Aký je rozdiel medzi elektronickou, embosovanou, debetnou a kreditnou platobnou kartou?

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 28. 2. 2012
Ponúkajú vám v banke elektronickú platobnú kartu? Alebo embosovanú? Neviete, aký je medzi nimi rozdiel?
Aký je rozdiel medzi elektronickou, embosovanou, debetnou a kreditnou platobnou kartou?

Zdroj: Shutterstock

Používanie bankových platobných kariet v súčasnosti na Slovensku zaznamenáva rastúci trend. Platobné karty sa stali moderným prostriedkom, ktorý denne používa čoraz viac ľudí. Dôvodom je najmä fakt, že predstavujú pohodlný a relatívne bezpečný nástroj bezhotovostného platobného styku. Umožňia vám prístup k finančným prostriedkom prostredníctvom bankomatov, bezhotovostné platby na rôznych obchodných miestach prostredníctvom platobných terminálov a uskutočňovanie finančných transakcií cez internetové portály.

Nemýľte si debetnú kartu s kreditnou!

Platobné karty sa na prvý pohľad od seba ničím zvláštnym nelíšia. Všetky sú rovnako veľké, obdobne sfarbené, obsahujú logo banky a názov spoločnosti, ktorá ich vydala. Môžu byť buď hladké elektronické alebo embosované, resp. s vystúpeným písmom. Čo však na karte rozhodne nenájdete napísané, je informácia o tom, či ide o debetnú alebo kreditnú platobnú kartu. Veľmi často však dochádza k myľnému zamieňaniu týchto dvoch značne odlišných pojmov.

Debetnú platobnú kartu získate automaticky takmer v každej banke

Debetná platobná karta je karta, prostredníctvom ktorej môžete čerpať finančné prostriedky len do výšky zostatku na vašom bežnom účte. Debetnú platobnú kartu získate automaticky takmer v každej banke ako súčasť svojho bežného účtu. Pomocou debetnej karty si môžete vybrať prostriedky z účtu alebo ňou platiť v obchodoch, maximálne však do výšky peňažných prostriedkov, ktoré na účte skutočne máte.

Kreditná karta – jednoduchý zdroj chýbajúcich prostriedkov

Kreditná karta je na prvý pohľad rovnaká ako klasická debetná karta. Má ale pridelený určitý kredit, resp. úver, ktorý vám umožňuje platiť či vyberať v hotovosti aj v prípade, že nedisponujete dostatočnými prostriedkami na účte. Pre mnoho ľudí je kreditná karta veľmi populárnym a jednoduchým zdrojom chýbajúcich peňažných prostriedkov. Prostredníctvom kreditnej karty môžte rýchlo a jednoducho získať úver, ku ktorému nepotrebujete žiadneho ručiteľa. Prinášame vám prehľad vybraných kreditných kariet, ktoré majú vo svojej ponuke banky pôsobiace na slovenskom trhu

BankaKreditná kartaÚroková sadzba v % p.a.
VÚB American Express Blue17,9
Prima bankaMasterCard Green+19,9
mBankVISA Classic14,99 – 21,99 *
ČSOBMasterCard Standard16,9
OTP MasterCard UnEmbossedod 17
Slovenská sporiteľňaVISA Gold embosovaná13,5
Tatra BankaVISA štandard17,8
UniCredit BankVISA Gold17,7
VÚBFlexikarta21,24
ČSOBMasterCard Gold16,9
Tatra BankaMercedesCard11,9
Slovenská sporiteľňaVISA Gold elektronická19,5
UniCredit BankVISA Electron17,7
mBankVISA GOLD14,99 - 21,99 *
ČSOBMasterCard Unembossed16,9

*podľa zvoleného tarifu, Úrokové sadzby platné ku dňu 26.2.2012

Elektronická karta - najrozšírenejší druh platobnej karty na Slovensku

Elektronická platobná karta je najrozšírenejším typom platobnej karty na Slovensku. Ide o platobnú kartu, ktorá je vybavená magnetickým prúžkom, čipom alebo oboma týmito technológiami. Čip/magnetický prúžok je nositeľom informácií o karte, o banke, ktorá kartu vydala a obsahujú aj údaje, ktoré slúžia na overenie PIN zadaného majiteľom karty. Vďaka tomu ju je možné použiť na výbery z bankomatov a na platby prostredníctvom platobných terminálov. Na rozdiel od embosovanej platobnej karty je možné ju v prípade straty alebo odcudzenia okamžite zablokovať. Čip v porovnaní s magnetickým prúžkom nesie oveľa viac informácií, čím je využitie čipovej karty podstatne väčšie.

Na čo používame elektronické karty?

Elektronická platobná karta sa využíva najčastejšie na transakcie, ktoré sú overené v kartovom centre, teda na platby u obchodníkov, ktorí dispoujú elektronickým platobným terminálom a takisto na výbery hotovosti z bankomatu. Na rozdiel od embosovanej karty je nutné zadávať PIN kód.

Výhody elektronickej platobnej karty

  • Bezpečnejší platobný prostriedok ako embosované platobné karty,
  • V prípade ich odcudzenia alebo straty je možné túto kartu behom niekoľkých minút telefonicky zablokovať,
  • Sú lacnejšie ako embosované platobné karty.

Nevýhody elektronickej platobnej karty

  • Nedá sa nimi platiť u obchodníkov, ktorí používajú len imprinter,
  • V zahraničí sú menej akceptované ako karty embosované.

Embosovaná platobná karta má širšiu možnosť využitia

Embosovaná platobná karta má vďaka plastickému využitiu, ktoré je na nej vyrazené, širšiu možnosť použitia. S embosovanou platobnou kartou môžte nakupovať aj na predajných miestach, ktoré používajú tzv. imprinter. Ide o mechanické zariadenie určené na prenos identifikačných údajov embosovanej karte a identifikačného štítku obchodníka pri uskutočňovaí transakcie. Prostredníctvom imprinteru nie je možné platiť elektronickou platobnou kartou.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+17
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok