Kto nahliada do úverového registra?

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 21. 8. 2013
Nestihli ste počas letnej dovolenky zaplatiť splátku kreditnej karty? Aj v takomto na prvý pohľad banálnom prípade sa môžete stať pre banku neplatičom so záznamom v úverovom registri. Kto do úverového registra môže nahliadnuť?
Kto nahliada do úverového registra?

Zdroj: Shutterstock

Nepodceňujte splátky!

Splácanie svojich úverov netreba podceňovať, a to ani počas letných mesiacov. Aj v prípade oneskorenej splátky kreditnej karty alebo prostriedkorv čerpaných v rámci povoleného prečerpania sa môžete stať pre banku neplatičom so záznamom v úverovom registri. A to vám môže skomplikovať prípadnú ďalšiu žiadosť o úver. Čo je úverový register a kto doň nahliada?

Úverový register

Ak žiadate banku o poskytnutie úveru, preklepne si vašu súčasnú, ale i minulú úverovú situáciu v úverovom registri. Úverový register je databáza informácií o bankových klientoch, ktorí majú úver, prípadne niekomu za úver ručia.  Banky si tak preveria vašu dôveryhodnosť a platobnú disciplínu. Na základe zistených informácií sa banka rozhoduje, či žiadateľovi poskytne úver alebo nie. Banky si nahliadnutím do úverového registra preverujú dôveryhodnosť, bonitu a platobnú disciplínu svojich súčasných a potenciálnych klientov, zisťujú, či si klient riadne plní svoje povinnosti. Na základe zistených informácií sa banka rozhoduje, či žiadateľovi poskytne úver alebo nie.

Je jedno, o aký druh úveru žiadate

Spoločný register bankových informácií alebo skrátene úverový register je databáza informácií o bankových klientoch, ktorí majú úver, prípadne figurujú ako ručitelia v úverových zmluvách. To znamená, že v registri sú údaje nielen o žiadateľoch o pôžičku, ale aj o ich spoludlžníkoch či ručiteľoch. Čo sa týka žiadostí o úver, banky preverujú každú žiadosť: je jedno, o aký druh úveru žiadate, či už ide o hypotekárny úver, spotrebný úver, povolené prečerpanie alebo "len" kreditnú kartu. 

Banky preverujú aj úverovú minulosť

Úverový register predstavuje pre jednotlivé banky efektívny nástroj, akým riadi úverové riziko, resp. riziko, že klient nebude splácať poskytnutú pôžičku včas, prípadne ju nesplatí vôbec. Tým, že si banka overí minulú aj súčasnú úverovú situáciu, dokáže odhadnúť klientovu platobnú morálku. Banka sa zaujíma nielen o súčasnú úverovú situáciu, ale tiež o úverovú históriu klienta. Ak sa stalo, že v minulosti meškal so splátkami, prípadne nesplácal vôbec, banka bude v poskytovaní úveru veľmi obozretná. Naopak, ak klient v minulosti k splácaniu úveru pristupoval poctivo, má veľkú šancu, že mu banka v žiadosti o úver vyhovie. Nahliadnutím do úverového registra tiež banka overí, či máte záväzky voči iným bankám alebo finančným inštitúciám. Na základe zistenia, že máte úver v inej banke, po vás môže banka požadovať doloženie dostatočne vysokého príjmu. Pokiaľ ho nedoložíte, prípadne doložený príjem banka posúdi ako nedostatočný, nemusí vám žiadosť o úver schváliť.

Spoločný register bankových informácií

Prevádzkovateľom Spoločného registra bankových informácií je spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau, s.r.o.. (SBCB). Jej vlastníkmi sú tri slovenské banky:

  • Slovenská sporiteľňa, a.s.
  • Všeobecná úverová banka, a.s
  • Tatra banka, a.s.

Kto nahliada do úverového registra?

Prístup do registru úverov majú slovenské banky a pobočky zahraničných bánk na Slovensku. Zahraničné banky, ktoré nepodliehajú slovenským zákonom a bankovému dohľadu Národnej banky Slovenska (NBS) si dlžníka „preklepnúť“ v slovenskom úverovom registri nemôžu. Banka musí mať pred nahliadnutím do úverového registra súhlas, ktorý je súčasťou každej žiadosti o pôžičku.

 

 

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Osobný bankrot vás zbaví dlhov. Týchto 12 chýb vás oň ale môže pripraviť

30. 10. 2024 | Barbora Magočová

Osobný bankrot vás zbaví dlhov. Týchto 12 chýb vás oň ale môže pripraviť

Ak vás trápia dlhy, určite uvažujete aj nad osobným bankrotom. Podmienky pre jeho vyhlásenie spĺňa mnoho dlžníkov; len máloktorí si však uvedomujú, že ide len o prvý krok k úspešnému... celý článok

Nehnuteľnosti na Slovensku čaká výrazné zdraženie. S kúpou by som neváhal, hovorí expert

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Nehnuteľnosti na Slovensku čaká výrazné zdraženie. S kúpou by som neváhal, hovorí expert

Ak sa chystáte na predaj nehnuteľnosti, počkajte, no ak chcete kupovať, neváhajte ani minútu. Odborníkov sme sa pýtali, čo čaká slovenský realitný trh v roku 2025. Zvýšená DPH a znížené... celý článok

Oplatí sa viac hypotéka alebo prenájom? Záleží len na vás, takto sa rozhodnete

11. 10. 2024 | Natália Stašíková

Oplatí sa viac hypotéka alebo prenájom? Záleží len na vás, takto sa rozhodnete

V rozhodovaní o hypotéke alebo nájme u Slovákov väčšinou víťazí kúpa vlastnej nehnuteľnosti na dlh. To však nemusí byť vždy najlepšie riešenie. Prečo je vlastníctvo nehnuteľností na... celý článok

Čo robiť, keď vám končí fixácia úroku na hypotéke? Máte tri možnosti, vyberajte múdro

31. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Čo robiť, keď vám končí fixácia úroku na hypotéke? Máte tri možnosti, vyberajte múdro

Čo môžete robiť, keď vám končí fixácia hypotéky? Máte tri možnosti: ostať v súčasnej banke, refinancovať úver v inej banke alebo splatiť úver predčasne. Každá z týchto možností má svoje... celý článok

Slováci môžu získať až 900 eur na bývanie navyše. Pozor, žiadosť treba podať do konca júla

22. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci môžu získať až 900 eur na bývanie navyše. Pozor, žiadosť treba podať do konca júla

Od 1. júna 2024 majú na pomoc so zvýšenými splátkami hypoték aj ľudia, ktorí svoje úvery refinancovali. Peniaze môžu získať až za pol roka spätne, no žiadosti musia poslať do konca... celý článok