Prerástli vám dlhy cez hlavu? Zbankrotujte!

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 5. 1. 2011
Ak ste sa ocitli vo finančných ťažkostiach a zrazu nie ste schopní splácať svoje dlhy, môžte sa ich navždy zbaviť prostredníctvom osobného bankrotu. Prečítajte si nasledujúci článok, ktorý sa zaoberá problematikou osobného bankrotu.
Prerástli vám dlhy cez hlavu? Zbankrotujte!

Zdroj: Shutterstock

Osobný bankrot – o čo vlastne ide?

Čoraz častejšie sa stretávame s pojmom osobný bankrot. Slovenská legislatíva však tento pojem doslova neupravuje, v prípade „osobného bankrotu“ ide správne o konkurz na majetok fyzickej osoby. Odpovede na otázky čo je osobný bankrot, kedy a kde môžete oň požiadať,  aké sú jeho kladné stránky a jeho úskalia, nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Kedy môže fyzická osoba podať návrh na osobný bankrot?

Návrh na konkurz môžte podať, ak ste:

  • platobne neschopný, čo znamená, že máte viac než jedného veriteľa a viac ako jeden peňažný záväzok 30 dní po lehote splatnosti napriek tomu, že ste boli veriteľmi týchto pohľadávok písomne vyzvaný na ich zaplatenie,
  • predlžený, to znamená, že hodnota vašich splatných záväzkov presahuje hodnotu vášho majetku.

Kde podať návrh na konkurz?

Návrh na vyhlásenie konkurzu na majetok fyzickej osoby sa podáva na príslušnom okresnom súde podľa miesta vášho trvalého bydliska. Môžete tak urobiť na ôsmich okresných súdoch, ktoré majú svoje sídlo v krajských mestách. So žiadosťou musíte predložiť aj kompletný zoznam vašich dlhov a kompletný súpis vášho majetku. Je preto logické, že sa vám oplatí podať návrh na konkurz v prípade, že výška vášho majetku nepresahuje výšku vašich dlhov.

Súd rozhodne do 15 dní od doručenia návrhu

Ak súd zistí, že návrh na vyhlásenie konkurzu spĺňa všetky zákonom ustanovené náležitosti, najneskôr do 15 dní od doručenia návrhu rozhodne o začatí konkurzného konania. V opačnom prípade podľa Zákona o konkurze a reštrukturalizácii návrh na vyhlásenie konkurzu v rovnakej lehote uznesením odmietne. O začatí konkurzného konania súd vydá uznesenie, ktoré bezodkladne zverejní v Obchodnom vestníku. Zverejnením tohto uznesenia v Obchodnom vestníku sa začína konkurzné konanie. Všetci veritelia tak vestník musia sledovať, aby sa stihli včas prihlásiť do konkurzu.

Konkurzný správca

Súd vám následne pridelí konkurzného správcu, ktorý zabezpečí a dohliada na predaj vášho osobného majetku. Nemusíte sa obávať, veci vašej osobnej potreby ako napríklad oblečenie, školské alebo zdravotné pomôcky, hotovosť v maximálnej výške 100 € či základné vybavenie domácnosti ostane nedotknuté. Prostriedky plynúce z predaja majetku rozdelí správca medzi jednotlivých veriteľov, ktorými môže byť či už banková inštitúcia, nebankový subjekt, no dokonca aj rodinní príslušníci a iní známi a priatelia, voči ktorým máte dlžoby.

Skúšobné 3 roky, potom oddlženie

V prípade, že spolupracujete pri konkurze, súd stanoví trojročné skúšobné obdobie, počas ktorého ste povinný vždy na konci roka poskytnúť konkurznému správcovi prostriedky vo výške určenej súdom, najviac však 70 % svojho celkového čistého príjmu za uplynulý skúšobný rok, ktoré následne po odpočítaní svojej odmeny pomerne rozdelí medzi vašich veriteľov. Minimálne čiastka, ktorá zodpovedá životnému minimu, vám však ostane.

Po uplynutí konkurzu máte nárok za podmienok ustanovených Zákonom o konkurze a reštrukturalizácii domáhať sa na súde zbavenia svojich dlhov, resp. o oddlženie. Súd vám ho povolí, ak ste počas konkurzného konania riadne plnil svoje povinnosti ustanovené Zákonom č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Prostredníctvom oddlženia tak neuspokojené pohľadávky zanikajú a stávajú sa nevymáhateľnými.

Dohľad súdu

Súd počas konkurzného konania vykonáva dohľad nad činnosťou konkurzného správcu. Súd je pri výkone dohľadu oprávnený požadovať od neho vysvetlenia alebo správy o priebehu konkurzného konania, ktoré je správca povinný súdu v určenej lehote poskytnúť.

Nie je to zadarmo

Chcete zažehnať hrozbu exekúcie? V tom prípade môžete vyhlásiť konkurz na váš majetok. Na to, aby ste sa však zbavili všetkých svojich dlhov, musíte prejsť celým procesom osobného bankrotu, ktorý trvá tri roky. V neposlednom rade musíte rátať aj s nákladmi na konkurzného správcu a inými administratívnymi nákladmi, ktoré nie sú najnižšie (preddavok na úhradu výdavkov správcu, preddavok pre správcu prihlásených veriteľov). Nie je to teda úplne zadarmo. Podmienky osobného bankrotu sú stanovené veľmi prísnym spôsobom. Na druhej strane vám však osobný bankrot po splnení týchto striktných podmienok umožní začať odznovu, s čistým štítom.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok