Každý z nás už v práci urobil 1 z týchto vecí. Za všetky vás ale možno vyhodiť!

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 16. 1. 2024
V zamestnaní trávime približne polovicu nášho bdelého času. Počas takto dlhej doby sa môže ľahko pritrafiť slabšia chvíľka, v ktorej sa nezachováme úplne príkladne. Mnoho pomerne bežných prehreškov vás ale môže stáť miesto. Na čo si treba dať pozor, ak nechcete prísť o prácu?
Každý z nás už v práci urobil 1 z týchto vecí. Za všetky vás ale možno vyhodiť!

Zdroj: Shutterstock

Pracovnú disciplínu aspoň občas poruší každý 

Za porušenie pracovnej disciplíny vás zamestnávateľ môže potrestať:

1) výpoveďou aj

2) okamžitým skončením pracovného pomeru. 

Výpoveďou je možné jednostranne rozviazať pracovný pomer v prípade menej závažného porušenia pracovnej disciplíny. Výpoveď daná z uvedeného dôvodu však bude platná len vtedy, ak vás váš „chlebodarca“ v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornil, že by podobné pochybenie mohol riešiť aj týmto spôsobom. Zamestnávateľ vás zároveň musí oboznámiť s konkrétnym porušením, ktoré má byť dôvodom vašej výpovede a v tejto súvislosti je povinný poskytnúť vám priestor na vyjadrenie. 

V prípade, že je porušenie pracovnej disciplíny závažné, možno ho potrestať aj okamžitým skončením pracovného pomeru

Výpoveďou či okamžitým skončením pracovného pomeru možno prehrešky voči pracovnej disciplíne riešiť len do určitej doby. Zákon stanovuje kombináciu subjektívnej a objektívnej lehoty s tým, že zamestnávateľ stráca možnosť ukončiť pracovný pomer v okamihu uplynutia prvej z nich (bez ohľadu na to, o ktorú lehotu pôjde). 

Subjektívna lehota v trvaní dvoch mesiacov začína bežať odo dňa, v ktorom sa zamestnávateľ o dôvode výpovede či okamžitého skončenia dozvedel.

Ak došlo k porušeniu pracovnej disciplíny v cudzine, je možné dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov od vášho návratu zo zahraničia. Pokiaľ sa počas uvedenej lehoty stane porušenie dokonca predmetom konania iného orgánu (napr. bude riešené v priestupkovom konaní), môže dať zamestnávateľ výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, v ktorom získal informáciu o výsledku konania.

Najneskôr možno pracovný pomer rozviazať v objektívnej lehotejedného roka plynúcej odo dňa, v ktorom dôvod výpovede alebo okamžitého skončenia vznikol

Čo sa vlastne rozumie pod „porušením pracovnej disciplíny“? 

Zákon v súvislosti s rozviazaním pracovného pomeru rozlišuje porušenie pracovnej disciplíny a neuspokojivé plnenie pracovných úloh. V praxi preto niekedy nebýva zamestnávateľom jasné, ktorým z uvedených pochybení by vlastne mali zdôvodniť výpoveď v nimi riešenom prípade. 

Porušenie pracovnej disciplíny sa vždy musí spájať s nedodržaním určitých povinností vyplývajúcich z právnych predpisov či interných predpisov daného pracoviska alebo s porušením pracovnej zmluvy či pokynu zamestnávateľa. Neuspokojivé pracovné výsledky naopak môžete vykazovať aj vtedy, ak si svoje povinnosti riadne plníte. Ich príčina teda nie je rozhodujúca – môžu samozrejme vzniknúť aj kvôli tomu, že nedodržujete pracovnú disciplínu, ich dôvodom ale môže byť aj vaša objektívna neschopnosť kvalitne vykonávať dohodnutú prácu. 

Ktoré bežné prehrešky boli označené za porušenie pracovnej disciplíny? 

Fajčenie v práci 

Aj jednorazové porušenie zákazu fajčenia v práci môže byť previnením, kvôli ktorému dostanete hodinovú výpoveď. Fajčenie bude dôvodom pre okamžité skončenie pracovného pomeru napríklad vtedy, ak bude jeho zákaz vyplývať z oficiálnych hygienických požiadaviek stanovených pre určité pracovisko (rozhodnutie Krajského súdu Košice, sp.zn. 11CoPr/4/2013). 

Vybavovanie súkromných záležitostí v pracovnej dobe 

V súvislosti s dostupnosťou a širokým využívaním moderných technológií je pre mnohých ľudí úplne bežné, že si v priebehu pracovného dňa stihnú vybaviť aj mnoho osobných vecí.

V niektorých prípadoch dochádza až k tzv. cyberslackingu, pri ktorom si zamestnanec počas pracovnej doby na firemnom počítači stihne dokonca nakúpiť či skontrolovať novinky na sociálnych sieťach. Aj za takéto konanie však môže prísť trest; zamestnanec totiž porušuje povinnosť využívať pracovný čas na plnenie pracovných úloh. V prípade väčšieho rozsahu podobných aktivít nie je vylúčené ani okamžité skončenie pracovného pomeru (napr. rozhodnutie Krajského súdu Trenčín, sp.zn. 4CoPr/1/2012). 

Verbálne útoky či vulgárne vyjadrovanie 

Nadávanie či použite vulgárnych výrazov v práci podľa súdov spravidla bude dôvodom pre rozviazanie pracovného pomeru. Za obzvlášť závažnú je považovaná hrubosť voči zákazníkovi (napr. rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR, sp.zn. 21Cdo/678/2001). Zamestnávateľ môže takéto previnenie vo väčšine prípadov riešiť až okamžitým skončením pracovného pomeru, pretože ho môže pripraviť o reputáciu a potenciálne príjmy. Rovnako je hodnotený aj verbálny útok voči nadriadenému (rozhodnutie Krajského súdu Trnava, sp.zn. 9CoPr/6/2018). 

Použitie „prebytkov“ či prostriedkov zamestnávateľa pre vlastné potreby 

Privlastnenie si lacnejších kancelárskych potrieb, ktoré mali slúžiť na plnenie pracovných úloh, nie je ničím výnimočným. Častá je aj snaha o „prilepšenie si“ z materiálu či tovaru, ktorý bol vyhradený v prospech zákazníka či klienta, ale tento ho napokon celý nevyužije. Aj takéto drobné krádeže možno považovať za útok na majetok zamestnávateľa, ktorý môže byť potrestaný aj hodinovou výpoveďou (napr. rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR, sp. zn. 21Cdo/1496/2013). 

Riešenie konfliktu s kolegom na pracovisku fyzickým kontaktom 

Za porušenie pracovnej disciplíny súd označil aj fyzické napadnutie jedného z kolegov. Nešlo pritom o bitku, na základe ktorej by došlo k poškodeniu zdravia. Konflikt mal skôr podobu „strkania“ pri výmene názorov, keď sa najskôr ten zo zamestnancov, s ktorým bol napokon rozviazaný pracovný pomer, výstražne naklonil k svojmu kolegovi až natoľko, že tým narušil jeho osobnú komfortnú zónu.

Druhý kolega reagoval tak, že ho rukou začal odtláčať, na čo ho zamestnanec chytil za ošatenie a odstrčil resp. udrel. Celý incident sa odohral vo vonkajších priestoroch prevádzky a priamo sa ho zúčastnili len jeho aktéri. 

Zamestnávateľ potrestal správanie iniciátora konfliktu okamžitým zrušením pracovného pomeru; súd však vyslovil stanovisko, že vzhľadom na okolnosti a priebeh útoku išlo len o menej závažné porušenie pracovnej disciplíny - čiže o dôvod pre výpoveď (bližšie rozhodnutie Krajského súdu Prešov, sp.zn. 12CoPr/4/2020).

Anketa

Porušili ste už niekedy pracovnú disciplínu?

Test osobnosti

Na akú profesiu sa hodíte?

  • Priradíme vás k jednému z 16 osobnostných typov
  • Detailne popíšeme váš typ osobnosti
  • Vybereme povolania, pre ktoré sa hodíte

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Osobné konflikty s kolegami: môžu založiť zodpovednosť zamestnávateľa za pracovný úraz?

31. 3. 2025 | Barbora Magočová

Osobné konflikty s kolegami: môžu založiť zodpovednosť zamestnávateľa za pracovný úraz?

Pojem „pracovný úraz“ sa mnohým z nás automaticky spája s poranením pri fyzickej práci alebo nehodou spôsobenou nedodržaním pravidiel BOZP na pracovisku. Pracovné úrazy však môžu mať... celý článok

Získali ste prácu, ale je ďaleko? Štát vám preplatí až 200 eur na dochádzanie

18. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Získali ste prácu, ale je ďaleko? Štát vám preplatí až 200 eur na dochádzanie

Štáv vám môže prispieť na dochádzanie do práce až 200 eurami mesačne a ak sa za prácou presťahujete, môžete počítať s ďalšími stovkami eur. Ako požiadať o tieto príspevky a aké s podmienky? celý článok

Rekreačné poukazy sa menia: 275-eurový príspevok aj pre rodičov zamestnancov

17. 3. 2025 | Redakcia

Rekreačné poukazy sa menia: 275-eurový príspevok aj pre rodičov zamestnancov

Rekreačné poukazy sú na Slovensku obľúbeným benefitom pre zamestnancov, no od roku 2025 sa pravidlá ich využitia výrazne rozšírili. Novinkou je možnosť preniesť tento príspevok na rodičov... celý článok

Stravovanie zamestnancov v roku 2025: čo musí zabezpečiť a zaplatiť zamestnávateľ?

13. 3. 2025 | Barbora Magočová

Stravovanie zamestnancov v roku 2025: čo musí zabezpečiť a zaplatiť zamestnávateľ?

Ako zamestnanec máte právo na to, aby sa zamestnávateľ postaral aj o vaše stravovanie. Môže tak urobiť viacerými formami – v každom prípade vám však musí kompenzovať aspoň časť výdavkov... celý článok

Zamestnanci si od 1. apríla prilepšia, minimálna suma gastrolístka bude 6,60 eur

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Zamestnanci si od 1. apríla prilepšia, minimálna suma gastrolístka bude 6,60 eur

Od 1. apríla 2025 čakajú zamestnancov na Slovensku zmeny v oblasti stravného, ktoré sa dotknú každodenného života mnohých. Ministerstvo práce oznámilo zvýšenie minimálnej hodnoty stravného... celý článok