Mladomanželský úver: výhodný úver pre začínajúce rodiny

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 2. 3. 2010
Od 1 apríla si mladomanželia budú môcť zažiadať o nový typ spotrebného úveru, ktorý je zvýhodnený štátnym príspevkom v podobe zníženej úrokovej sadzby.
Mladomanželský úver: výhodný  úver pre začínajúce rodiny

Zdroj: Shutterstock

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že je tento úver podobný s hypotékou pre mladých so štátnym príspevkom je tento úver v mnohých ohľadoch odlišný.

Podmienky na mladomanželský úver:

Mladomanželský úver sa poskytuje manželom, ktorí budú obaja spoločne vystupovať na úverovej zmluve ako dlžníci.

  • Vek max. 35 rokov a dĺžka trvania manželstva

Aby manželia vôbec mohli žiadať o úver, musia splniť dve základné podmienky: Maximálna výška veku a dĺžka trvania manželstva.

Manželstvo môže trvať najviac dva roky ku dňu podania žiadosti. Ak sú manželia  zosobášení dlhšie ako dva roky, nárok na mladomanželský úver automaticky zaniká. Zároveň však obaja mladomanželia môžu mať maximálne 35 rokov.  Ak by čo i len jeden z manželov mal 36 a viac rokov, nemôžu už mladomanželia žiadať o spomínaný úver.

  • Aký príjem mladomanželia dosahujú?

Na to, aby mladomanželia vôbec mohli zažiadať o mladomanželský úver, môžu spolu dosahovať príjem len do určitej výšky. V roku 2010 sa tento maximálny príjem bude pohybovať okolo   1870  eur. Nie je však určené, aký príjem môžu dosahovať jednotlivo. Takže je pokojne možné, že príjem manželky bude nulový a manžel zarobí 1 800  eur. Pri hypotéke pre mladých je hranica príjmu určená jednotlivo na každého dlžníka.

Štátny príspevok vo výške 3 %

Princíp poskytovania štátneho príspevku pre mladomanželský úver sa veľmi podobá poskytovaniu štátneho príspevku k hypotéke pre mladých.

Štátnym príspevkom sa tak rozumie percento, o ktoré štát znižuje výšku úrokovej sadzby určenú v zmluve o mladomanželskom úvere. Pre rok 2010 je tento štátny príspevok vo výške 3 %.  Aby však mohla banka poskytnúť takýto úver, musí aj ona sama prispieť tzv. „príspevkom banky“. Príspevok banky  tak bude v rovnakej výške ako je štátny príspevok, pričom najmenej môže byť 1,5 %.  Banka sa však sama rozhodne, či bude takýto úver poskytovať alebo nie. Takže v prípade, že nebude chcieť sama poskytovať takýto príspevok, nebude mladomanželskú úver ani v jej ponuke produktov. Preto sa môže stať, že nie v každej banke si budete môcť mladomanželský úver zjednať.

Výhodou v porovnaní so štátnym príspevkom k hypotéke pre mladých je, že znížená úroková sadzba bude platiť počas celej lehoty splatnosti, pričom pri hypotéke sa zníženie poskytuje len na 5 rokov. Mladomanželský úver môžete za tak výhodných podmienok získať aj na dlhšiu dobu.

Maximálna výška úveru: 10 000 eur

Obmedzená však je maximálna výška úveru.  Mladomanželom sa tak môže  štátny príspevok poskytnúť na úver najviac do 10 000 eur. Avšak úver môže byť poskytnutý aj v cudzej mene. Pri prepočte výmenným kurzom vyhlasovaným ECB však nesmie výška úveru presahovať spomínaných 10 000 eur.

Mladomanželia môžu získať takýto úver len jeden.  Ak uzatvoria mladomanželia viac zmlúv o mladomanželskom úvere, štátny príspevok môžu získať len na jednu, pričom na tej konkrétnej uvedú vyhlásenie, že žiadajú o štátny príspevok. Ak by takéto vyhlásenie obsahovalo v jednom roku viac zmlúv toho istého manželského páru, stráca sa automaticky nárok na štátny príspevok na všetkých zmluvách a štátny príspevok nebude poskytnutý vôbec.

Mladomanželský úver si môžete zjednať až od 1. apríla 2010

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

3. 3. 2025 | Barbora Magočová

Dedičstvo či dar po osobnom bankrote: kedy je už nový majetok chránený pred veriteľmi?

Oddlženie by vám malo výrazne pomôcť k lepšej finančnej situácii. Ani pri ňom by ste však pred veriteľmi nemali zatajovať svoj majetok, ktorý by mohol poslúžiť k ich uspokojeniu. Za... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

11. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte hypotéku? Možno máte nárok na bonus, o ktorom ste ani netušili

Daňový bonus na zaplatené úroky predstavuje pre mnohých mladých Slovákov atraktívnu možnosť, ako znížiť náklady na hypotéku. Aké kritériá však musíte splniť, aby ste na tento bonus... celý článok

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

24. 1. 2025 | Redakcia

Požičal si 300 eur, zrazu mal vrátiť 15 000. Slovenský dôchodca doplatil na známu kľučku nebankoviek

Dôchodca Anton si vzal pôžičku len 300 eur, ale splácať musí 15 000 eur. Ako sa to stalo? Vysoké úroky a neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré Anton prehliadol, sú len časťou problému.... celý článok