Bezkontaktné platby sú na Slovensku čoraz populárnejšie

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 12. 6. 2012
Bezkontaktné platby sú pre Slovákov veľmi populárne. Potvrdzujú to ajvýsledky prieskumu MasterIndex, ktorý realizovala spoločnosť MasterCard.
Bezkontaktné platby sú na Slovensku čoraz populárnejšie

Zdroj: Shutterstock

Plaťte rýchlejšie, bezpečnejšie a pohodlnejšie

Už od roku 2008 môžete na Slovensku platiť bezkontaktne – prostredníctvom revolučnej technológie MasterCard® PayPass™ alebo VISA payWawe, s ktorými transakcia trvá len niekoľko sekúnd. Ide o bezkontaktnú platobnú metódu, ktorá je v porovnaní s platbou v hotovosti omnoho pohodlnejšia, bezpečnejšia a rýchlejšia. Celá transakcia trvá len niekoľko sekúnd - kartu s bezkontaktnou technológiou stačí len jednoducho priblížiť k čítačke, ktorá dáta prečíta na bezdotykovej báze, a máte zaplatené. Je to veľmi jednoduché. Technológiu je možné pridať ku kreditnej, debetnej či predplatenej karte, môžete si ju dokonca zabudovať aj do vášho mobilného telefónu, prívesku na kľúčoch, náramku alebo hodiniek.

Aké výhody získate používaním bezkontaktnej technológie?

•    Možnosť platiť kartou aj nižšie sumy,
•    Výrazné skrátenie času čakania u obchodníkov, čo oceníte najmä pri čakaní v rade v supermarketoch,
•    Rýchle a pohodlné platenie,
•    Možnosť zabudovať technológiu aj do kľúčeniek, hodiniek či do mobilných telefónov,
•    Rozšírenie akceptačnej siete kariet,
•    Nemusíte zadávať PIN kód ani sa podpísať pri drobných platbách,
•    Kartu s touto technológiou nemusíte vôbec dávať z ruky a môžete tak po celý čas transakcie dohliadať na jej priebeh,
•    Získate aj prehľad o menších platbách, ktoré ste doteraz platili v hotovosti, prostredníctvom internetbankingu.

Vydavatelia kariet s bezkontaktnou technológiou na Slovensku

Neviete, kde získate platobnú kartu s bezkontaktnou technológiou? V súčasnej dobe už ponúkajú karty s touto technológiou takmer všetky banky na slovenskom trhu, do budúcnosti sa predpokladá, že pribudnú aj tie zvyšné banky.

Bezkontaktné platby sú na Slovensku čoraz populárnejšie

Bezkontaktné platby sú pre Slovákov veľmi populárne. Potvrdzujú to aj výsledky prieskumu MasterIndex, ktorý vlani realizovala spoločnosť MasterCard. Výsledky prieskumu poukazujú na skutočnosť, že 71 % Slovákov, ktorí vlastnia platobnú kartu s PayPass™ technológiou, ju používajú, z čoho 36 % ju používa pravidelne a 35 % ju používa často.

 „Sme radi, že sa bezkontaktné platby na Slovensku úspešne rozvíjajú. Pozitívny prístup vnímame nielen zo strany bánk a obchodníkov, ale aj samotných koncových užívateľov. Z nášho prieskumu MasterIndex vyplýva, že celých 65 % Slovákov z tých, ktorí PayPass ešte nepoužívajú, by oň malo záujem,“ priblížil Milan Laitl, ktorý je obchodným riaditeľom MasterCard Europe Slovensko.

Kde by Slováci ocenili možnosť bezkontaktného platenia?

Z prieskumu ďalej vyplýva, že Slováci by ocenili bezkontaktné platby predovšetkým v potravinách a supermarketoch – túto možnosť zvolili 77 % respondentov prieskumu. 63 % účastníkov prieskumu by preferovalo bezkontaktné platby vo verejnej doprave a až pre dve tretiny respondentov, čiže 60 % by bolo vhodné, keby sa bezkontaktné platby dali využívať v reštauráciách alebo kaviarňach. Možnosť platby prostredníctvom bezkontaktnej technológie by Slováci uvítali aj na čerpacích staniciach, v novinových stánkoch, kinách, divadlách či taxíkoch.

Tabuľka: Kde by ste ocenili službu MasterCard PayPass?

Potraviny, supermarket 77%
Verejná doprava 63%
Reštaurácia, kaviareň 60%
Čerpacia stanica 50%
Novinový stánok 49%
Kino, divadlo36%
Taxi28%
Zdroj: MasterCard

O bezkontaktnej platobnej technológii spoločnosti Visa Europe

Spoločnosť Visa ponúka bezkontaktnú platobnú technológiu s názvom payWawe, ktorá predstavuje moderný spôsob platby každodenných nákupov. Visa Europe uviedla bezkontaktnú platobnú technológiu v roku 2007 vo Francúzsku a postupne ju zaviedla do mnohých krajín Európy, ide napríklad o Nemecko, Taliansko, Poľsko, Portugalsko, Švajčiarsko, Turecko a Veľká Británia. V júni 2011 využívalo výhody bezkontaktných platieb viac ako 23 miliónov európskych držiteľov kariet na viac ako 154 tisíc platobných termináloch u obchodníkov.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok