Obdobie medzi Štedrým dňom a sviatkom Troch kráľov môže byť pre mnohých zamestnancov veľkou výzvou. Niektorí by chceli čo najviac voľných dní, ale počas sviatkov musia pracovať; iní zase naopak dovolenku čerpať nechcú, ale zamestnávateľ na nej trvá. Nejasnosti panujú aj ohľadom príplatkov a náhradného voľna. Okrem pracovných nárokov si treba ustrážiť aj výber darčekov – a to nielen tých, ktoré dávate vy sami.
Príplatky za sviatky a náhradné voľno v období 2024/2025
Počas vianočnej sezóny 2024/2025 pripadajú všetky sviatky na štandardné pracovné dni väčšiny zamestnancov. Mnohí sa preto môžu tešiť z väčšieho počtu voľných dní.
Tabuľka: Sviatky z hľadiska Zákonníku práce počas zimných prázdnin 2024/2025
druh sviatku | deň v týždni |
24. december – Štedrý deň | utorok |
25. december – prvý sviatok vianočný | streda |
26. december – druhý sviatok vianočný | štvrtok |
1. január – deň vzniku SR | streda |
6. január – Zjavenie Pána (Traja králi a vianočný sviatok pravoslávnych kresťanov) | pondelok |
Za prácu vo sviatok vám patrí nielen vaša bežná mzda, ale aj mzdové zvýhodnenie (ľudovo nazývané „príplatok“), ktorý musí dosiahnuť najmenej 100 % vášho priemerného zárobku.
Za prácu vo sviatok si môžete dohodnúť aj čerpanie náhradného voľna, pričom za hodinu práce vo sviatok vám patrí hodina náhradného voľna. Pri čerpaní náhradného voľna vám ale príplatok nenáleží.
Ak vám zamestnávateľ neposkytne náhradné voľno najneskôr do uplynutia troch kalendárnych mesiacov nasledujúcich po mesiaci, v ktorom ste pracovali aj počas sviatku (príp. do uplynutia dlhšieho vami odsúhlaseného obdobia), musí vám vyplatiť príplatok. Počas čerpania náhradného voľna máte nárok na náhradu mzdy v sume vášho priemerného zárobku. Pokiaľ vás však zamestnávateľ odmeňuje mesačnou mzdou, bude sa doba čerpania náhradného voľna považovať za odpracovaný čas, za ktorý vám patrí mzda, pokiaľ nie je v kolektívnej zmluve dohodnuté inak.
Dodajme, že na pracoviskách s nočnými zmenami sa začína sviatok hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako 1. ranná zmena, a končí uplynutím 24 hodín od jej začiatku.
Na toto pozor! Inak o pracovné výhody spojené so sviatkami prídete
Väčšina zamestnancov vo sviatočné dni pracovať nebude. Ak patríte medzi nich a sviatok pripadne na deň, počas ktorého obvykle pracujete, patrí vám náhrada mzdy v sume vášho priemerného zárobku. Pokiaľ však vašu odmenu tvorí mesačná mzda, bude sa sviatok považovať za deň, ktorý ste odpracovali a patrí vám zaň mzda (ak nie je v kolektívnej zmluve dohodnuté inak).
O nároky súvisiace so sviatkami vás môžu pripraviť nasledujúce skutočnosti:
1) neospravedlnené zameškanie zmeny bezprostredne predchádzajúcej sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcej a tiež zmeny nariadenej zamestnávateľom na sviatok, prípadne niektorej z častí uvedených zmien,
2) dojednanie pracovnej zmluvy, podľa ktorého je výška vašej mzdy dohodnutá už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok – jeho platné uzatvorenie je však možné len s vedúcim zamestnancom.
Ak vykonávate prácu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, máte za každú hodinu práce vo sviatok nárok na dohodnutú odmenu zvýšenú najmenej o sumu minimálnej mzdy za hodinu. Základná čiastka minimálnej mzdy za hodinu predstavuje v roku 2024 sumu 4,310 eur; v roku 2025 ide o 4,690 eur.
Kto musí vo sviatok pracovať a kto naopak nie?
Počas sviatočných dní nemôže zamestnávateľ nútiť pracovať akéhokoľvek zamestnanca. Nariadiť možno len výkon nasledujúcich prác:
1) naliehavé opravárske práce,
2) nakladacie a vykladacie práce,
3) inventúrne a uzávierkové práce,
4) práce vykonávané v nepretržitej prevádzke za zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu,
5) práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach,
6) práce nevyhnutné so zreteľom na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva,
7) kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat,
8) naliehavé práce v poľnohospodárstve v rastlinnej výrobe pri zakladaní, ošetrovaní a zbere pestovaných plodín a pri spracovaní potravinárskych surovín,
9) práce v nepretržitej prevádzke,
10) práce potrebné pri strážení objektov zamestnávateľa.
Dňa 24. 12. po 12.00 hodine, 25. 12., 26. 12., 1. 1. a 6. 1. nemožno až na výnimky (napr. čerpacie stanice či lekárne) zamestnancom nariadiť ani s nimi dohodnúť prácu spočívajúcu v predaji tovaru konečnému spotrebiteľovi.
Môže vám zamestnávateľ medzi sviatkami „nanútiť“ dovolenku?
Ak radi pracujete práve vtedy, keď vás nikto nevyrušuje, možno plánujete ísť do práce aj medzi Vianocami a Silvestrom. Problém môže nastať, ak s tým váš zamestnávateľ nebude súhlasiť. Čerpanie dovolenky totiž určuje práve on. Termín dovolenky vám ale musí oznámiť aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť skrátené len s vaším súhlasom. Ak vám teda šéf nezakáže prácu medzi sviatkami s dostatočným predstihom, nemôže vám vianočnú dovolenku nanútiť.
Na toto pozor pri vianočných darčekoch
Plánované zdražovanie mnohých inšpirovalo k tomu, aby premýšľali aj nad praktickejšími vianočnými darmi. V niektorých prípadoch môže paradoxne ísť aj o drahšie darčeky, ktoré by mali obdarovaného zabezpečiť do budúcna (nehnuteľnosti či darovanie vyššej finančnej sumy v súvislosti so zriadením investičného účtu).
Ak sa dar vymyká z bežnej palety toho, čo možno nájsť pod vianočným stromčekom, treba myslieť aj na započítanie na dedičský podiel. Uplatní sa primárne pri dedení zo zákona, kedy sa na podiel dediča započítajú plnenia od poručiteľa nad rámec obvyklého darovania. Ak namiesto detí poručiteľa dedia vnuci, započíta sa aj to, čo od poručiteľa dostali ich rodičia. Pri dedení zo závetu sa započítava, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by bol obdarovaný dedič neodôvodnene zvýhodnený oproti tzv. neopomenuteľným dedičom, ktorými sú potomkovia poručiteľa.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.