Ochrana platobnej karty pred zneužitím
Platobná karta (či už debetná alebo kreditná) je v dnešnej dobe pohodlným nástrojom platenia v širokej sieti obchodov, reštaurácií, čerpacích staniciach a ďalších obchodných miestach. Pre mnohých sa platobná karta stala neoddeliteľnou súčasťou života a takmer každý z nás ju využíva aj počas zahraničnej dovolenky. Ako sa však karta „správne“ používa a čo robiť v prípade jej odcudzenia?
- Akonáhle obdržíte platobnú kartu, nezabudnite si ju na zadnej strane podpísať. Nepoužívajte v žiadnom prípade tlačené písmo a použite ideálne takú fixku, ktorá je odolná a po niekoľkých týždňoch či mesiacoch sa nezmaže. Nezabudnite si urobiť kópiu podpisového vzoru.
- Zapamätajte si svoj PIN kód, nikdy ho nemajte napísaný niekde v peňaženke alebo dokonca na svojej platobnej karte. Ak si ho nedokážete zapamätať, využite radšej možnosť zmeny PIN kódu cez bankomaty na číslo, ktoré si ľahko zapamätáte,Takisto ho nikomu neprezrádzajte – ani svojim blízkym.
- Rovnako platí, že platobná karta by sa nemala nikomu požičiavať, a teda ani príbuzným alebo kamarátom.
- Odporúča sa nosiť platobnú kartu oddelene od finančnej hotovosti a vašich osobných dokladov.
- Pravidelne kontrolujte, či máte svoju platobnú kartu stále pri sebe, uisťujte sa priebežne, či ste ju niekde nezabudli alebo nestratili – najmä ak ňou často platíte.
- Kartu majte stále na očiach – ak platíte kartou pri pokladni, tak personál by s vašou kartou nemal nikam odchádzať alebo s ňou iným nezvyčajným spôsobom narábať či manipulovať. Vždy ta tiež uistite, že karta, ktorá vám je vrátená, je skutočne tá vaša.
- Majte taktiež vždy na pamäti, že sa nejedná len o obyčajnú kartu. Platobná karta totiž predstavuje bezhotovostnú formu VAŠICH peňazí. Buďte prítomní pri každej platbe platobnou kartou.
- Kartou sa odporúča platiť len na dôveryhodných obchodných miestach a internetových serveroch.
- Pravidelne si kontrolujte výpis z účtu, ktorý dostávate poštou, osobne na pobočke alektronicky. Všetky uskutočnené transakcie sa musia zhodovať.
- Ak platíte kartou a transakciu sa z nejakého dôvodu nepodarilo zrealizovať, zaznačte si všetky potrebné údaje a nechajte si doklad o platbe v hotovosti v prípade reklamácie, teda prípadu, že by sa táto položka náhodou objavila vo vašom výpise.
- Starostlivo uchovajte všetky účty, letenky alebo iné cestovné doklady, na ktorých je uvedené číslo vašej platobnej karty. Rovnako platí pravidlo, že by ste nemali s nikým diskutovať o údajoch vašej platobnej karty či už osobne, telefonicky alebo e-mailom.
- Ak zadávate v bankomate alebo v obchode pri pokladni svoj PIN kód, zakryte číselník radšej telom a rukou. Zabránite tým nechcenému odpozorovaniu kódu.
- Majte pri sebe núdzové telefónne číslo na banku, ktorá vám vašu platobnú kartu vydala, aby ju mohla ihneď zablokovať.V prípade straty karty alebo jej odcudzenia a vám toto číslo výrazne uľahčí komunikáciu s bankou.
- Krádež platobnej karty ohláste vo vlastnom záujme aj na polícii.
Pri hlásení straty alebo krádeže karty sa zvyčajne vyžadujú tieto údaje:
- meno a priezvisko (tak, ako je vytlačené na karte)
- dátum narodenia,
- adresa bydliska,
- banka a tiež prípadne aj pobočka, ktorá vám kartu vydala,
- meno volajúceho (ak udalosť oznamuje iná osoba).
Ostražitosti nie je nikdy dosť
Znie to síce ako klišé, ale skutočne dbajte na správne uchovávanie a používanie svojich platobných kariet – predídete tak zbytočným komlikáciam a nepríjemnostiam, ktoré vznikajú často z ich nesprávneho, neopatrného a nedostatočne uvedomelého používania. Podozrivých prípadov, zneužití a odcudzení platobných kariet totiž neustále pribúda, a to nielen doma, ale aj v zahraničí.