Išli ste za ručiteľa a máte platiť? 6 tipov, aby vás ručenie nezruinovalo

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 25. 4. 2024
Chceli ste v dobrej viere pomôcť blízkemu a zaručili ste sa za splnenie jeho dlhu? Pravdepodobne ste tak urobili po ubezpečení, že ručenie je len formalita vyžadovaná veriteľom a platenie dlhu sa vás nebude nikdy týkať. Čo ak ale dlžník prestal veriteľovi platiť a ten chce vymáhať pohľadávku práve od vás? Čo môžete použiť na svoju obranu?
Išli ste za ručiteľa a máte platiť? 6 tipov, aby vás ručenie nezruinovalo

Zdroj: Shutterstock

Tip: Veriteľ musí v súdnom konaní preukázať doručenie výzvy na zaplatenie 

Podstata ručenia spočíva v tom, že sa zaviažete uspokojiť pohľadávku veriteľa pre prípad, že ju neuspokojí dlžník. Pokiaľ dlžník plní, záväzok sa vás zdanlivo ani netýka; o jeho splácaní nemusíte mať v podstate nijaké povedomie. Ak ale dlžník neplatí, smie sa veriteľ obrátiť na vás. Nemôže však voči vám začať vymáhať dlh bez toho, aby dlžníka na jeho plnenie najskôr písomne vyzval

Pre úspešné vymoženie pohľadávky voči ručiteľovi teda nestačí dlžníka na platenie vyzvať ústne; zároveň zvyčajne nebude postačujúce, keď písomnú výzvu „len“ odošle na adresu dlžníka v podobe bežnej zásielky. Veriteľ musí byť schopný doručenie výzvy pred súdom aj dokázať. Aby to bolo reálne možné, mala by byť výzva doručená aspoň doporučenou zásielkou, ideálne aj s tzv. doručenkou. 

V prípade peňažných dlhov ručenie spravidla smrťou dlžníka nezaniká. Ak dlžník nemá dedičov a ešte nebol vyzvaný na plnenie, bude to pre veriteľa predstavovať značnú komplikáciu. V judikatúre bol totiž vyslovený názor, že aj za týchto okolností má povinnosť vyzvať dlžníka na zaplatenie, aby bola naplnená podmienka pre vymáhanie záväzku voči ručiteľovi (rozhodnutie Krajského súdu Trnava, sp.zn. 24CoCsp/3/2023). 

Ak bolo ručenie dohodnuté medzi podnikateľmi a spravuje sa Obchodným zákonníkom, platia preň čiastočne odlišné pravidlá. Z titulu ručenia sa na vás veriteľ môže obrátiť, ak dlžník nesplní splatný dlh v primeranej dobe po tom, čo bol na to písomne vyzvaný. Výzva medzi podnikateľmi ale nie je nevyhnutná, ak ju veriteľ nemôže uskutočniť alebo je nepochybné, že dlžník záväzok nesplní (napr. kvôli vyhláseniu konkurzu). 

Tip: Ako ručiteľ môžete voči dlhu uplatniť všetky námietky, ktoré by mal aj dlžník 

Keď sa na vás veriteľ obráti so žiadosťou o plnenie, nespoliehajte sa na to, že si voči nemu dlžník riadne uplatnil všetky práva. Sami aktívne skontrolujte, či nemôžete dlh voči veriteľovi aspoň znížiť (ak sa už jeho plneniu nedokážete úplne vyhnúť). 

Zamerajte sa hlavne na nasledujúce skutočnosti:

- skontrolujte, či dlh (alebo jeho časť) neboli premlčané (pri spotrebiteľských záväzkoch spravidla platí trojročná premlčacia lehota; pri dlhoch medzi podnikateľmi zvyčajne štvorročná); pokiaľ je dlh starší, treba aktívne vzniesť námietku premlčania,

- ak ide o dlh zo spotrebiteľského úveru či pôžičky, oplatí sa preveriť, či si poskytovateľ úverov splnil všetky svoje povinnosti. V praxi ide najmä o kontrolu všetkých povinných náležitostí úverovej zmluvy (bližšie napr. Spotrebiteľské úvery: kedy veriteľ stráca právo na úroky či poplatky?) a tiež zistenie, či bola riadne zisťovaná dlžníkova schopnosť splácať úver (bližšie: Aké informácie od vás poskytovateľ úveru musí žiadať? A čo hrozí, ak to neurobí?). 

Vo vzťahoch medzi podnikateľmi nezabudnite ani na možnosť započítania vzájomných pohľadávok voči veriteľovi; na započítanie môžete použiť aj pohľadávky dlžníka voči veriteľovi, ak by na započítanie bol oprávnený dlžník, keby veriteľ vymáhal svoju pohľadávku voči nemu. 

Tip: Námietka zavinenia nemožnosti plnenia zo strany dlžníka 

nepodnikateľských vzťahoch môžete ako ručiteľ v súlade so zákonom veriteľovi odoprieť plnenie, ak to bol práve on, kto zavinil, že pohľadávku už nemôže uspokojiť primárny dlžník. 

Táto možnosť sa môže uplatniť napríklad vtedy, ak už nemožno pohľadávku od dlžníka vymôcť kvôli prílišnému otáľaniu veriteľa s jej uplatnením (napr. až do doby, kedy sa dlžník dostal do stavu platobnej neschopnosti). 

Tip: Ručenia sa môžete za určitých okolností zbaviť, ak máte manžela/manželku 

V niektorých prípadoch je potrebné, aby s ručením vopred vyslovil súhlas aj váš manželský partner; ak veriteľ nepreukáže, že sa tak stalo, môže byť prevzatie ručiteľského záväzku neplatným právnym úkonom, z ktorého nebudete musieť plniť. 

V praxi bolo napríklad ako neplatné vyhodnotené prevzatie ručenia zo strany spoločníka za záväzok s.r.o., keď by za normálnych okolností za dlhy spoločnosti zodpovedal len do výšky nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri. Vzhľadom na to, že by veriteľ v danom prípade mohol vymôcť pohľadávku od ručiteľa aj prostredníctvom jej uspokojenia z bezpodielového spoluvlastníctva manželov, súd uzavrel, že chýbajúci súhlas manželky spoločníka  s ručením nemôže založiť jeho platný vznik (rozhodnutie Krajského súdu Trnava, sp.zn. 24Co/206/2018).

Tip: Uznanie dlhu sa na vás nemusí vzťahovať 

Mnoho dlhov by nebolo možné súdne vymôcť, ak by dlžník nepristúpil k ich písomnému uznaniu. Tento úkon totiž spôsobuje založenie domnienky, že dlh v čase uznania trval a veriteľovi tým pádom značne uľahčuje dôkaznú situáciu pri jeho vymáhaní. Okrem toho uznanie výrazne predlžuje premlčaciu dobu (bližšie Aké úkony predlžujú vymáhateľnosť záväzku?). 

V nepodnikateľských vzťahoch ale platí, že uznanie dlhu môže byť voči vám ako ručiteľovi účinné len vtedy, keď s ním vyslovíte súhlas. Vo vzťahoch medzi podnikateľmi je situácia opačná – uznanie obchodného záväzku má účinky aj voči ručiteľovi. 

Tip: Ak budete musieť dlh splniť, máte právo požadovať od dlžníka náhradu

 

V prípade, že sa vám nepodarí voči veriteľovi právne ubrániť a napokon zaplatíte pohľadávku namiesto dlžníka, máte samozrejme právo požadovať, aby vám vaše plnenie nahradil. 

Ak aj dlžník aktuálne nemá finančné prostriedky na to, aby vám splnenie dlhu vykompenzoval, je lepšie ho „aspoň“ zažalovať na súde a získať voči nemu tzv. exekučný titul (platobný rozkaz či rozsudok), aby sa vám pohľadávka zbytočne nepremlčala.

Pokiaľ bola dlžníkom nemajetná právnická osoba, sledujte aj Obchodný vestník a nezabudnite si svoju pohľadávku voči dlžníkovi prihlásiť do prípadnej likvidácie či konkurzu.

Anketa

Išli ste niekedy za ručiteľa?

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

peniaze, pôžička, pôžičky

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok