Riziká a nástrahy kreditnej karty

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 16. 6. 2014
Získať kreditnú kartu v dnešnej dobe nie je žiadna veda. Pre neskúseného a málo informovaného užívateľa sa však jej použitie môže pekne predražiť.
Riziká a nástrahy kreditnej karty

Zdroj: Shutterstock

Ponuka kreditných kariet je v súčasnosti široká. Dokonca už ani nie je podmienkou mať bežný účet v tej danej banke.  Poďme však pekne poporiadku.

Čo je kreditná karta?

Kreditná karta je úver! A to si málokto uvedomí. Banka vám prostredníctvom kreditnej karty poskytuje svoje prostriedky na určité tzv. bezúročné obdobie. Kreditnú kartu môžete využívať na nákup tovarov a služieb. Jednoducho ňou v obchode zaplatíte, rovnako ako s platobnou kartou. Rozdiel oproti platobnej karte však spočíva vtom, že výdavky nehradíte z vlastných úspor, ale prostredníctvom „kreditky“ platíte peniazmi banky.

Kreditkou môžete tak robiť všetky operácie ako s platobnou kartou: platiť za tovar a služby v obchodoch, objednávať tovar cez internet, poštou, dobíjať kredity telefónnych kariet mobilných operátorov.

Kreditnú kartu môžete použiť aj na výber hotovosti z bankomatu. Obvykle však za tento úkon banky požadujú vyšší poplatok a preto sa vyberať hotovosť z kreditnej karty  neodporúča. Pri výbere hotovosti z kreditnej karty sa stretáme ešte s tzv. hotovostným rámcom. Znamená, že si z vašej kreditnej karty môžete vybrať  ako hotovosť len časť peňažných prostriedkov z úverového limitu. Obvykle predstavuje 25 % z úverového limitu.  Ak vám banka poskytne úverový limit napr. 1000 eur, hotovostne si môžete vybrať  len  250 eur. Zvyšné prostriedky použijete priamo pri platení v obchodoch a podobne.

Od užívateľa kreditnej karty sa očakáva znalosť internetového bankovníctva, prostredníctvom ktorého spláca kreditnú kartu.

Aká je ponuka kreditných kariet? Pripravili sme pre vás porovnanie bezúročného obdobia, úrokových sadzieb a ďalších poplatkov s kreditnou kartou spojených.  Pozri:

Porovnanie kreditných kariet

Je nutné spomenúť, že vlastnením kreditnej karty sa automaticky vaše údaje dostanú do úverového registra, kde sa zaznamenáva história (ne)splácania a môže to priaznivo či nepriaznivo ovplyvniť vaše nasledujúce žiadosti o úver.

Poplatky spojené s kreditnou kartou

  • Ročný alebo mesačný poplatok za používanie karty

Niektoré banky sa snažia motivovať svojich klientov, aby používali svoju kreditnú kartu a účtujú si poplatok v prípade, ak objem celkového nákupu v kalendárnom mesiaci bol menší než napr. 50 alebo 100 eur.  Pokiaľ je realizovaný objem nákupov vyšší než takáto hranica, poplatok sa neúčtuje.

  • Poplatok za výber hotovosti z bankomatu kreditnou kartou

Vyberať hotovosť kreditnou kartou sa skutočne nevyplatí. Banky si v porovnaní s platobnou kartou účtujú vysoké poplatky.  Výber hotovosti tak priemerne stojí okolo 1,5 až 3 % z vyberanej sumy, pričom každá banka si určí minimálny poplatok v priemere 2,50 až 4 eur.  

  • Upomienka

Sú klienti, ktorí čakajú na zaplatenie svojich záväzkov, až kým nedostanú od banky upomienku. Pokiaľ patríte medzi nich, môžete počítať so sumou okolo 10 eur za každú upomienku. Niektoré banky majú cenu upomienok odstupňovanú, napr. vo VÚB banke zaplatíte za prvú upomienku 3 eurá a za druhú upomienku  17 eur. 

Výhody kreditnej karty

Prečo kreditnú kartu a nie iný typ úveru? Hlavnou výhodou je tzv. bezúročné obdobie. Banka ponúka k svojej kreditnej karte 45 až 55 dní bezúročného obdobia. Teda, ak za nákup v obchode zaplatíte, získate minimálne 45 dní dokedy musíte uhradiť celú dlžnú sumu.  Po jej splatení sú vám opäť prostriedky k dispozícii.

Ak by ste však nesplatili dlžnú sumu do dňa splatnosti, zúčtuje si banka úrok, ktorý je vyšší než u spotrebného úveru alebo povoleného prečerpania. Pohybuje sa okolo 20 % p.a. a len u niektorých bonusových kariet je nižší.

Doplnkové služby ku kreditnej karte

Bonusové karty alebo karty plné zliav je ďalšia výhoda. Banky spolupracujú s rôznymi obchodmi a použitím kreditnej karty pri platení môžete získať zľavu na nákupe rôznych tovarov či služieb.

Kreditné karty často zahŕňajú aj cestovné poistenie pri cestách do zahraničia.

Niektoré banky ponúkajú možnosť vystaviť dodatkovú kartu pre blízku osobu vo veku už od 15 rokov.

Takmer všetky banky vám umožnia bezplatnú SMS notifikáciu a zmenu PIN kódu prostredníctvom bankomatu.  V bankomate si taktiež  môžete zistiť disponibilný zostatok na kartovom účte a podobne.

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Osobný bankrot vás zbaví dlhov. Týchto 12 chýb vás oň ale môže pripraviť

30. 10. 2024 | Barbora Magočová

Osobný bankrot vás zbaví dlhov. Týchto 12 chýb vás oň ale môže pripraviť

Ak vás trápia dlhy, určite uvažujete aj nad osobným bankrotom. Podmienky pre jeho vyhlásenie spĺňa mnoho dlžníkov; len máloktorí si však uvedomujú, že ide len o prvý krok k úspešnému... celý článok

Nehnuteľnosti na Slovensku čaká výrazné zdraženie. S kúpou by som neváhal, hovorí expert

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Nehnuteľnosti na Slovensku čaká výrazné zdraženie. S kúpou by som neváhal, hovorí expert

Ak sa chystáte na predaj nehnuteľnosti, počkajte, no ak chcete kupovať, neváhajte ani minútu. Odborníkov sme sa pýtali, čo čaká slovenský realitný trh v roku 2025. Zvýšená DPH a znížené... celý článok

Oplatí sa viac hypotéka alebo prenájom? Záleží len na vás, takto sa rozhodnete

11. 10. 2024 | Natália Stašíková

Oplatí sa viac hypotéka alebo prenájom? Záleží len na vás, takto sa rozhodnete

V rozhodovaní o hypotéke alebo nájme u Slovákov väčšinou víťazí kúpa vlastnej nehnuteľnosti na dlh. To však nemusí byť vždy najlepšie riešenie. Prečo je vlastníctvo nehnuteľností na... celý článok

Čo robiť, keď vám končí fixácia úroku na hypotéke? Máte tri možnosti, vyberajte múdro

31. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Čo robiť, keď vám končí fixácia úroku na hypotéke? Máte tri možnosti, vyberajte múdro

Čo môžete robiť, keď vám končí fixácia hypotéky? Máte tri možnosti: ostať v súčasnej banke, refinancovať úver v inej banke alebo splatiť úver predčasne. Každá z týchto možností má svoje... celý článok

Slováci môžu získať až 900 eur na bývanie navyše. Pozor, žiadosť treba podať do konca júla

22. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci môžu získať až 900 eur na bývanie navyše. Pozor, žiadosť treba podať do konca júla

Od 1. júna 2024 majú na pomoc so zvýšenými splátkami hypoték aj ľudia, ktorí svoje úvery refinancovali. Peniaze môžu získať až za pol roka spätne, no žiadosti musia poslať do konca... celý článok