Zmeny v DPH pri lízingových zmluvách od 1. januára 2025

PR článok | rubrika: PR článok | 16. 12. 2024
Od roku 2025 dochádza k viacerým zmenám v oblasti DPH, ktoré sa dotknú lízingových zmlúv a je potrebné ich zohľadniť. Okrem zmien v daňovom režime finančného lízingu sa mení aj výška sadzby DPH.
Zmeny v DPH pri lízingových zmluvách od 1. januára 2025

Zdroj: ČSOB

Komerčná spolupráca

Zvýšenie sadzby DPH na 23 %  

Zmena sadzby DPH z 20 % na nových 23 % sa týka tých lízingových zmlúv, ktorých dodanie podlieha DPH a daňová povinnosť vznikne po 1. januári 2025. Neprihliada sa pritom na skutočnosť, kedy bola lízingová zmluva uzatvorená.   

Rozlišovanie finančného lízingu  

Väčšina spoločností pozná finančný prenájom vo forme financovania automobilu, pri ktorom sa zaplatí na začiatku akontácia a následne sa platia pravidelné splátky obsahujúce úhradu istiny, úroku, DPH, resp. poistného.   

Na konci splátok mal klient (nájomca) možnosť kúpy automobilu zaplatením poslednej splátky. Na takéto podmienky finančného lízingu sa nazeralo ako na opakované dodanie služby, pričom z hľadiska DPH platí, že daňová povinnosť vzniká najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba za opakovane dodanú službu vzťahuje. Odpočítanie DPH v prípade platiteľov je v takomto prípade možné postupne počas lehoty lízingu. Z akontácie vzniká nárok na odpočet DPH prijatím platby.  

Ak však na konci zmluvného vzťahu je dohodnutá povinnosť kúpy, na finančný lízing sa nazerá ako na dodanie tovaru. Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru, za ktorý sa v tomto prípade považuje deň fyzického odovzdania predmetu nájmu nájomcovi (klientovi), čo sa udeje hneď na začiatku. Základ dane na výpočet DPH obsahuje akontáciu a celkovú výšku všetkých dohodnutých splátok za obdobie trvania zmluvy, zníženú o DPH, čiže celú protihodnotu. Lízingová spoločnosť je tak povinná odviesť DPH v plnej výške naraz. Na druhej strane nájomca (klient) – platiteľ DPH si môže za predpokladu splnenia ostatných podmienok rovnako uplatniť odpočet DPH v plnej výške hneď na začiatku. Mesačné splátky už následne nie sú zaťažené DPH.  

Finančný lízing po novom, ak sa zmluvy uzatvoria od januára 2025  

Zmeny, ktoré nastávajú v posúdení daňového režimu finančného lízingu, sú podmienené uzatvorením zmluvy po 1. januári 2025 vrátane. Zmena od roku 2025 spočíva v tom, že v režime dodania tovaru sa po novom budú posudzovať už aj všetky nájomné zmluvy s dohodnutou opciou (možnosťou) kúpy odovzdaného predmetu nájomcom, ak pri uzatvorení zmluvy využitie možnosti kúpy predstavuje ekonomicky jedinú racionálnu voľbu pre nájomcu (klienta).   

Zmena podmienok finančného lízingu, ktorý by spadal pod spomínaný režim dodania tovaru, by mohla mať na nájomcov (klientov) nasledujúce dosahy:  

  • Povinnosť lízingových spoločností uhradiť DPH štátu jednorazovo hneď na začiatku môže byť premietnutá do cenových podmienok, čiže potreba disponovania vlastnými zdrojmi u klientov vo väčšom objeme na začiatku sa môže výrazne zvýšiť a môže spôsobovať problémy.  
  • Vzniká obdobie (priemerne okolo 3 mesiacov), keď klienti budú čakať na vrátenie odpočtu DPH, čo v prípade úhrady vyššej sumy akontácie na začiatku môže znamenať ohrozenie ich cash flow.  
  • V prípade, ak sa napríklad klient následne oneskorí so splátkou, dôjde počas splácania k zmenám splátok, úroku alebo predčasnému ukončeniu zmluvy, je potrebné upraviť už odpočítanú DPH, čo komplikuje účtovníctvo.  

Lízingové spoločnosti by tak na tieto zmeny mali pružne reagovať. Okrem finančného lízingu je možné financovanie aj prostredníctvom spotrebného úveru, pri ktorom platí, že jednotlivé splátky sú oslobodené od DPH. Pri finančnom lízingu, ak sa chcú lízingové spoločnosti vyhnúť daňovému režimu dodania tovaru, je potrebné upraviť zmluvné podmienky tak, aby bola klientovi pri využití opcie kúpy uložená úhrada dodatočného, značne zvýšeného poplatku, aby jeho úhrada nepredstavovala ekonomicky jedinú racionálnu voľbu.  

Na zmeny v DPH vo finančnom lízingu reagoval aj ČSOB Leasing, ktorý prichádza s navrhovanými riešeniami. Podľa Michala Hollého, člena predstavenstva ČSOB Leasing, môže byť riešením nový produkt s názvom Leasingový úver, ale aj upravené podmienky ponúkaného finančného lízingu.  

„Tento produkt rozširuje možnosti doterajšieho úveru, ktorý je už dlhšie v našej ponuke, o ďalšie výhody, ktoré si klienti doteraz spájali s finančným lízingom. Eliminuje aj problémy súvisiace s odvodom DPH podľa novej legislatívy.  

Súčasťou Leasingového úveru je aj čiastočné financovanie DPH, pokým nepríde k jej vráteniu v prípade platcov DPH v závislosti od bonity klienta. Zároveň sa klient stáva majiteľom auta či výrobného zariadenia hneď na začiatku zmluvného vzťahu. Všetky náklady sú následne rozložené do mesačných splátok tak, ako boli klienti zvyknutí pri finančnom lízingu.  

Finančný lízing budeme po 1. januári 2025 ponúkať vo forme PCP (personal contract purchase). Ide o špeciálny typ produktu s poslednou navýšenou splátkou na konci a možnosťami voľby: vrátiť auto, čím zaniká záväzok uhradiť poslednú navýšenú splátku, ponechať si ho a uhradiť poslednú navýšenú splátku alebo financovať poslednú navýšenú splátku novým úverom, prípadne rozpočítaním do ďalších splátok. V zahraničí je to veľmi obľúbená forma financovania vzhľadom na možnosti ukončenia zmluvy, ktoré si klient môže zvoliť.“  

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ak veriteľ neskontroluje vašu bonitu, môžete mať úver zadarmo

8. 9. 2021 | Barbora Magočová | 1 komentár

Ak veriteľ neskontroluje vašu bonitu, môžete mať úver zadarmo

Úvery by nemali byť poskytované osobám, ktoré ich nebudú schopné splácať. Čo sú poskytovatelia úverov povinní zisťovať a ako môžete profitovať z toho, keď svoje povinnosti zanedbajú? celý článok

Príbuzný naletí každému podvodníkovi a rozdáva peniaze: čo robiť?

28. 4. 2021 | Barbora Magočová

Príbuzný naletí každému podvodníkovi a rozdáva peniaze: čo robiť?

Problémy s vyhodnocovaním výhodnosti rôznych transakcií prichádzajú s vyšším vekom, zhoršením duševného zdravia či zneužívaním návykových látok. Ako postupovať, ak už problém nastal... celý článok

Polovica ľudí požiadala o opätovný odklad splátok spotrebných úverov

25. 11. 2020 | Roland Regely

Polovica ľudí požiadala o opätovný odklad splátok spotrebných úverov

Ľudia s opakovaným odkladom splátok majú v súčasnej dobe ovplyvnenej koronavírusom častejšie problémy so splácaním v porovnaní s tými, ktorí využili len jeden odklad.

Stavebné sporenie - aké sú aktuálne podmienky a výhody?

10. 11. 2020 | Roland Regely

Stavebné sporenie - aké sú aktuálne podmienky a výhody?

V roku 2019 prešlo stavebné sporenie zásadnejšími zmenami. Štátna prémia sa nemenila a obmedzenia zostávajú rovnaké. Prinášame tipy, ako možno stavebné sporenie využiť.

Kúpa ojazdeného auta na lízing alebo úver. Ako postupovať a čo sa viac oplatí?

28. 8. 2020 | Roland Regely

Kúpa ojazdeného auta na lízing alebo úver. Ako postupovať a čo sa viac oplatí?

Ak sa chystáte kupovať ojazdené auto a nemáte dostatok vlastných prostriedkov, máte na výber z dvoch možností financovania: pôžička na auto a leasing.