Aj vysokoškolák môže žiadať o úver

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 25. 2. 2013
Štúdium na vysokej škole je spojené s nemalými nákladmi, ktorých financovanie je pre mladých ľudí často veľmi problematické. Aké sú možnosti príjmu vysokoškoláka?
Aj vysokoškolák môže žiadať o úver

Zdroj: Shutterstock

Financovanie vysokoškolského štúdia či nákladov spojených so životom študenta nie sú v mnohých prípadoch vôbec malé. Nie každý študent má možnosť hradiť ich ich z vlastných zdrojov či zárobkov. Nahliadli sme preto do sveta študentských financií a zisťovali sme, akým spôsobom môžu vysokoškoláci získať chýbajúce prostriedky.

  • Vlastné zdroje

Vlastné zdroje študentov nebývajú zväčša príliš vysoké a dochádza k ich rýchlemu vyčerpaniu.

  • Podpora od rodičov

Druhým, avšak veľmi často využívaným pilierom financovania vysokoškolského štúdia, je podpora od rodičov. Prevažná väčšina rodičov finančne podporuje štúdium svojich ratolestí podľa svojich možností a sociálneho postavenia.

  • Štipendium

Vysokoškolák môže prostriedky na financovanie svojho štúdia získať aj formou štipendia – či už prospechového, ubytovacieho, sociálneho alebo iných. Poskytnutie štipendia má však vždy konkrétne pravidlá a je spojené so splnením určitých podmienok. Nie každý študent je ale schopný ich splniť, dalo by sa povedať, že podpora formou štipendia sa ujde len malému percentu študentov.

  • Brigáda

Niektorí vysokoškoláci sa snažia privyrobiť si rôznymi či už krátkodobými alebo dlhodobými brigádami, ktorých počet však s rastúcim počtom nezamestnaných neúprosne ubúda. Čoraz viac študentov tiež skúša svoje vlastné podnikanie, zakladajú firmy a pracujú na zaujímavých projektoch. Okrem možného zárobku tak získajú aj cenné skúsenosti, ktoré sa im do budúcna môžu hodiť.

  • Pôžička
    Aj vysokoškoláci môžu žiadať banku o pôžičku! Niektoré banky pôsobiace na slovenskom trhu totiž ponúkajú študentské pôžičky, ktoré sú v mnohých smeroch zvýhodnené oproti pôžičkám pre bežných klientov. Prostriedky môže vysokoškolský študent získať najčastejšie  formou kontokorentného alebo spotrebného úveru.

Kontokorentný úver, ktorému hovoríme aj povolené prečerpanie na účte, pomôže dočasne preklenúť nedostatok peňažných prostriedkov. Povolené prečerpanie alebo kontokorentný úver v súčasnosti ponúka takmer každá banka pôsobiaca na slovenskom trhu. Problém je však v tom, že len niektoré banky ponúkajú tento produkt pre svojich klientov, ktorí študujú na vysokej škole.

Tabuľka: Porovnanie kontokorentných úverov pre vysokoškolákov

BankaNázov produktuÚroková sadzba
ČSOBPovolené prečerpanie k študentskému účtu FUNod 11,9 %
UniCredit BankPovolené prečerpanie na účte Young Balík 2615%
SberbankPovolené prečerpanie pre programy služieb Index a Young17,9 %
UniCredit BankSpotrebný úver pre študentov8,5 %

 Úrokové sadzby platné ku dňu 17.2.2013

Spotrebný úver
Ďalšou z možností ako pomôcť sebe a v neposlednom rade aj svojím rodičom s financovaním štúdia na vysokej škole je požiadať banku o zvýhodnený študentský úver. Vybrané banky pôsobiace na slovenskom trhu majú vo svojej ponuke špeciálne úvery pre vysokoškolských študentov. Prinášame vám ich porovnanie.

 

Tabuľka: Porovnanie študentských úverov

BankaNázov úveruÚroková sadzba
Slovenská sporiteľňaSpotrebný úver na Čokoľvek pre vysokoškolákov8,50%
VÚBFlexipôžička pre študentov7,90%
otp Bankaotp ŠTUDENTSKÝ úverod 7,9 %
SberbankSpotrebný úver na štúdium na vysokej škole7,95%
Poplatky a úrokové sadzby platné ku dňu 17.2.2013

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok