Nepracujú a neštudujú. Každý piaty mladý človek nerobí nič, najhoršie sú na tom ženy

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 30. 8. 2024
Desiatky miliónov mladých ľudí po celom svete nemá prácu. Miera nezamestnanosti mladých v roku 2023 dosiahla 13 percent, čo zodpovedá 64,9 miliónom ľudí. Ide o najnižšiu úroveň za posledných 15 rokov a pokles oproti predpandemickej úrovni 13,8 percenta v roku 2019.
Nepracujú a neštudujú. Každý piaty mladý človek nerobí nič, najhoršie sú na tom ženy

Zdroj: DALL·E/IvanaS

Každý piaty mladý človek na svete do 24 rokov sa nevzdeláva a ani nepracuje. Najhoršie sú na tom mladé ženy. Situácia bola pre mladých zlá už pred COVIDom, no pandémia všetko ešte zhoršila. Paradoxom je, že súčasná generácia ľudí do 24 rokov je najviac vzdelaná v histórii. 

Globálny trh práce pre mladých ľudí sa za posledné štyri roky výrazne zlepšil a podľa najnovšej správy Medzinárodnej organizácie práce (ILO) s názvom „Globálne trendy zamestnanosti mladých 2024“ (GET for Youth) sa očakáva, že tento pozitívny trend bude pokračovať ešte ďalšie dva roky. Napriek tomu však správa varuje, že počet mladých ľudí vo veku 15 až 24 rokov, ktorí nie sú zamestnaní, nezúčastňujú sa vzdelávania alebo školenia (NEET), je stále alarmujúci. Obnova zamestnanosti po pandémii COVID-19 totiž nebola rovnomerná, čo sa negatívne prejavuje najmä v niektorých regiónoch a u mnohých mladých žien, ktoré nepociťujú výhody ekonomického oživenia.

Desiatky miliónov mladých nemá prácu

Miera nezamestnanosti mladých v roku 2023 dosiahla 13 percent, čo zodpovedá 64,9 miliónom ľudí. Ide o najnižšiu úroveň za posledných 15 rokov a pokles oproti predpandemickej úrovni 13,8 percenta v roku 2019. Očakáva sa, že táto miera v tomto roku a budúcom roku klesne ešte o niečo na 12,8 percenta. Situácia sa však líši medzi jednotlivými regiónmi. V Arabských štátoch, vo Východnej Ázii, Juhovýchodnej Ázii a Tichomorí bola miera nezamestnanosti mladých v roku 2023 vyššia ako v roku 2019.

Správa GET for Youth upozorňuje aj na ďalšie prekážky, s ktorými sa mladí ľudia stretávajú pri hľadaní úspechu na pracovnom trhu. Mnohí mladí ľudia na celom svete patria do kategórie NEET (not in employment, education or training, teda nepracujú, neštudujú a ani sa nijako inak nepripravujú na povolanie) a príležitosti na získanie dôstojného zamestnania zostávajú v rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomikách obmedzené. V roku 2023 patrila do tejto kategórie každý piaty mladý človek, čo predstavuje 20,4 percenta globálnej populácie mladých. Z týchto NEET-ov boli dve tretiny ženy.

Keď už si prácu nájdu, je nedôstojná

Pre mladých ľudí, ktorí pracujú, správa zdôrazňuje nedostatočný pokrok pri získavaní dôstojných pracovných miest. Celosvetovo viac ako polovica mladých pracovníkov pracuje v neformálnej zamestnanosti. Iba v ekonomikách s vysokými a stredne vysokými príjmami majú väčšinu mladých pracovníkov dnes pravidelnú a stabilnú prácu. V krajinách s nízkymi príjmami budú až traja z každých štyroch mladých pracovníkov zamestnaní len ako samostatne zárobkovo činné osoby alebo dočasní pracovníci.

Správa tiež varuje, že pretrvávajúce vysoké miery NEET a nedostatočný rast dôstojných pracovných miest vyvolávajú medzi dnešnou mládežou rastúcu úzkosť. Ide pritom o najvzdelanejšiu generáciu mladých ľudí v histórii.

„Nikto z nás nemôže očakávať stabilnú budúcnosť, keď milióny mladých ľudí na celom svete nemajú dôstojnú prácu a v dôsledku toho sa cítia neistý a neschopní vybudovať si lepší život pre seba a svoje rodiny. Pokojné spoločnosti závisia od troch kľúčových ingrediencií: stability, inklúzie a sociálnej spravodlivosti, a dôstojná práca pre mládež je v srdci všetkých troch,“ vysvetlil Gilbert F. Houngbo, generálny riaditeľ ILO.

Muži vo výhode

Správa tiež ukazuje, že mladí muži profitovali z oživenia trhu práce viac ako mladé ženy. Miera nezamestnanosti mladých žien a mladých mužov bola v roku 2023 takmer rovnaká (12,9 percenta pre mladé ženy a 13 percent pre mladých mužov), čo je rozdiel oproti predpandemickým rokom, keď bola miera nezamestnanosti mladých mužov vyššia. Globálna miera NEET mladých žien bola však dvojnásobne vyššia ako u mladých mužov (28,1 percenta oproti 13,1 percenta) v roku 2023.

„Správa nám pripomína, že príležitosti pre mladých ľudí sú veľmi nerovné, pričom mnohé mladé ženy, mladí ľudia s obmedzenými finančnými prostriedkami alebo z akéhokoľvek menšinového prostredia stále zápasia. Bez rovnakých príležitostí na vzdelanie a dôstojnú prácu prichádzajú milióny mladých ľudí o šance na lepšiu budúcnosť,“ dodal Houngbo.

Správa ILO vyzýva na väčšiu pozornosť k posilňovaniu základov dôstojnej práce ako cesty na zmiernenie úzkostí mladých ľudí ohľadom sveta práce a posilnenie ich nádeje na svetlejšiu budúcnosť. V posolstve mladým čitateľom autori správy vyzývajú, aby prispeli svojim hlasom k volaniu po zmene. „Máte možnosť ovplyvniť politiku a obhajovať dôstojnú prácu pre všetkých. Poznajte svoje práva a pokračujte v investovaní do svojich zručností,“ uvádza sa v správe. „Buďte súčasťou zmeny, ktorú všetci potrebujeme na zabezpečenie sociálne spravodlivého a inkluzívneho sveta.“

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

11 benefitov voči zamestnávateľovi, ak už máte staršie deti (od 3 do 18 rokov)

24. 1. 2025 | Barbora Magočová

11 benefitov voči zamestnávateľovi, ak už máte staršie deti (od 3 do 18 rokov)

Nedarí sa vám dobre skĺbiť prácu a rodinu? Možno je to aj preto, že nevyužívate všetky práva, ktoré máte voči zamestnávateľovi ako pracujúci rodič. Čo všetko od neho môžete žiadať v... celý článok

Realita slovenských platov: Koľko ľudí naozaj berie menej ako tisícku a kto si zarobí nadpriemerne?

22. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Realita slovenských platov: Koľko ľudí naozaj berie menej ako tisícku a kto si zarobí nadpriemerne?

Koľko naozaj zarábajú Slováci? Analýza dát portálu Platy.sk odhaľuje výrazné rozdiely v platoch naprieč regiónmi, sektormi a veľkosťami firiem. Plat pod 1 000 eur má asi desatina Slovákov,... celý článok

Títo Slováci čoskoro uvidia na výplatných páskach viac: PREHĽAD príplatkov 2025

17. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Títo Slováci čoskoro uvidia na výplatných páskach viac: PREHĽAD príplatkov 2025

Slovenskí zamestnanci, ktorí pracujú v noci, cez víkendy či sviatky, môžu od roku 2025 očakávať zlepšenie svojich príjmov vďaka novelizovanému Zákonníku práce, ktorý prináša vyššie... celý článok

Nevhodné otázky na pracovnom pohovore: môžete za ne zamestnávateľa zažalovať?

16. 1. 2025 | Barbora Magočová

Nevhodné otázky na pracovnom pohovore: môžete za ne zamestnávateľa zažalovať?

Pracovné pohovory bývajú stresujúce, zvlášť ak sa vám už dlhšie nedarí zohnať dobré miesto. Ako uchádzač o zamestnanie môžete byť konfrontovaní aj s otázkami, ktoré vôbec nesúvisia... celý článok

Nevyčerpali ste si minuloročnú dovolenku? Od polovice roka 2025 to má túto výhodu

8. 1. 2025 | Barbora Magočová

Nevyčerpali ste si minuloročnú dovolenku? Od polovice roka 2025 to má túto výhodu

Ostala vám z roku 2024 nevyčerpaná dovolenka? Pripravili sme si pre vás prehľad, aké podmienky platia pre čerpanie starej dovolenky v kalendárnom roku 2025. Dokedy ju bude možné prenášať?... celý článok