„Ísť do mínusu“ s povoleným prečerpaním

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 19. 7. 2010
Ak potrebujete finančné prostriedky rýchlo a bez zbytočných starostí, môžete svoju banku požiadať o zriadenie povoleného prečerpania, resp. kontokorentného úveru k vášmu bežnému účtu. O čo vlastne pri povolenom prečerpaní ide?
„Ísť do mínusu“ s povoleným prečerpaním

Zdroj: Shutterstock

Povolené prečerpanie, resp. kontokorentný úver

V prípade, že máte v banke otvorený bežný účet a niekedy potrebujete „ísť do mínusu“, stačí požiadať banku o zriadenie povoleného prečerpania, ktoré vám pomôže dočasne preklenúť nedostatok peňažných prostriedkov. Ako majiteľovi bežného účtu vám tak umožní čerpať prostriedky bez zdĺhavého vybavovania pôžičiek. Kontokorentný úver, ako inak nazývame povolené prečerpanie, môžte čerpať a splácať kedykoľvek. Výška úveru, ktorý vám banka poskytne, závisí na niekoľkých faktoroch. Niektoré banky určujú výšku úveru na základe vašich mesačných príjmov, iné vám poskytnú fixnú sumu, ktorá sa odvíja od vašej schopnosti úver splácať a niektoré finančné inštitúcie sú ochotné poskytnúť kontokorentný úver, ktorý je dokonca niekoľkonásobkom vašej mzdy.

Ako povolené prečerpanie získate?

O povolené prečerpanie bežného účtu musíte banku požiadať a obvykle splniť niekoľko podmienok, aby vám banka možnosť úveru poskytla. Zmluva o poskytnutí úveru sa väčšinou uzatvára na jeden rok a automaticky sa obnovuje.

Graf č. 1: Porovnanie sadzieb u povoleného prečerpania

kontokorent_01.jpg

Kontokorentný úver čerpáte priamo z bežného účtu či už výberom z bankomatu alebo platbou u vybraných obchodníkov. Porovnajte si podmienky aké pre povolenie prečerpania poskytujú banky: Porovnanie povoleného prečerpania!

Medzi najčastejšie podmienky zriadenia povoleného prečerpania patria:

  • vedenie bežného účtu v banke, ktorú žiadate o kontokorentný účet,
  • účet je vedený určitú dobu, aspoň tri mesiace,
  • na tento účet chodí pravidelne dostatočne vysoký príjem,
  • niekedy je požadovaný aj určitý priemerný zostatok na účte.

Kladné stránky kontokorentného úveru:

Hlavná výhoda kontokorentného úveru spočíva v posilnení vašej platobnej schopnosti. Vaše pravidelné a povinné platby (inkaso, poistné a iné) odídu v poriadku, aj v tom prípade, že by sa z akýchkoľvek dôvodov na vašom účte nenachádzali dostatočné finančné prostriedky. Prístup k peniazom máte prostredníctvom kontokorentného úveru 24 hodín denne 7 dní v týždni. Každou došlou úhradou v prospech kontokorentného účtu sa znižuje debetný zostatok, a tak sa obnovuje možnosť znovu čerpať kontokorentný úver až do výšky stanoveného limitu. Ďalšou výhodou kontokorentného úveru je, že je na dobu neurčitú. Splácate ho priebežne podľa vašich možností a úroky platíte výhradne len z požičanej sumy. Rovnako ho môžete a nemusíte využiť, záleží na vašej momentálnej platobnej schopnosti.

Medzi najväčšie výhody kontokorentného úveru patrí:

  • prístup k prostriedkom 24 hodín denne, 7 dní v týždni,
  • je na dobu neurčitú, splácate ho iba vtedy, keď vám to vyhovuje,
  • úroky platíte iba z požičanejsumy,
  • povolené prečerpanie môžte, ale nemusíte využiť, záleží od vašich potrieb.

Záporné stránky povoleného prečerpania:

Graf č. 2: Porovnanie sadzieb u povoleného prečerpania pre vysokoškolákov
kontokorent_02.jpg

Tento úver je vhodný najmä pre ľudí, ktorým platobná disciplína nie je cudzia. Byť v mínuse dlhodobo sa obvykle nevypláca. Ročné úrokové sadzby sa aktuálne pohybujú približne od 8 do 18,5 % s tým, že ročne uvádzaná úroková sadzba je často zdražovaná mesačným strhávaním úroku. 

Za akých úrokových podmienok získate kontokorentný úver?

Graf č.1 a č. 2 sa zameriava na úrokové sadzby povoleného prečerpania vo vybraných bankách pôsobiacich na slovenskom trhu.

Kontokorentný úver vám umožňuje čerpanie prostriedkov z bežného účtu, aj keď ich na ňom nemáte práve dostatok. Kontokorentný úver vám umožní „ísť do mínusu“ kedykoľvek a získať potrebné peniaze bez zdĺhavého vybavovania pôžičiek v banke. Stačí si ho len zriadiť. V ére balíčkových bežných účtov je často možné získať kontokorent v cene. Niektoré banky umožňujú kontokorentný úver zriadiť v základnej výške prostredníctvom internetu dokonca priamo z pohodlia vášho domova.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Banka, Bežný účet, Úver

Toto ste už čítali?

Osobný bankrot vás zbaví dlhov. Týchto 12 chýb vás oň ale môže pripraviť

30. 10. 2024 | Barbora Magočová

Osobný bankrot vás zbaví dlhov. Týchto 12 chýb vás oň ale môže pripraviť

Ak vás trápia dlhy, určite uvažujete aj nad osobným bankrotom. Podmienky pre jeho vyhlásenie spĺňa mnoho dlžníkov; len máloktorí si však uvedomujú, že ide len o prvý krok k úspešnému... celý článok

Nehnuteľnosti na Slovensku čaká výrazné zdraženie. S kúpou by som neváhal, hovorí expert

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Nehnuteľnosti na Slovensku čaká výrazné zdraženie. S kúpou by som neváhal, hovorí expert

Ak sa chystáte na predaj nehnuteľnosti, počkajte, no ak chcete kupovať, neváhajte ani minútu. Odborníkov sme sa pýtali, čo čaká slovenský realitný trh v roku 2025. Zvýšená DPH a znížené... celý článok

Oplatí sa viac hypotéka alebo prenájom? Záleží len na vás, takto sa rozhodnete

11. 10. 2024 | Natália Stašíková

Oplatí sa viac hypotéka alebo prenájom? Záleží len na vás, takto sa rozhodnete

V rozhodovaní o hypotéke alebo nájme u Slovákov väčšinou víťazí kúpa vlastnej nehnuteľnosti na dlh. To však nemusí byť vždy najlepšie riešenie. Prečo je vlastníctvo nehnuteľností na... celý článok

Čo robiť, keď vám končí fixácia úroku na hypotéke? Máte tri možnosti, vyberajte múdro

31. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Čo robiť, keď vám končí fixácia úroku na hypotéke? Máte tri možnosti, vyberajte múdro

Čo môžete robiť, keď vám končí fixácia hypotéky? Máte tri možnosti: ostať v súčasnej banke, refinancovať úver v inej banke alebo splatiť úver predčasne. Každá z týchto možností má svoje... celý článok

Slováci môžu získať až 900 eur na bývanie navyše. Pozor, žiadosť treba podať do konca júla

22. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci môžu získať až 900 eur na bývanie navyše. Pozor, žiadosť treba podať do konca júla

Od 1. júna 2024 majú na pomoc so zvýšenými splátkami hypoték aj ľudia, ktorí svoje úvery refinancovali. Peniaze môžu získať až za pol roka spätne, no žiadosti musia poslať do konca... celý článok