Kto nahliada do úverového registra?

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 21. 8. 2013
Nestihli ste počas letnej dovolenky zaplatiť splátku kreditnej karty? Aj v takomto na prvý pohľad banálnom prípade sa môžete stať pre banku neplatičom so záznamom v úverovom registri. Kto do úverového registra môže nahliadnuť?
Kto nahliada do úverového registra?

Zdroj: Shutterstock

Nepodceňujte splátky!

Splácanie svojich úverov netreba podceňovať, a to ani počas letných mesiacov. Aj v prípade oneskorenej splátky kreditnej karty alebo prostriedkorv čerpaných v rámci povoleného prečerpania sa môžete stať pre banku neplatičom so záznamom v úverovom registri. A to vám môže skomplikovať prípadnú ďalšiu žiadosť o úver. Čo je úverový register a kto doň nahliada?

Úverový register

Ak žiadate banku o poskytnutie úveru, preklepne si vašu súčasnú, ale i minulú úverovú situáciu v úverovom registri. Úverový register je databáza informácií o bankových klientoch, ktorí majú úver, prípadne niekomu za úver ručia.  Banky si tak preveria vašu dôveryhodnosť a platobnú disciplínu. Na základe zistených informácií sa banka rozhoduje, či žiadateľovi poskytne úver alebo nie. Banky si nahliadnutím do úverového registra preverujú dôveryhodnosť, bonitu a platobnú disciplínu svojich súčasných a potenciálnych klientov, zisťujú, či si klient riadne plní svoje povinnosti. Na základe zistených informácií sa banka rozhoduje, či žiadateľovi poskytne úver alebo nie.

Je jedno, o aký druh úveru žiadate

Spoločný register bankových informácií alebo skrátene úverový register je databáza informácií o bankových klientoch, ktorí majú úver, prípadne figurujú ako ručitelia v úverových zmluvách. To znamená, že v registri sú údaje nielen o žiadateľoch o pôžičku, ale aj o ich spoludlžníkoch či ručiteľoch. Čo sa týka žiadostí o úver, banky preverujú každú žiadosť: je jedno, o aký druh úveru žiadate, či už ide o hypotekárny úver, spotrebný úver, povolené prečerpanie alebo "len" kreditnú kartu. 

Banky preverujú aj úverovú minulosť

Úverový register predstavuje pre jednotlivé banky efektívny nástroj, akým riadi úverové riziko, resp. riziko, že klient nebude splácať poskytnutú pôžičku včas, prípadne ju nesplatí vôbec. Tým, že si banka overí minulú aj súčasnú úverovú situáciu, dokáže odhadnúť klientovu platobnú morálku. Banka sa zaujíma nielen o súčasnú úverovú situáciu, ale tiež o úverovú históriu klienta. Ak sa stalo, že v minulosti meškal so splátkami, prípadne nesplácal vôbec, banka bude v poskytovaní úveru veľmi obozretná. Naopak, ak klient v minulosti k splácaniu úveru pristupoval poctivo, má veľkú šancu, že mu banka v žiadosti o úver vyhovie. Nahliadnutím do úverového registra tiež banka overí, či máte záväzky voči iným bankám alebo finančným inštitúciám. Na základe zistenia, že máte úver v inej banke, po vás môže banka požadovať doloženie dostatočne vysokého príjmu. Pokiaľ ho nedoložíte, prípadne doložený príjem banka posúdi ako nedostatočný, nemusí vám žiadosť o úver schváliť.

Spoločný register bankových informácií

Prevádzkovateľom Spoločného registra bankových informácií je spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau, s.r.o.. (SBCB). Jej vlastníkmi sú tri slovenské banky:

  • Slovenská sporiteľňa, a.s.
  • Všeobecná úverová banka, a.s
  • Tatra banka, a.s.

Kto nahliada do úverového registra?

Prístup do registru úverov majú slovenské banky a pobočky zahraničných bánk na Slovensku. Zahraničné banky, ktoré nepodliehajú slovenským zákonom a bankovému dohľadu Národnej banky Slovenska (NBS) si dlžníka „preklepnúť“ v slovenskom úverovom registri nemôžu. Banka musí mať pred nahliadnutím do úverového registra súhlas, ktorý je súčasťou každej žiadosti o pôžičku.

 

 

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok