Záujem o osobný bankrot u Slovákov naďalej pretrváva. Centrum právnej pomoci (CPP) uvádza, že len v minulom roku sa naň dopytovalo až 98 798 klientov. Dopyty viedli k vydaniu 9 468 rozhodnutí o priznaní nároku na poskytovanie právnej pomoci v konaní o oddlžení. V prevažnej väčšine išlo o oddlženie formou konkurzu (9 326 prípadov); oddlženie formou splátkového kalendára v počte prípadov značne zaostávalo (celkom 142). Na súd cez CPP v roku 2023 napokon smerovalo celkom 9 645 návrhov na oddlženie formou konkurzu.
Výhoda získaná súdnym rozhodnutím o oddlžení ale nemusí byť definitívna. Niektoré zásadné pochybenia môžu viesť k zrušeniu oddlženia, ktoré sa okrem obnovenia dlhov spája aj s ďalšími nepríjemnými následkami.
Kľúčom pre trvalé oddlženie je poctivý zámer
Základnými podmienkami pre oddlženie sú hlavne:
- platobná neschopnosť (u fyzickej osoby nastáva, ak nedokáže plniť 180 dní po lehote splatnosti aspoň jeden peňažný záväzok),
- aspoň 1 exekúcia alebo obdobné vykonávacie konanie (v prípade oddlženia formou konkurzu aspoň 1 rok).
- centrum hlavných záujmov dlžníka musí byť v SR,
- poctivý zámer.
Práve posledná z menovaných podmienok vás o oddlženie môže ľahko pripraviť aj vtedy, keď už o ňom rozhodne súd. Ak totiž vaši veritelia (alebo ich dediči) prídu na to, že ste pri žiadosti o osobný bankrot alebo pri plnení podmienok oddlženia nemali poctivý zámer, môžu požiadať o zrušenie oddlženia. Najneskôr tak môžu urobiť v lehote do šiestich rokov od vyhlásenia konkurzu alebo určenia splátkového kalendára.
Ak súd veriteľom vyhovie, bude zrušenie oddlženia účinné voči všetkým – nebudú z neho teda profitovať len tí, ktorí sa ho aktívne domáhali.
Zrušenie oddlženia pre vás bude mať nasledujúce nepríjemné následky:
1) vašim dlhom, ktoré ešte neboli uspokojené, sa obnoví ich pôvodná vymáhateľnosť a splatnosť;
2) „obnovené“ dlhy sa nepremlčia skôr než uplynie 10 rokov od zrušenia oddlženia,
3) minimálne po dobu troch rokov nebudete môcť vykonávať funkciu štatutárneho orgánu (napr. konateľa) alebo člena dozorného orgánu v obchodnej spoločnosti či v družstve, ani byť prokuristom.
Čoho sa musíte dopustiť, aby súd mohol zrušiť oddlženie pre nepoctivý zámer
Poctivý zámer máte len vtedy, ak ste vynaložili úprimnú snahu riešiť svoje dlhy v rámci svojich možností a schopností. Uvedená snaha zahŕňa poskytovanie potrebnej súčinnosti veriteľom aj správcovi či podniknutie krokov k získaniu adekvátneho zdroja príjmu. Pokiaľ nadobudnete hodnotnejší dar, dedičstvo či výhru zo stávky alebo hry, mali by ste aspoň polovicu dobrovoľne ponúknuť vašim veriteľom na uspokojenie ich pohľadávok.
Váš nepoctivý zámer ďalej môže súd vyvodiť z nasledujúcich pochybení:
1) zatajíte časť svojho majetku
Problematické je neuvedenie časti vášho majetku v zozname majetku alebo na dopyt správcu, a to napriek tomu, že ste o nej vedeli alebo ste o nej s prihliadnutím na okolnosti museli vedieť. Neprihliada sa na majetok nepatrnej hodnoty (bežné súčasti odevov, nevyhnutné vybavenie domácnosti a pod.).
2) zatajíte svojho veriteľa – fyzickú osobu a zabráni to prihláseniu jeho pohľadávky
Dajte pozor na to, aby ste v zozname majetku či na dopyt správcu uviedli všetky fyzické osoby, voči ktorým máte dlhy. Ak na niektoré z nich „zabudnete“, aj keď ste o nich vedeli alebo s prihliadnutím na okolnosti museli vedieť a povedie to k strate ich šance na prihlásenie pohľadávky, môžete o oddlženie prísť. Pri posudzovaní splnenia podmienky sa neprihliada na drobných veriteľov (ak pohľadávka nepresahuje 500 eur).
3) zatajíte informáciu dôležitú pre oddlženie
V návrhu alebo v jeho prílohe či na dopyt správcu nesmiete uvádzať nepravdivé informácie alebo ich dokonca náročky zatajovať. Môže ísť napr. o informácie o vašich zdrojoch príjmu.
4) neposkytnete súčinnosť
Ako nepoctivosť musí súd vyhodnotiť aj situáciu, v ktorej bez vážneho dôvodu (vážnym dôvodom môže byť napr. choroba) neposkytnete správcovi potrebnú súčinnosť, ktorú od vás možno spravodlivo vyžadovať.
5) úmyselne sa privediete do platobnej neschopnosti, aby ste splnili podmienky pre oddlženie
Úmysel sa môže vyvodiť aj z toho, že na seba prevezmete záväzok, o ktorom ste museli dopredu vedieť, že ho nedokážete splatiť.
6) v čase podania návrhu v skutočnosti nie ste v stave platobnej neschopnosti
Ak stále dokážete splácať svoje záväzky, oddlženie nie je pre vás, a to ani vtedy, ak ich máte veľa a ich splácanie vám berie radosť zo života.
7) pri preberaní záväzkov ste sa spoliehali na to, že dlhy budete riešiť konkurzom alebo splátkovým kalendárom
Pokiaľ z vášho správania pred podaním návrhu bude možné usúdiť, že ste sa pri preberaní záväzkov (úverov, pôžičiek) spoliehali na inštitút oddlženia, nebude váš zámer poctivý. Nepoctivé môže byť tiež náhle ukončenie podnikania bez relevantného dôvodu, ak ste tesne pred ním na seba prevzali záväzky spojené s podnikateľskou činnosťou (bližšie rozhodnutie Krajského súdu Banská Bystrica, sp.zn. 43CoKR/4/2021).
8) poškodili ste alebo naopak zvýhodnili niektorého veriteľa
Veľa dlžníkov nevie, že v istej fáze musí veriteľom plniť záväzky pomerne. Väčšina z nich skrátka všetko platí tomu, kto je najviac neodbytný. Ide však o veľkú chybu, ktorá vás môže stáť stratu oddlženia. Problémom môže byť aj snaha o účelové oddialenie platenia záväzkov (napr. obštrukcie v súdnom konaní a pod.).
9) neplníte riadne splátkový kalendár
Po oddlžení treba riadne a včas platiť súdom určené splátky. Pre omeškanie musíte mať skutočne vážny dôvod (napr. vážny zdravotný problém).
10) neplatíte výživné
Po povolení oddlženia si dajte záležať aj na tom, aby ste riadne a včas hradili výživné pre vaše dieťa. Ak sa bez vážneho dôvodu dostanete do omeškania, môže zrušenie oddlženia iniciovať dieťa alebo jeho zákonný zástupca (zvyčajne druhý rodič).
11) neplníte záväzok voči Centru právnej pomoci
Zrušenie oddlženia hrozí aj vtedy, keď bez vážneho dôvodu riadne a včas nesplácate Centru právnej pomoci hodnotu preddavku na úhradu paušálnej odmeny správcu, ktorý vám bol poskytnutý v súvislosti s žiadosťou o osobný bankrot.
12) o oddlženie ste žiadali napriek tomu, že žijete hlavne v zahraničí
O zbavenie dlhov formou osobného bankrotu môžete usilovať len v prípade, že máte v čase podania návrhu centrum hlavných záujmov na území SR.
Záverom dodajme, že vaša poctivosť sa bude posudzovať prísnejšie, ak máte pracovné skúsenosti alebo špecifické vzdelanie, vďaka ktorým ste mohli problematickosť vášho konania lepšie predvídať.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.