Vláda schválila bič na neplatičov splátok, obchodníkom sa uľaví

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 23. 5. 2024
Vláda schválila novelu Občianskeho zákonníka, ktorá prináša významné zmeny pre neplatičov splátok. Obchodníci budú môcť požadovať úhradu celej dlžnej sumy za presne stanovených podmienok, ktoré zohľadňujú počet omeškaných splátok a ich výšku. Čo to znamená pre spotrebiteľov a ako sa zmení trh?
Vláda schválila bič na neplatičov splátok, obchodníkom sa uľaví

Zdroj: DALL·E/IvanaS

Vláda schválila novelu Občianskeho zákonníka, ktorá klepne po prstoch najmä neplatičom splátok. Novela Občianskeho zákonníka, predložená Ministerstvom spravodlivosti SR, má za cieľ zosúladiť platnú právnu úpravu so závermi Súdu Európskej únie. Nové pravidlá sa týkajú plnenia zo spotrebiteľskej zmluvy, ktoré sa má vykonávať v splátkach.

Podľa nového návrhu zákona budú môcť obchodníci požadovať úhradu celej dlžnej sumy za presne stanovených podmienok. Tieto podmienky zohľadňujú nielen počet omeškaných splátok, ale aj ich omeškanú výšku v porovnaní s poskytnutou sumou úveru alebo iného plnenia, na ktoré je spotrebiteľ podľa zmluvy povinný. Dôležitý je aj celkový čas trvania spotrebiteľskej zmluvy. Právo požadovať úhradu celej dlžnej sumy zostáva na uvážení obchodníka, ktorý ho môže využiť len počas trvania omeškania spotrebiteľa.

„Nová právna úprava navrhuje možnosť obchodníka požadovať úhradu celého plnenia, teda celej dlžnej sumy za zákonom ustanovených podmienok, ktoré zohľadňujú nielen počet omeškaných splátok, ale aj ich omeškanú výšku vo vzťahu k poskytnutej sume úveru alebo iného plnenia, na ktoré je spotrebiteľ podľa zmluvy povinný a dĺžke trvania spotrebiteľskej zmluvy. Navrhovaná právna úprava ponecháva na uvážení obchodníka, či a kedy toto právo uplatní, môže ho však využiť len počas trvania omeškania spotrebiteľa," uvádza sa v predloženom materiáli.

Príklad novej právnej úpravy v praxi

Mária si pred dvoma rokmi vzala spotrebiteľský úver na kúpu nového nábytku do svojho bytu. Dohodla sa na mesačných splátkach so spoločnosťou poskytujúcou úvery. Podľa zmluvy mala každý mesiac splácať fixnú sumu po dobu štyroch rokov.

Pred tromi mesiacmi stratila prácu a začala mať problémy so splácaním svojho úveru. Kvôli jej finančnej situácii sa dostala do omeškania so splátkami, najprv jeden mesiac, potom druhý a teraz už tretí mesiac. 

Podľa novej úpravy Občianskeho zákonníka môže teraz spoločnosť, od ktorej si Mária vzala úver, požadovať úhradu celej zostávajúcej dlžnej sumy naraz. Spoločnosť jej preto pošle výzvu na plnenie, v ktorej určí dodatočnú lehotu 15 dní na úhradu všetkých nesplatených splátok. Ak Mária v tejto lehote nezaplatí, bude úver považovaný za splatný a spoločnosť môže začať vymáhať celú dlžnú sumu súdnou cestou alebo iniciovať úpravu zmluvných podmienok.

 

Obchodník bude môcť uplatniť toto právo výzvou na plnenie, v ktorej musí súčasne určiť dodatočnú lehotu na poskytnutie celej splátky, pričom táto lehota nesmie byť kratšia ako 15 dní. Obchodník bude mať tiež právo iniciovať úpravu zmluvných podmienok. Inšpiráciou pre túto právnu úpravu bola nemecká legislatíva. Plnenie zo spotrebiteľskej zmluvy sa stáva splatným po „márnom“ uplynutí poskytnutej dodatočnej lehoty.

Ak bude novela schválená v parlamene, nadobudne účinnosť od 1. novembra 2024. V dokumente sa zároveň navrhuje aj úprava prechodných ustanovení vo vzťahu k právnym vzťahom, ktoré vznikli pred nadobudnutím účinnosti novej právnej úpravy, aby bola zabezpečená právna istota aj v existujúcich právnych vzťahoch.

Táto zmena má za cieľ zvýšiť ochranu spotrebiteľov a poskytnúť obchodníkom jasné pravidlá pri vymáhaní splátok. Ministerstvo spravodlivosti zdôrazňuje, že cieľom je dosiahnuť rovnováhu medzi právami a povinnosťami oboch strán zmluvného vzťahu, čo by malo prispieť k lepšiemu fungovaniu trhu a zvýšeniu dôvery medzi spotrebiteľmi a obchodníkmi.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok