EÚ „zarezala“ obrovskú nespravodlivosť. Slovenskí zamestnávatelia to musia rešpektovať

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 20. 6. 2024
Máte pocit, že je k vám zamestnávateľ nespravodlivý len preto, že máte iný politický názor, ste v odboroch alebo kvôli tomu, že ste žena? Kedy ide z jeho strany o protiprávne konanie a ako sa môžete brániť? Riešenia sú k dispozícii už dnes; vďaka EÚ by mali byť ľuďom lepšie dostupné.
EÚ „zarezala“ obrovskú nespravodlivosť. Slovenskí zamestnávatelia to musia rešpektovať

Zdroj: Shutterstock

Rada EÚ prijala nové pravidlá, ktorými chce zefektívniť boj proti diskriminácii v členských štátoch. Zintenzívnenie kontroly rovného zaobchádzania by sa nemalo týkať len pracovného trhu; vynechané nebudú ani oblasť sociálneho zabezpečenia či prístup k tovarom a službám.

Jednotlivé štáty budú musieť zabezpečiť nové štandardy fungovania subjektov na podporu rovnakého zaobchádzania. Po zapracovaní pravidiel do nášho právneho poriadku by sa teda mohlo napríklad posilniť postavenie Slovenského národného strediska pre ľudské práva, ktoré momentálne pôsobí ako národný antidiskriminačný orgán.

Prijatá smernica kladie dôraz na to, aby antidiskriminačný orgán nebol viazaný politickými pokynmi. Mala by mu byť ponechaná možnosť spravovať si svoje finančné zdroje a zároveň by si mal sám vyberať a riadiť svojich zamestnancov.

Široká verejnosť má byť lepšie informovaná

Európska únia ďalej od SR vyžaduje prijatie opatrení, na základe ktorých sa informácie o uplatňovaní práv z porušenia zákazu diskriminácie dostanú aj k ohrozeným skupinám ľudí. Osobitná pozornosť by mala byť venovaná sociálnym skupinám so sťaženým prístupom k informačným zdrojom. Ide napríklad o seniorov či o osoby so zdravotným znevýhodnením. 

Služby antidiskriminačného orgánu majú byť zároveň dostupnejšie. Jeho kontaktné miesta majú byť organizované tak, aby boli schopné bezplatne poradiť či pomôcť aj vo vidieckych oblastiach. Smernicu máme transponovať najneskôr do polovice roka 2026.

Diskriminácia je riešiteľná aj dnes

Ak sa domnievate, že ste sa stali obeťou nerovnakého zaobchádzania, nezúfajte. Svoju situáciu môžete skúsiť riešiť napríklad podaním podnetu už spomínanému Slovenskému národnému stredisku pre ľudské práva (SNSĽP). Možno tak urobiť písomne, osobne alebo tiež formou e-mailu. Pracoviská SNSĽP sa nachádzajú v Bratislave, v Žiline, v Banskej Bystrici a v Košiciach.

Zároveň treba dodať, že diskriminácia v pracovnoprávnej sfére sa môže prejavovať rôzne. Z praktických príkladov uvádzaných SNSĽP vyplýva, že o ňu môže ísť napríklad v nasledujúcich situáciách: 

Príklad 1: 

Zamestnávateľ vám prisľúbil, že vám predĺži zmluvu na dobu neurčitú. Pred podpisom ste však otehotneli. Zamestnávateľ následne predĺžil zmluvy všetkým vašim kolegom okrem vás.

Príklad 2:

Šéf vám opakovane dáva najavo, že vám môže (na rozdiel od vašich kolegov) vyplatiť nenárokové odmeny k mzde len vtedy, ak s ním budete mať intímny pomer. 

Ďalším porušením zákazu diskriminácie formou sexuálneho obťažovania môže byť podľa SNSĽP tiež vystavovanie rôznych materiálov (napr. kalendárov) s erotickým obsahom na pracovisku.

Príklad 3:

Nepovýšili vás, lebo ste čerstvo vydatá a v práci predpokladajú, že čoskoro budete chcieť dieťa. Namiesto vás povýšili kolegu, aj keď sa na pozíciu z hľadiska jeho pracovných skúseností a odbornosti hodí oveľa menej.

Príklad 4:

Zistili ste, že máte nižšiu mzdu ako vaši mužskí kolegovia, ktorí vykonávajú identickú prácu.

Nerovné zaobchádzanie nie je zakázané len z hľadiska pohlavia, veku, sexuálnej orientácie či národného pôvodu. Pred SNSĽP sa dostali aj prípady diskriminácie na pracovisku kvôli členstve v odborovej organizácii či politickým aktivitám zamestnancov.

V čom vám môže SNSĽP pomôcť?

Ak SNSĽP vyhodnotí, že sa zamestnávateľ (alebo tiež iný subjekt) voči vám dopustil porušenia antidiskriminačného zákona, môže:

- vám poskytnúť právne poradenstvo,

- vám pomôcť pri mimosúdnom urovnaní,

- vám poskytnúť odborné stanovisko,

- vás zastúpiť pred súdom v antidiskriminačnom spore.

Na súde môžete požadovať, aby porušovateľ upustil od svojho protiprávneho konania alebo ho napravil (pokiaľ je to možné). Do úvahy prichádza aj uplatnenie nároku na náhradu škody či na poskytnutie primeraného zadosťučinenia. Ak diskriminácia značným spôsobom znížila vašu dôstojnosť, spoločenskú vážnosť či spoločenské uplatnenie, môže vám byť priznaná aj náhrada nemajetkovej ujmy v peniazoch. Na súd sa môžete obrátiť aj bez súčinnosti so SNSĽP.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

diskriminácia

Toto ste už čítali?

Zmena pracovného pomeru z doby určitej na dobu neurčitú - pravidlá pre rok 2025

18. 11. 2024 | Barbora Magočová

Zmena pracovného pomeru z doby určitej na dobu neurčitú - pravidlá pre rok 2025

Pracovný pomer na dobu neurčitú je pre väčšinu ľudí zárukou stabilného príjmu. Nejde pritom len o pocit istoty. Prechod z „doby určitej“ na „dobu neurčitú“ môže byť dôležitý aj pre... celý článok

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Oplatí sa zamestnať alebo byť SZČO? Expert ukázal šokujúce porovnanie

Oplatí sa byť na Slovensku ešte zamestnancom? Známy expert na dane a odvody ukázal príklad, v ktorom firma vynaloží na prácu dvoch ľudí rovnaké množstvo peňazí, no jeden z nich dostane... celý článok

Biedronka láka na platy až do 3 000 eur. Pre Slovákov má množstvo ponúk práce

17. 10. 2024 | Redakcia

Biedronka láka na platy až do 3 000 eur. Pre Slovákov má množstvo ponúk práce

Biedronka čoskoro otvorí na Slovensku svoje prvé predajne a hľadá do nich personál. Zástupcovia na predajni môžu zarábať od 1 475 eur mesačne, no na vyšších pozíciách ponúka až 3 000... celý článok

Neviete sa zamestnať? Štát pomôže úplne novým príspevkom

7. 8. 2024 | Redakcia

Neviete sa zamestnať? Štát pomôže úplne novým príspevkom

Národný projekt Finančné stimuly pre zamestnanosť ponúka zamestnávateľom nielen príspevok na mzdu nového zamestnanca, ale aj na mentora, ktorý ho zaškolí. Minister práce, sociálnych... celý článok

Ako treba doručiť skončenie pracovného pomeru? Pozor aj na tieto chyby

27. 11. 2023 | Barbora Magočová

Ako treba doručiť skončenie pracovného pomeru? Pozor aj na tieto chyby

Písomnosti, ktorými sa jednostranne rozväzuje pracovný pomer, musia spĺňať prísne podmienky. Okrem dodržania obsahových náležitostí je veľmi dôležité aj ich správne doručenie. Môže... celý článok