Chcete si požičať? Je lepšie mať čistý úverový register

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 19. 5. 2014
Ak si myslíte, že utajíte pred nejakou bankou vaše pôžičky, ste naomyle. Ani by ste neverili, aké údaje o klientoch si banky navzájomposkytujú. To, že sa dostanete do úverového registra však pre vás nemusíbyťnevýhodné.
Chcete si požičať? Je lepšie mať čistý úverový register

Zdroj: Shutterstock

Ak patríte medzi klientov banky, ktorí splácajú svoje záväzky riadne a v čas, uvidí banka túto skutočnosť a môže sa na vás pozerať ako na solídneho zákazníka a ponúkne vám výhodnejší úver, než inému klientovi.

Pokiaľ sa rozhodnete žiadať o pôžičku alebo hypotéku, preveria si vás banky v úverovom registri.  Rozhodne sa však nemusíte báť, že si banka môže kedykoľvek bez príčiny do registru na vaše údaje nahliadnuť. Nie je to tak. Nahliadať do registra môže banka len s vašim súhlasom. So serióznou žiadosťou totiž banke podpisujete aj súhlas s preverením v úverom registri. Pokiaľ by ste odmietli tento súhlas banke podpísať máte len malú šancu, žeby vám niektorá banka úver poskytla.

Aké údaje o klientovi uvádza register

Zmyslom úverového registra je poskytovať bankám a ďalším peňažným inštitúciám informácie o úverovej histórii a disciplíne klienta. Jedná sa teda predovšetkým o informácie koľko úverov, v akej hodnote klient mál prípadne ešte má a akým spôsobom ich spláca – t.j.  v lehote splatnosti či naopak.

Do úverového registra sa teda „dostanete“ podpisom akejkoľvek úverovej zmluvy. V registri sú však evidovaný aj majitelia kreditných kariet alebo povoleného prečerpania.
Pokiaľ by ste využívali iba vkladové produkty bánk, prípadne mali len bežný účet, údaje o vás sa v registri nezobrazia.

Nie ste si istí, či ste v registri evidovaní a ako? Môžete si vyžiadať  tzv. opis údajov, ktoré o vás register spracováva.  Úverový register vedie a údaje spracováva spoločnosť  SBCB (Slovak Banking Credit Bureau) so sídlom v Bratislave a o odpis požiadate podaním žiadosti, ktorej vzor sa nachádza na internetových stránkach spoločnosti.

Na vypracovanie opisu si register ponecháva 30 dní a pokiaľ si ho vyzdvihnete osobne alebo necháte zaslať poštou, zaplatíte zaň 4 eurá.  Ak by ste potrebovali opis na počkanie zaplatíte 14 eur. Register vám môže zaslať opis poštou expresne do piatich dní od podania žiadosti a táto služba vás taktiež bude stáť 14 eur.

Informácie o úverovom registri nájdete v našom sprievodcovi

Úverový register

V registri sú teda vedené osoby, ktoré  úver, povolené prečerpanie alebo kreditnú kartu:

 

  • Čerpajú a využívajú
  • Ešte len žiadajú

Súčasťou základných identifikačných údajov o klientovi zaznamená register tiež údaje o počtu existujúcich úverových zmlúv a kreditných kariet, výška jednotlivých splátok a história splácania, a informácie o zárukách úverov (nehnuteľnosti, ručitelia a pod.) Tieto údaje sa v registri uchovávajú ešte ďalších päť rokov, po skončení úverového kontraktu.

Pri úveroch, na ktorých je záruka formou ručiteľa, sa do registra dostávajú základné údaje o ručiteľovi. Nie však jeho úverová história. Tá sa tam však uvedie v prípade, že splácanie úveru prejde na ručiteľa, alebo v prípade, že ručiteľ sám má už uzatvorenú nejakú úverovú zmluvu, povolené prečerpanie, či kreditnú kartu.

Zdroj: SCBC, (úverový register)

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

-1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Banka, Bratislava, Úver

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok