Na kúpu auta či vybavenia domácnosti môžte využiť spotrebný úver
Chcete vyraziť na letnú dovolenku, kúpiť nové auto alebo vymeniť kuchynskú linku a nemáte dostatok prostriedkov v hotovosti? V tom prípade môžte banku požiadať o poskytnutie spotrebného úveru. Ten je veľmi šikovným nástrojom, ako získať rýchlo peniaze na bežné nákupy. Pôžičky sú v súčasnosti veľmi populárne, avšak treba brať do úvahy aj riziká, ktoré so sebou úver ako taký prináša. Je však dôležité mať úver pod kontrolou. Prinášame Vám niekoľko rád a tipov, ktorými sa môžte vyhnúť zbytočným komplikáciam s jeho splácaním.
V prvom rade si dôkladne premyslite, akú veľkú sumu a na akú dlhú dobu si chcete chýbajúce prostriedky požičať. Pred podaním žiadosti o úver je, samozrejme, nutné si dôkladne zvážiť, či ste schopní vôbec úver splácať. Vhodné je dôkladne prepočítať si vaše finančné možnosti. Výška všetkých úverových produktov by nemala presahovať 35 % vášho rodinného rozpočtu.
Požiadajte banku o vypracovanie predbežnej ponuky - majte na pamäti, že nielen banky, ale aj iné spoločnosti poskytujúce spotrebiteľské úvery sú povinné poskytnúť vám akékoľvek predzmluvné informácie, vrátane výšky RPMN (ročná percentuálna miera nákladov). Hodnota RPMN udáva, koľko prostriedkov navyše musíte zaplatiť, keď si požičiavate peniaze od bankovej či nebankovej inštitúcie. RPMN by mala byť v uvedená v každej úverovej zmluve. O jej konkrétnej výške by ste mali byť vždy dostatočne a pravdivo informovaní ešte pred podpísaním zmluvy. Ak vám banka alebo nebankový subjekt tento údaj pri ponúkaní spotrebného úveru neposkytne alebo odmietne uviesť, banke sa vyhnite oblúkom.
Výška úrokovej sadzby spotrebného úveru závisí na tom, či je poskytovaný ako účelový alebo neúčelový, na dobe splatnosti úveru, prípadne aj na iných okolnostiach, ktoré banka pri stanovenej výške úrokovej sadzby zohľadňuje. Neúčelový spotrebný úver je charakteristický vyššími úrokovými sadzbami – avšak môžte ho použiť na ľubovoľný účel a nemusíte dokladať banke použitie požičaných prostriedkov.
Pred samotným podpisom úverovej zmluvy si ju dôkladne prečítajte a nevynechajte ani obchodné podmienky. V prípade nejasností a nedostatku relevantných informácií sa nebojte pýtať. Nezabúdajte na to, že čím viac informácií si vopred zistíte, tým budete v priebehu splácania spokojnejší a nič vás neprekvapí.
Buďte obozretní v prípade pôžičiek cez internet, ktoré často lákajú na podozrivé podmienky, či už poskytnutie pôžičky bez dokladovania príjmu alebo bez ručiteľa. Podozrivé je, ak po vás poskytovateľ pôžičky požaduje vyplatenie zálohy alebo poplatku za spracovanie pôžičky ešte pred jej samotným poskytnutím. Taktiež buďte obozretní v prípade nebankových subjektov. Nebankové subjekty mnohokrát poskytujú úvery bez hlbšej analýzy vašich splátkových možností, čo sa vo finále môže obrátiť proti vám, keď vám finančné možnosti nedovolia úver riadne splácať. Zistite si aj výšku úrokov z omeškania platby, prípadné vyplývajúce sankčné poplatky, ktoré zväčša nie sú najnižšie.