Nepodceňte splátky ani počas vianočných sviatkov!

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 11. 12. 2013
Nakupovanie vianočných darčekov mnohí riešia pôžičkami. Nesplácanie splátok, hoci aj navonok „obyčajnej“ kreditnej karty, sa vám však môže vypomstiť. Myslite preto na pravidelné splácanie, a to aj počas obdobia vianočných sviatkov!
Nepodceňte splátky ani počas vianočných sviatkov!

Zdroj: Shutterstock

Splácanie svojich úverov netreba podceňovať, a to ani počas vianočných sviatkov. Aj v prípade oneskorenej splátky kreditnej karty alebo prostriedkov čerpaných v rámci povoleného prečerpania sa môžete stať pre banku neplatičom so záznamom v úverovom registri.

Kreditná karta = forma úveru
Kreditná karta predstavuje formu úveru a má vplyv aj na bonitu tých klientov, ktorí by chceli v budúcnosti žiadať o spotrebný alebo hypotekárny úver. Pri posudzovaní žiadosti o spotrebný či hypotekárny úver je zohľadňovaná nielen výška úverového limitu, ale aj vaša platobná disciplína. Ak totiž žiadate banku o poskytnutie úveru, dôkladne preklepne si vašu súčasnú, ale i minulú úverovú situáciu v úverovom registri. Preverí si vašu dôveryhodnosť a platobnú disciplínu, zisťuje tiež, ako si plníte svoje povinnosti. Na základe zistených informácií sa banka rozhoduje, vám poskytne úver alebo nie. Aj v prípade oneskorenej splátky kreditnej karty sa môžete stať pre banku neplatičom so záznamom v úverovom registri. A to vám môže skomplikovať prípadnú ďalšiu žiadosť o úver. Splácanie svojich úverov preto nepodceňujte, a to ani počas vianočných sviatkov!

Čo je úverový register

Spoločný register bankových informácií (SRBI), skrátene úverový register predstavuje databázu informácií o klientoch bánk, ktorí čerpajú úver alebo sú uvedení ako ručitelia v úverových zmluvách. Do úverového registra sa uvádzajú údaje o osobách, ktoré nielen žiadajú o úver, ale vlastnia kreditnú kartu alebo využívajú povolené prečerpanie k bežnému účtu, tzv. kontokorentný úver. Do úverového registra sa však dostanú nielen osoby, ktoré čerpajú úver. Na zápis stačí len podať vo finančnej inštitúcii žiadosť o spomínané produkty. Úverový register predstavuje pre jednotlivé banky efektívny nástroj, akým riadi úverové riziko, resp. riziko, že nebudete splácať poskytnutú pôžičku včas, prípadne ju nesplatíte vôbec. Tým, že si banka overí minulú aj súčasnú úverovú situáciu, dokáže odhadnúť vašu platobnú morálku. Banka sa zaujíma nielen o súčasnú úverovú situáciu, ale tiež o úverovú históriu. Ak sa stalo, že ste v minulosti meškal so splátkami, prípadne ste nesplácal vôbec, banka bude v poskytovaní úveru veľmi obozretná. Naopak, ak ste v minulosti k splácaniu úveru pristupoval poctivo, máte veľkú šancu, že vám banka v žiadosti o úver vyhovie. Viac o úverovom registri sa dozviete v článku: Kto nahliada do úverového registra?

Úverový register nie je jediným nástrojom, ktorým sa banky a finančné inštitúcie riadia. Existujú aj ďalšie registre, akými sú záujmové združenia rôznych právnických osôb, napríklad nebankové inštitúcie poskytujúce finančné služby či mobilní operátori.

Ak splácate svoje záväzky načas, ste váženým klientom každej spoločnosti. Ak sa ale so splátkou oneskoríte, a to aj čo i len o niekoľko dní, budete pravdepodobne s inštitúciou v častejšom kontakte. Väčšina veľkých spoločností vás bude najskôr kontaktovať listom alebo prostredníctvom svojho call centra a oznámi vám, že platba nebola obdržaná. Stanovia vámdátum úhrady do určitého dňa a spravidla dostanete aj pokutu, ktorú má spoločnosť vo svojom sadzobníku. Možno vám pripočítajú aj úrok z oneskorenia. Ak po tomto uhradíte platbu včas, celý postup týmto končí a opäť sa môžete vrátiť k pôvodnému splácaniu. Ak takto však neučiníte, začína sa kolotoč znova a spravidla aj vo väčšej intenzite. Opäť budete kontaktovaní s upozornením na porušenie podmienok zmluvy a zväčša nasleduje aj pokuta. V ideálnom prípade vám bude ponúknuté riešenie vašej situácie, napríklad vo forme odkladu splátok alebo splátkového kalendára. Záznamu v registri sa však ale nevyhnete. Ak je to teda možné, je lepšie svoje záväzky riešiť včas, prípadne vyhľadať vhodné riešenie.
 

 

 



Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Banka, Splátka, Úver

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok