Je kreditná karta výhodnejšia ako povolené prečerpanie?

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 4. 8. 2014
Ako kedy.A tiež sú situácie kedy je najvýhodnejšie vziať si spotrebný úver.Keď si zvolíte ten správny produkt môžete dokonca ajušetriť.
Je kreditná karta výhodnejšia ako povolené prečerpanie?

Zdroj: Shutterstock

Všetky tri bankové produkty sú úverového charakteru a ovplyvňujú vašu bonitu pri posudzovaní ďalších úverov. Zriadením ktoréhokoľvek z nich sa automaticky dostanete „pod dohľad“ úverového registra a v prípade nesplácania „sa to bude vedieť“. Pokiaľ však svoje záväzky riadne plníte, nemusíte sa ničoho obávať. V záznamoch budete patriť medzi bonitných (spoľahlivých) klientov.

Všeobecne sa odporúča, aby sa výška povoleného prečerpania alebo limitu kreditnej karty nebola vyššia ako váš mesačný príjem. Pokiaľ potrebujete väčšiu sumu, spotrebný úver by mohol byť výhodnejší.

Kreditná karta

Ak si strážite svoje financie a máte o nich neustály prehľad, bude pre vás  kreditná karta vhodná a pokiaľ budete dodržiavať bezúročné obdobie, tak aj pomerne lacná.

Najvhodnejšie použitie kreditnej karty je pri platení za nákup tovarov a služieb. Takto platíte peniazmi banky.  Banka poskytuje ku kreditnej karte bezúročné obdobie, teda dni, počas ktorých neplatíte úrok za prečerpané peniaze.

Je však dôležité, aby ste na konci tohto obdobia, alebo v dohodnutý deň splatnosti, vyrovnali zostatok na kreditnej karte. Pokiaľ to stihnete, sú vám prostriedky nasledujúci deň opäť k dispozícii. V prípade, že by ste zostatok včas nevyrovnali, platíte úrok cca 20 % p.a.. Taktiež sa za vydanie karty platí poplatok  ročne alebo mesačne.

Kreditkou môžete platiť za tovar a služby v obchodoch, objednávať tovar cez internet, poštou, dobíjať kredity telefónnych kariet mobilných operátorov aj vyberať hotovosť.

Čítajte viac o kreditných kartách: Kreditné karty. Pripravili sme pre vás porovnanie bezúročného obdobia, úrokových sadzieb a ďalších poplatkov s kreditnou kartou spojených.  Pozri:

Porovnanie kreditných kariet

Povolené prečerpanie

Povolené prečerpanie je služba, ktorá umožňuje čerpať prostriedky z vášho bežného účtu „do mínusu“.  Môže to byť pre vás istá forma rezervy, aby ste mohli uhradiť poplatky aj v dobe, keď sa vaše príjmy „oneskoria“.

Povolené prečerpanie je obvykle bezplatná služba a za jeho zriadenie sa neplatia žiadne poplatky navyše. Obvykle býva povolené prečerpanie súčasť „balíčka“ k bežnému účtu a teda jeho zriadenie je už v cene bežného účtu.

Prostriedky z povoleného prečerpania sa správajú ako súčasť vašich peňazí na bežnom účte. Rozdiel oproti kreditnej karte je v tom, že za čerpanie do mínusu platíte ihneď úrok z čerpanej sumy. Nie je tam žiadne bezúročné obdobie.

Ak máte na bežnom účte zriadený nejaký príkaz k úhrade a nebol by na účte dostatok vašich prostriedkov, dôjde k jeho úhrade plynule z prostriedkov povoleného prečerpanie. Podobne tak pri platbe v obchode platobnou kartou. Najskôr sa vyčerpajú vaše prostriedky a potom dôjde k dočerpaniu z povoleného prečerpania.

Taktiež ak získate nejakú platbu a na váš účet sa pripíšu prostriedky, dôjde najskôr k vyrovnaniu mínusového zostatku a potom plynulému prechodu do kladných hodnôt.

Povolené prečerpanie je vhodné pre študentov alebo pre osoby, ktoré fungujú tzv. od výplaty k výplate alebo ich príjem nie je pravidelný.  Prečerpanie im môže pomôcť preklenúť pár dní. Napríklad pri hypotéke, kedy je nastavená splátka hypotéky v presne daný deň. Ak by na bežnom účte nebolo dostatok prostriedkov v daný deň, splátka by neodišla. Klient by tak potom musel znášať poplatok za upomienku, či prípadne iné penále. Ak by na bežnom účte bolo zriadené povolené prečerpanie, splátka hypotéky by sa zrealizovala a klient by platil len úrok, ktorý by v tomto prípade nemusel byť až tak veľký ako upomienka a penále.

Zaujíma vás, aká povolené prečerpanie ponúkajú banky? Využite

Porovnanie povoleného prečerpania.

Úrokové sadzby sa pri povolenom prečerpaní pohybujú od 17 do 25 % z dlžnej čiastky ročne. Zjednodušene, ak by ste boli dva dni v mínuse 100 eur, úrok za tieto dni by sa vypočítal približne takto:  100 x 20 % = 20 eur, 20 eur sa prepočíta na dni:  (20 / 365) x 2 dni = 0,11 eur.

Spotrebné úvery alebo úvery na čokoľvek

Ak si však potrebujete požičať väčší obnos peňazí, alebo na dlhšiu dobu než jeden mesiac, oplatí sa vám viac spotrebný úver.

Oproti kreditným kartám a povolenému prečerpaniu je rozhodne lacnejší. Úrokové sadzby sa pohybujú do 10 % p.a.

Nevýhodou však je, že si musíte zjednať konkrétnu sumu sa dohodnúť presný splátkový kalendár s dobou splatnosti a výškou splátky.

Porovnanie spotrebných úverov

Zručný užívateľ bankových produktov, však môže využívať všetky tri produkty a vhodnou kombináciou si uľahčiť svoj ekonomický život.


Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok