Stavebný úver: ktorý je najvýhodnejší?

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 13. 2. 2013
Stavebný úver je úrokovo jeden z výhodných úverov určených na riešenie problematiky bývania. Zisťovali sme, aké je aktuálne úročenie na vybraných stavebných úveroch, ktoré ponúkajú stavebné sporiteľne pôsobiace na slovenskom trhu.
Stavebný úver: ktorý je najvýhodnejší?

Zdroj: Shutterstock

Stavebný úver
Ak sa pri zabezpečovaní vlastného bývania nechcete zadlžiť na niekoľko desaťročí, môžete namiesto hypotéky využiť výhodný stavebný úver. Ide o účelovo viazaný úver, ktorý je poskytovaný stavebnou sporiteľňou. Predpokladom získania stavebného úveru s nízkou garantovanou úrokovou sadzbou počas celej doby splácania je uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení a samotné sporenie, ktoré slúži obvykle na kúpu, výstavbu alebo rekonštrukciu bývania.

Základom je zmluva o stavebnom sporení
Ako už bolo naznačené, predpokladom pre získanie stavebného úveru je uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení a samotné sporenie. Pri uzatvorení zmluvy sa rozhodnete pre tarifu stavebného sporenia a vyberiete si cieľovú sumu podľa vašich plánov s bývaním. Ako stavebný sporiteľ si svojimi vkladmi, štátnou prémiou a úrokmi nasporíte časť prostriedkov a druhú časť môžete získať ako výhodný stavebný úver. Stavebný úver vám umožní požičať si ešte pred nasporením tejto sumy, no zvyčajne musíte mať nasporenú aspoň nejakú časť zvolenej cieľovej sumy.

Hodnotiace číslo
Ďalšími podmienkami pre získanie stavebného úveru je dosiahnutie určitej výšky hodnotiaceho čísla. Pretože sa výška jednotlivých minimálnych hodnôt hodnotiacich čísiel u rôznych sporiteľní nedá nijakým spôsobom porovnávať, keď potrebujete zistiť, za ako dlho by ste u jednotlivých sporiteľní pri rovnakom spôsobe sporenia získali nárok na úver, musíte si nechať nasimulovať priebeh stavebného sporenia s konkrétnym spôsobom vkladania peňazí. Túto službu by vám stavebné sporiteľne mali na požiadanie poskytnúť na všetkých pobočkách alebo prostredníctvom simulačných programov, ktoré majú sporiteľne na svojich internetových stránkach. Takúto službu na svojich stránkach ponúkajú všetky tri stavebné sporiteľne pôsobiace na Slovensku, každá však v modifikovanej podobe.

Výška stavebného úveru
Výšku stavebného úveru si vypočítate ako rozdiel medzi vašou cieľovou sumou a nasporenou sumou po splnení podmienok pridelenia cieľovej sumy. Úroková sadzba stavebného úveru je daná zvoleným typom sporenia a konkrétnou stavebnou sporiteľňou. Úrokové sadzby vybraných stavebných úverov, ktoré poskytujú stavebné sporiteľne na slovenskom trhu, ilustruje nasledujúca tabuľka.


Tabuľka č. 1: Úrok stavebného úveru pri vybraných tarifách ČSOB

Sporiaci tarifÚrok zo sporenia % p.a.
Kredit I2,9 %
Kredit II4,99 / 5,99 %
Kredit III4 %
Kredit IV4,2 %
Kredit V3,8 %
Profit Plus4,9 %

Úrokové sadzby platné ku dňu 10.2.2013

Tabuľka č. 2: Úrok stavebného úveru pri vybraných tarifách PSS

Sporiaci tarifÚrok zo sporenia % p.a.
Úverová rýchla2,9 %
Rýchla 4,7 %
Štandardná4,7 %
Štandardná extra

4,75 %

Senior extra4,7 %

Úrokové sadzby platné ku dňu 10.2.2013

Čo sa týka Wüstenrot stavebnej sporiteľne, tak výška úrokovej sadzby stavebného úveru sa pohybuje v rozmedzí od 3 do 7 % - úroková sadzba závisí konkrétne od hodnotiaceho čísla dosiahnutého na zmluve o stavebnom sporení, ktoré musí byť rovné alebo vyššie ako je súčet cieľového hodnoticeho čísla stanoveného stavebnou sporiteľňou a úrokového hodnotiaceho čísla stanoveného pre jednotlivé úrokové sadzby stavebného úveru. Konkrétne :

- úrokovú sadzbu 3 % získate pri dosiahnutí cieľového hodnotiaceho čísla + 500 bodov

- úrokovú sadzbu 4 % získate pri dosiahnutí cieľového hodnotiaceho čísla + 200 bodov

- úrokovú sadzbu 5 % získate pri dosiahnutí cieľového hodnotiaceho čísla + 0 bodov

- úrokovú sadzbu 6 % získate pri dosiahnutí cieľového hodnotiaceho čísla - 100 bodov

- úrokovú sadzbu 7 % získate pri dosiahnutí cieľového hodnotiaceho čísla - 200 bodov

 

 

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok