Oplatí sa využiť spotrebný úver na nákup darčekov?

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 15. 11. 2010
Vianoce sa pomaly, ale isto blížia. Viete, čím chcete potěšit dvojích blízkých pod vianočným stromčekom, no finančná situácia vám nákup darčekov nepovoľuje? Inšpirujte sa ponukou bánk na slovenskom trhu a využite ľahko dostupný spotrebný úver.
Oplatí sa využiť spotrebný úver na nákup darčekov?

Zdroj: Shutterstock

Spotrebný úver: najkratšia cesta k získaniu peňazí

Spotrebný úver môže byť najkratšia cesta k získaniu prostriedkov na nákup vašich vianočných darčekov. Poskytne vám ho finančná inštitúcia, či už banková alebo nebanková, na riešenie vašich finančných ťažkostí. Spotrebný úver väčšinou slúži na nákup spotrebného tovaru, na financovanie rôznych služieb (napríklad dovolenky) a môže byť využitý aj na financovanie nákupu či rekonštrukcie nehnuteľností. Pokiaľ je úver čerpaný ako neúčelový, môžte ho využiť na ľubovoľný účel.

Kto môže čerpať spotrebný úver?

Spotrebný úver je bankami obvykle ponúkaný fyzickým osobám - občanom starším ako 18 rokov, so slovenským štátnym občianstvom a trvalým bydliskom na území Slovenskej republiky. Poskytnutie spotrebných úverov môže byť ďalej viazané na vedenie účtu v banke, a to po určitú stanovenú dobu, napríklad 3 mesiace, alebo si ho ako klient musíte založiť pri kladnom vybavení žiadosti o spotrebný úver. Pozrite ponuku spotrebných úverov od rôznych bánk TU

Na čo všetko môžte spotrebný úver použiť?

  • na zariadenie domácnosti,
  • na kúpu spotrebnej elektroniky,
  • na rekonštrukciu alebo modernizáciu bytu či rodinného domu,
  • na nákup dovolenky,
  • na kúpu automobilu,
  • náklady na tuzemské či zahraničné štúdium,
  • na hobby.

Účelový versus neúčelový spotrebný úver

Ako sme už spomínali, spotrebný úver nemusí byť čerpaný len na nákup spotrebného tovaru. Využiť ho môžte aj na ľubovoľný účel. V tomto prípade rozlišujeme účelový a neúčelový typ spotrebného úveru:

Účelový spotrebný úver

V prípade účelového spotrebného úveru banky požadujú doklad o účele poskytnutia úveru. Na financovanie nehnuteľnosti obvykle banky (pokiaľ takto úvery rozdeľujú) poskytujú úvery za nižšiu úrokovú sadzbu a s dlhšou dobou splatnosti (predpokladá sa výška požičanej čiastky bankou). Vo väčšine účelových úverov vám banky vyplatia úver bezhotovostne, a to priamo na účet predajcu po tom, ako banke predložíte faktúru. Hľadáte účelový úver? Pozrite si porovnanie úverov, ktoré ponúkajú banky.

Neúčelový spotrebný úver

Neúčelový spotrebný  úver je charakteristický vyššími úrokovými sadzbami. Je to dané tým, že ho môžte použiť na ľubovoľný účel. Nemusíte tak dokladať banke použitie požičaných prostriedkov, banka vám peniaze vyplatí buď v hotovosti, alebo ich bezhotovostne prevedie na vami určený účet.

Aká je výška úrokovej sadzby?

Výška úrokovej sadzby závisí na tom, či je poskytovaný ako účelový alebo neúčelový, na dobe splatnosti úveru, prípadne aj na iných okolnostiach, ktoré banka pri stanovenej výške úrokovej sadzby zohľadňuje. V súčasnej dobe sa úroková sadzba spotrebiteľských úverov pohybuje od úrovne 4,9 % p. a. Najvýhodnejší spotrebný úver nájdete v porovnaní spotrebných úverov TU.

Spotrebný úver predstavuje najjednoduchšiu cestu, ako získať prostriedky na nákup vytúžených vianočných darčekov pre svojich blízkych. Môžte ho využiť nielen na nákup domácich spotrebičov, elektroniky, ale aj napríklad na dovolenku a iné veci, po ktorých celý rok túžite. 

 

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok