Vianoce a pôžička: na čo si treba dávať pozor

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 22. 11. 2010
Pôžičky na nákup vianočných darčekov či už v podobe povoleného prečerpania, kreditnej karty alebo spotrebného úveru sú v súčasnosti veľmi populárne, avšak treba brať do úvahy aj riziká, ktoré so sebou úver ako taký prináša.
Vianoce a pôžička: na čo si treba dávať pozor

Zdroj: Shutterstock

Zvážte vaše finančné možnosti 

Pred podaním žiadosti o úver je, samozrejme, nutné si dôkladne zvážiť, či ste schopní vôbec úver splácať. Vhodné je dôkladne prepočítať si vaše finančné možnosti. Výška všetkých úverových produktov by nemala presahovať 35 % vášho rodinného rozpočtu. Takisto by ste si mali zvážiť aj možnosť poistiť si úver pre prípad straty zamestnania, dlhodobej práceneschopnosti či trvalej invalidity. Odporúča sa vytvoriť si finančnú rezervu minimálne vo výške troch mesačných splátok úveru. Takisto platí, že čím dlhšia je doba splatnosti, tým je nižšia mesačná splátka, avšak o to viac preplatíte na úrokoch.

Prečo brať do úvahy RPMN a čo to je?

Pre Ročnú Percentnú Mieru Nákladov sa často používa skrátený tvar RPMN. Je to číslo, ktoré nie je zhodné  s ročnou úrokovou sadzbou. Hodnota RPMN je  väčšinou vyššia ako úrok a udáva, koľko prostriedkov navyše musíte zaplatiť, keď si požičiavate peniaze od bankovej či nebankovej inštitúcie. Rozdiel medzi RPMN a úrokovou mierou tak udáva, aké ďalšie poplatky sú spojené s daným úverom. V ideálnom prípade by sa hodnota RPMN mala rovnať hodnote úrokovej miery. Avšak táto situácia je iba modelová. Znamenalo by to, že s úverom alebo pôžičkou nie sú spojené ďalšie dodatočné poplatky.Takáto situácia je v praxi však veľmi nepravdepodobná.

Čo zahŕňa RPMN

RPMN udáva percentá z dlžnej čiastky, ktoré musíte ako dlžník ročne banke zaplatiť v súvislosti s pôžičkou alebo úverom, správou a vedením úverového účtu. Zahŕňa aj ostatné výdavky, ktoré sú spojené s čerpaním úveru. RPMN teda zahŕňa všetky náklady, ktoré sú spojené s pôžičkou alebo úverom, predovšetkým však ide o:

  • poplatky vzťahujúce sa k posúdeniu žiadosti o úver,
  • administratívne poplatky, resp. poplatky za uzatvorenie úverovej zmluvy,
  • poplatky za správu a vedenie úverového účtu,
  • poplatky za prevody peňažných prostriedkov,
  • prvá navýšená splátka,
  • poistenie schopnosti splácať a iné.

Pomocou RPMN sú medzi sebou pôžičky navzájom lepšie porovnateľné

RPMN je ekonomický ukazovateľ, ktorý poskytuje možnosť lepšie si premyslieť, či je pre vás daná pôžička výhodná alebo nevýhodná. Pomocou RPMN sú medzi sebou pôžičky navzájom  lepšie porovnateľné. RPMN sa vám teda ponúka ako nástroj porovnania rôznych ponúk úveru. V praxi dosahuje väčšinou hodnotu od 5 % do 15 % a vyššie hodnoty tohto ukazovateľa jasne signalizujú, že úver nepatrí k tým najvýhodnejším.

Nedajte sa zlákať príliš jednoducho

Spotrebiteľské úvery sú veľmi šikovné nástroje, ako získať rýchlo peniaze na bežné nákupy. Nedajte sa však zlákať príliš jednoducho. Nezabúdajte na to, že čím viac informácií si vopred zistíte, tým budete v priebehu splácania spokojnejší a nič vás neprekvapí. Vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam, na ktoré zväčša dopláca samotný dlžník. Je nutné mať na pamäti, že RPMN by mala byť v uvedená v každej úverovej zmluve. O jej konkrétnej výške by ste mali byť vždy dostatočne a pravdivo informovaní ešte pred podpísaním zmluvy. Ak vám banka alebo nebankový subjekt tento údaj pri ponúkaní spotrebného úveru neposkytne alebo odmietne uviesť, banke sa vyhnite oblúkom.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Banka, pôžička, Úver

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok