Spoločnosť Tatrasvit, ktorá sa môže pochváliť viac ako 90-ročnou históriou, sa stala synonymom kvality v oblasti výroby ponožiek a pančúch na Slovensku. V rozhovore nám prezradili, ako vnímajú projekt „Vyrobené na Slovensku“, aké výzvy prináša ich výroba kde vidia v budúcnosti plnej inovácií a udržateľnosti.
Zdroj: Vyrobené na Slovensku
Čo si myslíte o projekte Vyrobené na Slovensku a prečo ste sa ho rozhodli podporiť?
Projekt "Vyrobené na Slovensku" vnímame ako skvelú iniciatívu, ktorá podporuje domáce firmy, zviditeľňuje ich a tým napomáha udržiavať pracovné miesta na Slovensku. Tým, že sa kupujúci snažia preferovať slovenské produkty, poskytujú priamo podporu domácim výrobcom a pomáhajú posilniť domácu ekonomiku.
Ako sa zrodila myšlienka značky Tatrasvit a čo bolo jej prvotnou inšpiráciou?
To by ste sa museli opýtať Jána Antonína Baťu pred vyše 90. rokmi, ktorý bol nositeľom idey. Ale z dostupných informácií bratia Baťovci v 30. rokoch minulého storočia hľadali okrem topánok ďalšie investičné príležitosti na rozšírenie svojho podnikania a tak sa začala kreovať história mesta Svit a s ním aj fabrika na výrobu umelého hodvábu a celulózy. Neskôr sa firma rozrástla o výrobu pančuchového tovaru a spodnej bielizne. Baťovou víziou bolo postaviť veľkú výrobu ponožiek ako doplnkového tovaru k jeho topánkam. V Čechách takáto výroba ponožiek už existovala a preto bolo cieľom postaviť fabriku čisto pre slovenský trh.
Tatrasvit vyrába ročne približne 2 milióny párov ponožiek a 200-tisíc pančuchových nohavíc. Aké sú pre vás najväčšie výzvy pri takomto objeme výroby?
Určite najväčšou výzvou je konzistentná kontrola kvality počas celého výrobného procesu, efektívne riadenie stavu zásob a optimalizácia efektivity výroby. Taktiež treba spomenúť aj zabezpečenie stáleho dodávateľského reťazca na získavanie materiálov, ktorý sa počas COVIDU doslova rozpadol z dôvodu krachu mnohých dodávateľských firiem a museli sme hľadať nových partnerov. A samozrejme, to najkľúčovejšie, udržanie a zaškoľovanie kvalifikovanej pracovnej sily – našich kolegov od výroby – bez ktorých by produkcia nebola možná.
Ako pristupujete k udržateľnosti a ekologickým aspektom vo výrobe?
Tatrasvit pristupuje k udržateľnosti a environmentálnym aspektom vo výrobe implementáciou ekologických postupov, ako je znižovanie odpadu, používanie energeticky efektívnych technológií a získavanie trvalo udržateľných materiálov. Tatrasvit je držiteľom certifikátu kvality OEKO-TEX®, ktorý zaručuje nezávadnosť použitých farbív a neškodnosť ich ekologického spracovania. A samozrejme nesmieme opomenúť, že Tatrasvit je držiteľom medzinárodnej biotextilnej certifikácie GOTS. Ide o medzinárodný bio štandard certifikácie, ktorý má v sebe zakotvené etické a ekologické požiadavky od semienka, cez pestovanie, textilné spracovanie, produkciu, balenie až po distribúciu. Zaisťuje nielen prísnu kontrolu výroby z ekologického hľadiska, ale aj dodržiavanie a časté kontrolovanie sociálnych podmienok vo výrobe v súlade s Fair Trade. Je teda najlepším vodítkom, ak hľadáte kvalitu a čistotu vo všetkých ohľadoch.
Aké sú vaše plány do budúcnosti v oblasti inovácie a rozvoja produktového portfólia?
V budúcnosti by sme chceli zainvestovať do výskumu a vývoja s cieľom vytvárať nové, inovatívne produkty, ktoré spĺňajú meniace sa potreby a preferencie spotrebiteľov. Kľúčovou stratégiou Tatrasvitu pri riadení inovácií a rastu produktového portfólia v budúcnosti bude pravdepodobne spolupráca s dizajnérmi a odborníkmi z odvetvia s cieľom udržať si náskok pred trhovými trendmi a požiadavkami spotrebiteľov.
Zaujíma vás, ako vyzerá taká výroba kvalitných pančúch a ako to vo výrobni spoločnosti Tatrasvit chodí? Pozrite si naše reportážne video z návštevy ich továrne v meste Svit.
Vyrobené na Slovensku Redakcia
U nás doma, na Slovensku, máme množstvo šikovných ľudí, ktorí svoju prácu robia poctivo a s láskouk tradíciám. Sme preto radi, že aj vďaka projektu Vyrobené na Slovensku môžeme spoločne objavovať lokálne klenoty a poodhaliť... Ďalšie články autora.
Najvýhodnejšie cestovné poistenie
Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.
Začínate podnikať a váhate, či si zvoliť živnosť alebo obchodnú spoločnosť? Výber správnej formy podnikania závisí od vašich potrieb, financií a plánov. Poradíme vám, kedy sa oplatí... celý článok
Minimálne odvody pre SZČO sa v roku 2025 zvýšia o viac ako 30 eur. Tento nárast je priamym dôsledkom rastúcej priemernej mesačnej mzdy, ktorá v roku 2023 dosiahla 1 430 eur. Na základe... celý článok
Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov a iné SZČO, ktoré odložili daňové priznanie na jún 2024, na kľúčový termín 8. novembra 2024. V tento deň musia uhradiť prvú platbu novovymedzeného... celý článok
Podnikáte prostredníctvom s.r.o.? Potom možno premýšľate aj nad tým, či pre vás bude lepšie zostať len konateľom alebo by ste sa v spoločnosti mali aj zamestnať. Možno vás však prekvapí,... celý článok
Oplatí sa byť na Slovensku ešte zamestnancom? Známy expert na dane a odvody ukázal príklad, v ktorom firma vynaloží na prácu dvoch ľudí rovnaké množstvo peňazí, no jeden z nich dostane... celý článok