorú budete chcieť mať čo najrýchlejšie na účte. Ak ste si aj v kúpnej zmluve nedohodli nijakú zmluvnú pokutu či inú sankciu za omeškanie so zaplatením kúpnej ceny, nehádžte flintu do žita. Zákonodarca to totiž urobil za Vás.
V prípade, že vám dlžník nezaplatí dlh včas, môžete od neho požadovať úroky z omeškania. Nárok na zaplatenie úrokov z omeškania vzniká automaticky zo zákona dňom, ktorý nasleduje po dni splatnosti dlhu; výška úrokov z omeškania vo vzťahoch mimo podnikateľskej sféry je určená podľa ustanovenia § 3 nariadenia č. 87/1995 Z.z., ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka.
- Stiahnite si aktuálne znenie Občianského zákonníka do vášho počítača
- Ďalšie zákony na stiahnutie: Zákony
Výška sadzby úrokov z omeškania sa rovná súčtu piatich percentuálnych bodov a základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej k prvému dňu omeškania s plnením dlhu.
Aktuálne aj historické údaje o výške základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nájdete napríklad na webových stránkach Národnej banky Slovenska.
Momentálne sa výška predmetnej sadzby rovná nule – ak sa teda vaša pohľadávka stala splatnou napríklad v júni roku 2016, môžete od dlžníka spolu s istinou požadovať úrok z omeškania vo výške 5 % ročne z dlžnej istiny. Príslušenstvo určené dlžnými úrokmi samozrejme každým dňom omeškania narastá.
Neplatí vám nájomca? Žiadajte poplatok z omeškania
Okrem omeškania so zaplatením kúpnej ceny je v nepodnikateľskej sfére veľmi častý aj dlh z titulu nezaplateného nájomného. Ak prenajímate byt a nájomca vám nezaplatí nájomné alebo tzv. úhradu za služby do piatich dní po ich splatnosti, nežiadate od neho úrok, ale tzv. poplatok omeškania.
Výška poplatku z omeškania je určená veľmi veľkoryso - za každý deň omeškania môžete od nájomcu na poplatku žiadať 0,5 ‰ dlžnej sumy, najmenej vám však musí zaplatiť 0,83 eura za každý (aj začatý) mesiac omeškania.
Ak ste podnikateľ a neplatia vám obchodní partneri, dostane na úrokoch ešte viac
Ak ste živnostníkom a máte problém s neplatičmi, príliš ich nešetrite. Aj v tomto prípade totiž platí, že nárok na úrok z omeškania máte napriek tomu, že ste si ho zmluvne nedojednali. Sadzbu úroku z omeškania pre záväzky z obchodnoprávnych vzťahov nájdete v ustanovení § 1 nariadenia č. 21/2013 Z.z., ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Obchodného zákonníka.
Určenie sadzby úroku u omeškania pri dlhoch z podnikania je zaujímavé najmä v tom, že máte na výber hneď dve možnosti:
1) Prvou možnosťou je účtovanie sadzby úrokov z omeškania určenej súčtom ôsmich percentuálnych bodov a základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej k prvému dňu príslušného kalendárneho polroka omeškania. Takto určená sadzba úrokov sa použije počas celého kalendárneho polroka omeškania.
2) Druhou alternatívou je účtovanie sadzby úrokov z omeškania určenej súčtom deviatich percentuálnych bodov a základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej k prvému dňu omeškania. Takto určená sadzba úrokov z omeškania však platí počas celej doby omeškania.
Podstatnou pre výber lepšej možnosti je vedomosť, že Vami zvolený výpočet úrokov z omeškania sa použije počas celej doby omeškania. Ak by sa teda základná úroková sadzby Európskej centrálnej banky počas omeškania dlžníka markantne zvýšila, nemôžete k svojej škode využiť prvú alternatívu, pokiaľ vám už dlžník vypláca úroky z omeškania podľa druhej varianty výpočtu. Dodajme, že v posledných rokoch sa základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky pomaly znižovala – viac sa teda vyplatilo počítať s navýšením základnej úrokovej sadzby ECB o deväť percentuálnych bodov.
Podnikatelia môžu od dlžníkov žiadať aj preplatenie nákladov na vymáhanie dlhu
Ako živnostník môžete okrem úroku z omeškania od iného živnostníka či iného podnikateľa, ktorý vám dlhuje peniaze, žiadať aj náhradu nákladov na vymáhanie dlhu. Výška náhrady je určená paušálnou sumou 40 EUR jednorazovo bez ohľadu na dĺžku omeškania; nárok na zaplatenie náhrady vám vzniká aj vtedy, ak na to dlžníka osobitne neupozorníte.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.