Nepodceňujte splátky!
Splácanie svojich úverov netreba podceňovať, a to ani počas letných mesiacov. Aj v prípade oneskorenej splátky kreditnej karty alebo prostriedkorv čerpaných v rámci povoleného prečerpania sa môžete stať pre banku neplatičom so záznamom v úverovom registri. A to vám môže skomplikovať prípadnú ďalšiu žiadosť o úver. Čo je úverový register a kto doň nahliada?
Úverový register
Ak žiadate banku o poskytnutie úveru, preklepne si vašu súčasnú, ale i minulú úverovú situáciu v úverovom registri. Úverový register je databáza informácií o bankových klientoch, ktorí majú úver, prípadne niekomu za úver ručia. Banky si tak preveria vašu dôveryhodnosť a platobnú disciplínu. Na základe zistených informácií sa banka rozhoduje, či žiadateľovi poskytne úver alebo nie. Banky si nahliadnutím do úverového registra preverujú dôveryhodnosť, bonitu a platobnú disciplínu svojich súčasných a potenciálnych klientov, zisťujú, či si klient riadne plní svoje povinnosti. Na základe zistených informácií sa banka rozhoduje, či žiadateľovi poskytne úver alebo nie.
Je jedno, o aký druh úveru žiadate
Spoločný register bankových informácií alebo skrátene úverový register je databáza informácií o bankových klientoch, ktorí majú úver, prípadne figurujú ako ručitelia v úverových zmluvách. To znamená, že v registri sú údaje nielen o žiadateľoch o pôžičku, ale aj o ich spoludlžníkoch či ručiteľoch. Čo sa týka žiadostí o úver, banky preverujú každú žiadosť: je jedno, o aký druh úveru žiadate, či už ide o hypotekárny úver, spotrebný úver, povolené prečerpanie alebo "len" kreditnú kartu.
Banky preverujú aj úverovú minulosť
Úverový register predstavuje pre jednotlivé banky efektívny nástroj, akým riadi úverové riziko, resp. riziko, že klient nebude splácať poskytnutú pôžičku včas, prípadne ju nesplatí vôbec. Tým, že si banka overí minulú aj súčasnú úverovú situáciu, dokáže odhadnúť klientovu platobnú morálku. Banka sa zaujíma nielen o súčasnú úverovú situáciu, ale tiež o úverovú históriu klienta. Ak sa stalo, že v minulosti meškal so splátkami, prípadne nesplácal vôbec, banka bude v poskytovaní úveru veľmi obozretná. Naopak, ak klient v minulosti k splácaniu úveru pristupoval poctivo, má veľkú šancu, že mu banka v žiadosti o úver vyhovie. Nahliadnutím do úverového registra tiež banka overí, či máte záväzky voči iným bankám alebo finančným inštitúciám. Na základe zistenia, že máte úver v inej banke, po vás môže banka požadovať doloženie dostatočne vysokého príjmu. Pokiaľ ho nedoložíte, prípadne doložený príjem banka posúdi ako nedostatočný, nemusí vám žiadosť o úver schváliť.
Spoločný register bankových informácií
Prevádzkovateľom Spoločného registra bankových informácií je spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau, s.r.o.. (SBCB). Jej vlastníkmi sú tri slovenské banky:
Slovenská sporiteľňa, a.s.
Všeobecná úverová banka, a.s
Tatra banka, a.s.
Kto nahliada do úverového registra?
Prístup do registru úverov majú slovenské banky a pobočky zahraničných bánk na Slovensku. Zahraničné banky, ktoré nepodliehajú slovenským zákonom a bankovému dohľadu Národnej banky Slovenska (NBS) si dlžníka „preklepnúť“ v slovenskom úverovom registri nemôžu. Banka musí mať pred nahliadnutím do úverového registra súhlas, ktorý je súčasťou každej žiadosti o pôžičku.