Pomoc v boji proti inflácii
Zvyšovanie platov verejných zamestnancov v roku 2023 je zamerané najmä na kompenzáciu vysokých spotrebiteľských cien v dôsledku inflácie. Ide o plán našej vlády, ktorej cieľom je zvýšiť mzdy ľudí pracujúcich vo verejnom sektore v priemere o 21,2 % v priebehu dvoch rokov. Na tento účel parlament vyčlenil 1 miliardu eur zo štátneho rozpočtu. Finančné prilepšenie by malo pokryť náklady vyplývajúce z tohtoročnej a budúcoročnej inflácie.
O koľko stúpnu platy v septembri?
Druhé kolo zvyšovania platov pre zamestnancov verejného sektoru je naplánované na 1. september 2023. Ľudia pracujúci priamo pre štát alebo štátne organizácie si po konci letných prázdnin prilepšia o ďalších 10 %. Podobne ako v prvom kole, aj v druhom čaká na pedagogických a odborných zamestnancov vyššia miera zvyšovania mzdy. V tejto skupine platy počas druhej fázy zvyšovania narastú o 12 %.
Učitelia sa dočkali
Mzdy slovenských učiteľov boli v posledných rokoch veľmi často spomínanou témou. Ide o jeden z najvýraznejších príkladov toho, ako štát zanedbáva odmeny vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Práve preto dostali učitelia a odborní zamestnanci o niekoľko percent viac než ostatní zamestnanci vo verejnom sektore.
Hlavným cieľom tohto kroku je prilákať pozornosť k pracovným miestam, na ktoré chce nastúpiť iba málokto. Z hľadiska mladých absolventov pedagogických fakúlt doteraz neboli pozície učiteľov na slovenských školách atraktívne. Mzda, ktorá im bola v našej krajine ponúkaná, bola často príliš nízka. To platilo najmä pre učiteľov, ktorí žili v častiach Slovenska s vyššími nákladmi na každodenný život.
Stále však nie je isté, či toto zvyšovanie platu dokáže vyriešiť nedostatok učiteľov na slovenských školách. Problematickí sú najmä vyučujúci predmetov, ako sú informatika a cudzie jazyky. Pre študentov ide v dnešnej dobe o mimoriadne dôležité predmety, pretože vedomosti z nich sú aspoň v základnej miere požadované na veľkom počte pozícií naprieč viacerými oblasťami trhu práce.
Treba si však uvedomiť, že absolventi vysokej školy so vzdelaním v informatike alebo cudzích jazykoch nemajú veľkú motiváciu nastúpiť na pozíciu učiteľa. Pravdepodobne si dokážu nájsť lepšie platenú pozíciu v súkromnom sektore. A ak by aj nebola lepšie platená, zvyčajne aspoň poskytuje lepšie pracovné podmienky. Je teda otázne, či nárast o 10 % a následne 12 % v roku 2023 dokáže prácu učiteľov dostatočne zatraktívniť.
Koho sa týka zvyšovanie platov?
Vďaka nárastu tarifných platov si prilepšia zamestnanci vykonávajúci prácu vo verejnom záujme. Ide o ľudí, ktorí pracujú pre týchto zamestnávateľov:
- orgány štátnej správy, orgány alebo úrady,
- ďalšie rozpočtové organizácie štátu, obce a vyššieho územného celku (VÚC),
- príspevkové organizácie štátu, obce a VÚC,
- VÚC a obce,
- štátne fondy,
- verejné vysoké školy a štátne vysoké školy,
- Rada pre vysielanie a retransmisiu,
- Slovenský pozemkový fond,
- Slovenská akadémia vied a verejné výskumné inštitúcie,
- školy a školské zariadenia, v ktorých sa vzdelávanie považuje za sústavnú prípravu na povolanie v zriaďovateľskej pôsobnosti štátom uznanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti,
- zamestnávatelia, o ktorých to ustanoví osobitný predpis.
Týmto zamestnancom býva mzda pridelená na základe zaradenia do platovej tarify, v niektorých prípadoch aj počtu rokov praxe. Platová tarifa konkrétneho zamestnanca závisí od faktorov, ako sú:
- najnáročnejšia pracovná činnosť z hľadiska zložitosti, zodpovednosti, fyzickej záťaže alebo psychickej záťaže,
- druh práce dohodnutý v pracovnej zmluve,
- splnenie kvalifikačných predpokladov potrebných na výkon práce,
- či ide o prácu na vedúcej pozícii,
- či pri výkone zamestnania prevláda duševná, remeselná, manuálna alebo fyzická práca,
- stupeň dosiahnutého vzdelania.
Tabuľky používané na pridelenie mzdy zamestnancom vo verejnom sektore nájdete na webe Národného inšpektorátu práce.
Vyššie platy aj pre zdravotníkov
Úradníci pracujúci pre štát, učitelia a vedci nie sú jediné skupiny zamestnancov, ktorým sa v roku 2023 zvyšovali platy kvôli inflácii. Od januára tohto roku sa zvýšenia platov dočkali napríklad aj zdravotníci. Treba však podotknúť, že nešlo o krok z dobrej vôle štátu. Zdravotníci si vyššie mzdy vynútili hromadnými výpoveďami.
Parlament následne schválil novelu zákona, v ktorej zamestnancom nemocníc zvýšil platy o 6,9 – 45,8 %. Po novom zohráva pri určovaní mzdy zdravotníka dôležitú úlohu údaj o počte odpracovaných rokov v nemocnici. Štát odhadol výdavky na vyššie platy zdravotníkov v roku 2023 na sumu 232 miliónov eur.
Marek Mittaš
Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu. Ďalšie články autora.