Slovenské ženy zarábajú omnoho menej, ako slovenskí muži a to aj na úplne rovnakých pozíciách. Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami na Slovensku sú priepastné a zostávajú jedným z najväčších v Európe.
Podľa novej štúdie, na ktorej spolupracoval analytik Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Tóth, Slovensko patrí medzi krajiny s najväčšími rozdielmi v odmeňovaní medzi pohlaviami. Téma mzdových nerovností bola priblížená v Ranných správach RTVS, kde Tóth poukázal na alarmujúce údaje a možné príčiny tohto javu.
Slovensko na chvoste rebríčka
V rebríčku mzdových rozdielov medzi mužmi a ženami sa Slovensko ocitlo spolu s krajinami ako Česko, Estónsko, Lotyšsko, Rakúsko a Nemecko. Tieto krajiny vykazujú podobne vysoké rozdiely. Naopak, štáty ako Belgicko či Luxembursko sa môžu pochváliť oveľa nižšími nerovnosťami v platoch.
Na Slovensku dosahujú rozdiely v odmeňovaní mužov a žien približne 20 %. Podľa analytika Tótha to znamená, že priemerná žena zarobí mesačne o približne 300 eur menej ako priemerný muž. Tento rozdiel vychádza z aktuálnych údajov o priemernej mzde v hospodárstve.
Prečo je to tak?
Časť mzdových rozdielov sa dá vysvetliť, no niektoré faktory ostávajú neobjasnené. Podľa Tótha ide o komplexný problém, ktorého korene siahajú do štruktúry pracovného trhu a spoločenských zvyklostí. „Ženy sa často špecializujú na konkrétne profesie, ktoré sú menej platené,“ vysvetľuje Tóth.
Napríklad v priemysle ženy vykonávajú prevažne práce, ktoré sú menej fyzicky náročné a platový rozdiel je opodstatnený. „Pri mnohých pracovných pozíciách na to však neexistuje žiaden dôvod a ženy i napriek tomu zarábajú menej než muži, a to aj o desiatky percent. Tento problém je zjavný najmä pri pohľade na odvetvia, kde sú rozdiely najvýraznejšie - napríklad vo finančných a poisťovacích službách je priemerná mzda ženy o vyše tisícky, teda až o jednu tretinu, nižšia ako u muža. Podobné je to aj v oblasti informácií a komunikácie," hovorí prezidentka Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) Zuzana Rumiz. ktorú cituje web TA3.
Ďalším významným faktorom je pomalší nárast miezd žien v priebehu kariéry. Materská dovolenka a zodpovednosť za starostlivosť o rodinu sú ďalšími aspektmi, ktoré ovplyvňujú vývoj miezd. „V prípade žien nevidíme až taký dynamický nárast miezd ako v prípade mužov,“ dodáva Tóth. Tieto faktory sú prepojené s tradičnými spoločenskými normami, ktoré prisudzujú ženám väčšiu zodpovednosť za rodinu.
Nie vždy ide o diskrimináciu
Tóth upozorňuje, že nie všetky rozdiely v platoch medzi pohlaviami môžeme jednoznačne pripísať diskriminácii. „Ide o prirodzený jav vyplývajúci zo zaužívaných stereotypov, že ženy sa viac starajú o rodinu ako muži,“ vysvetľuje. Dodáva, že diskrimináciu je ťažké preukázať len na základe čísel, pretože ide o komplexný problém ovplyvnený mnohými faktormi. „Každý sme iný, a prostredníctvom čísel je veľmi náročné jednoznačne dokázať diskrimináciu,“ uzatvára Tóth.
V budúcnosti bude odmeňovanie v celej EÚ transparentnejšie. Firmy podľa chystanej smernice budú musieť vysvetliť, podľa čoho určujú výšku mzdy. „Zverejňovanie údajov o platoch podľa pohlavia môže zvýšiť transparentnosť a zviditeľniť problémy, čo môže vyvíjať tlak na firmy, aby prijímali opatrenia na odstránenie rozdielov. Detailné správy môžu tiež pomôcť identifikovať konkrétne oblasti, kde sú rozdiely najvýraznejšie, a umožnia tak zamerať sa na konkrétne odvetvia," uviedla Rumiz.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.