Čo robiť, ak nemáte na nákup vianočných darčekov

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 16. 12. 2013
Viete, čím chcete potešiť svojich blízkych pod vianočným stromčekom, no na nákup darčekov vám neostali peniaze? Banky ponúkajú množstvo produktov, ktoré vám pomôžu prekonať nepriaznivú finančnú situáciu pred obdobím vianočných sviatkov.
Čo robiť, ak nemáte na nákup vianočných darčekov

Zdroj: Shutterstock

Na Vianoce sa podľa mnohých odborníkov nie je vhodné príliš zadlžovať. Oplatí sa peniaze najskôr nasporiť a až potom si potrebnú či vytúženú vec pre svojich blízkych kúpiť. Úroky totiž „zhltnú“ pomerne veľkú dávku financií, nehovoriac o poplatkoch. Ak nemáte nasporenú dostatočnú sumu, môžete napríklad využiť bezúročné obdobie kreditnej karty. Výhodou je to, že ak požičanú sumu počas tohto obdobia splatíte, neplatíte banke žiadne úroky. Banky tiež ponúkajú spôsob, ako krátkodobo preklenúť nedostatok financií v podobe kontokorentného či spotrebného úveru. 

Kontokorentný úver
Najjednoduchšou možnosťou je zrejme požiadať banku o zriadenie povoleného prečerpania, ktoré vám pomôže dočasne preklenúť nedostatok peňažných prostriedkov. Výška úveru, ktorý vám banka poskytne, závisí na niekoľkých faktoroch. Niektoré banky určujú výšku kontokorentného úveru na základe vašich mesačných príjmov, iné vám poskytnú fixnú sumu, ktorá sa odvíja od vašej schopnosti úver splácať a niektoré finančné inštitúcie sú ochotné poskytnúť kontokorentný úver, ktorý je dokonca niekoľkonásobkom vašej mzdy. Viac o povolenom prečerpaní a porovnanie úrokových sadzieb jednotlivých bánk vám prináša článok: Ste pred Vianocami v mínuse? Využite výhody kontokorentu!


Kreditná karta 

Ďalšou formou, ako čo najrýchlejšie získať potrebné finančné prostriedky, je kreditná karta. Jednotlivé banky vám pri poskytnutí kreditnej karty ponúkajú bezúročné obdobie. Bezúročné obdobie sa pri kreditných kartách pohybuje najčastejšie v rozmedzí 40 až 55 dní. Dĺžka bezúročného obdobia ovplyvňuje dátum splatnosti. Ak úver čerpaný prostredníctvom kreditnej karty splatíte počas tohto obdobia, neplatíte z neho žiadne úroky. Môžete tak takmer dva mesiace nakupovať za peniaze banky úplne zadarmo. Avšak aj keď kreditné karty umožňujú výber hotovosti z bankomatu, obvykle sa neodporúča ju takto používať. Vo väčšine prípadov sa na výber nevzťahuje bezúročné obdobie a poplatky za výber taktiež nie sú nízke. Neviete, podľa čoho si zvoliť kreditnú kartu? Premýšľate nad tým, aké máte vlastne možnosti? Môžete si vyberať z kariet s najnižším úrokom, najnižšími poplatkami za vedenie úverového účtu alebo najdlhším bezúročným obdobím. Nielen to sa dočítate v článku: Vianočné nákupy s kreditkou: ktorá je najnižšie úročená?


Spotrebný úver
Prostriedky môžete získať aj formou spotrebného úveru. Môžete ho využiť nielen na nákup vianočných darčekov v podobe domácich spotrebičov, elektroniky, ale aj napríklad na dovolenku a iné veci, po ktorých celý rok túžite. Výška úrokovej sadzby spotrebného úveru závisí na tom, či je poskytovaný ako účelový alebo neúčelový, na dobe splatnosti úveru, prípadne aj na iných okolnostiach, ktoré banka pri stanovenej výške úrokovej sadzby zohľadňuje. Čítajte viac o spotrebných úveroch a porovnajte, aké ponúkajú banky úrokové sadzby v článku: Oplatí sa kupovať darčeky so spotrebným úverom?


Vyberať je z čoho, záleží len na vás
Každá uvedená forma získania prostriedkov na nákup vianočných darčekov pre vašich blízkych má svoje špecifiká. Záleží len na tom, ktorá z alternatív najviac vyhovuje vašim potrebám a požiadavkám. Jedno je však isté – vyberať je z čoho. Banky ponúkajú množstvo úverových produktov, ktoré vám pomôžu prekonať nepriaznivú finančnú situáciu pred obdobím vianočných sviatkov. Ak sa pre niektorý úver rozhodnete, nezabúdajte vziať dobrať do úvahy aj riziká, ktoré so sebou prináša. Pred podaním žiadosti o úver je nutné si dôkladne zvážiť, či ste schopní vôbec úver splácať. Vhodné je dôkladne prepočítať si vaše finančné možnosti - príjmovú a výdavkovú stránku vášho rozpočtu a zvážiť, aká výška mesačnej splátky je pre vás prijateľná a únosná. Tiež si dôkladne premyslite, akú veľkú sumu a na akú dlhú dobu si chcete chýbajúce prostriedky požičať.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Banka, Kreditná karta, Úver

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok