Dobrá reputácia je pre podnikateľa veľmi podstatná, a to najmä vtedy, keď sa uchádza o väčšie zákazky. Dnes už je pomerne bežné, že firmy či živnostníci svojich obchodných partnerov vopred preverujú; využívajú sa najrôznejšie verejné databázy a platformy počnúc Obchodným vestníkom či Centrálnym registrom exekúcií až po zoznamy dlžníkov zdravotných poisťovní a Sociálnej poisťovne. O dôveryhodnosti podnikateľského subjektu však môže vypovedať aj index daňovej spoľahlivosti, ktorý zverejňuje finančná správa. Čo robiť, ak sa domnievate, že vám ho správca dane znížil neoprávnene?
Ako sa aktuálne index daňovej spoľahlivosti určuje?
Daňový úrad nesmie index prideliť len podľa vlastného uváženia. Kritériá pre jeho stanovenie musia v súlade so zákonom vychádzať z dvoch základných dokumentov:
1) z vyhlášky č. 544/2021 Z.z. – táto špecifikuje rozsah povinností, ktorých plnenie bude správca dane pri určovaní indexu sledovať;
2) z informácií zverejnených na webových stránkach finančného riaditeľstva – obsahujú podrobnosti týkajúce sa nárokov, ekonomických ukazovateľov, zásad a spôsobu určenia indexu.
Hodnotu prideleného indexu ovplyvňuje najmä to, či si svoje daňové povinnosti plníte riadne. Do úvahy sa neberie len oblasť daní, ale aj ciel. Nesleduje sa len včasné platenie povinných odvodov či poplatkov; vyhodnocuje sa napríklad aj vaša súčinnosť počas daňovej kontroly či plnenie povinností podľa účtovných predpisov.
Index zhoršia „trestné“ body
Pri určovaní indexu daňovej spoľahlivosti správca prideľuje jednotlivým subjektom body. Tieto však majú „trestnú“ povahu; platí preto, že čím menej bodov máte, tým je to pre vás lepšie. Ak počet pridelených bodov presiahne kritické hranice, presuniete sa do skupiny subjektov so zhoršeným indexom.
Správca dane vám môže priradiť nasledujúce hodnoty indexu daňovej spoľahlivosti:
1) vysoko spoľahlivý (maximálne 10 bodov a splnená podmienka tzv. ekonomického ukazovateľa)
2) spoľahlivý (viac ako 10 bodov a menej ako 25 bodov alebo najviac 10 bodov a nesplnená podmienka ekonomického ukazovateľa)
3) menej spoľahlivý (25 a viac bodov).
Pokiaľ je teda daňový subjekt hodnotený „len“ ako spoľahlivý, nemusí byť dôvodom takto zníženého indexu porušenie povinností voči správcovi dane, ale už spomínané nesplnenie podmienky ekonomického ukazovateľa. Tento podľa finančnej správy spočíva v tom, že vypočítaná efektívna daňová sadzba je nižšia ako hraničná hodnota efektívnej daňovej sadzby (zohľadňuje sa v nej napríklad aj spoločenský význam daňového subjektu ako zamestnávateľa).
Proti nepriaznivému indexu daňovej spoľahlivosti sa môžete brániť
Konkrétnu hodnotu indexu daňovej spoľahlivosti sa dozviete z oznámenia, ktoré vám musí daňový úrad riadne doručiť. Správca dane je povinný oznámenie odôvodniť tak, aby z neho bolo zrejmé, prečo vám bol pridelený určitý index.
Odo dňa doručenia oznámenia o indexe vám plynie 15-dňová lehota, v ktorej sa proti pridelenému hodnoteniu môžete brániť. Pozor však na jej zmeškanie - nie je totiž možné ju odpustiť (a to ani vtedy, ak ju nestihnete napríklad z vážnejších zdravotných dôvodov).
Prostriedkom obrany sú písomné námietky, v ktorých je potrebné uviesť konkrétne dôvody, pre ktoré správca dane pri určovaní hodnoty indexu podľa vás pochybil. Podobne ako iné písomnosti, aj tieto musíte daňovému úradu
podať elektronicky. Keď námietky podáte, automaticky budú mať odkladný účinok. To znamená, že až do vydania rozhodnutia o námietkach voči vám nemožno uplatniť penalizácie spojené so znížením hodnoty daňového indexu.
Pokiaľ správca dane námietkam nevyhovie, môžete sa proti jeho rozhodnutiu ďalej brániť podaním tzv. správnej žaloby na súde.
Ako v námietkach či v žalobe argumentovať?
Ak ste si všetky svoje povinnosti voči správcovi podľa vás splnili riadne, budete v prvom rade so správcom polemizovať o tom, prečo si myslíte, že ste nepochybili. Tieto situácie ale zrejme budú zriedkavejšie.
Oveľa častejšie pravdepodobne budú prípady, kedy vám vaše nedostatky budú známe, ale nebudete súhlasiť s ich bodovým ohodnotením. Daňové úrady oznámenia o indexe daňovej spoľahlivosti spravidla zdôvodňujú len veľmi stručne. Práve túto skutočnosť môžete využiť vo váš prospech. Judikatúra (bližšie rozhodnutie Správneho súdu v Banskej Bystrici, sp.zn. TN-11S/82/2022) napríklad poukázala na to, že:
- daňový úrad by odôvodnenie určenia indexu nemal zakladať len na kritériách zverejnených na webe Finančného riaditeľstva SR, ale ním zohľadnené pochybenie vždy priradiť aj ku kritériu obsiahnutému vo vyhláške č. 544/2021 Z.z. (ktorá je oveľa prehľadnejšia),
- pri vytknutí pochybenia nestačí len citácia ustanovenia právneho predpisu – nesplnené povinnosti musí správca dane v oznámení bližšie konkretizovať,
- správca by mal zdôvodniť aj výpočet, ktorým dospel ku konkrétnej výške bodov, a to tak, že by malo byť jasné, aký súvis má počet bodov s jednotlivými prehreškami, aby bolo možné preveriť ich následný celkový súčet dôležitý pre priradenie indexu.
Index sa pravidelne prehodnocuje
Hodnota indexu daňovej spoľahlivosti sa aktualizuje každý polrok, a to k 30. júnu a 31. decembru. Dáta, ktoré vstupujú do hodnotenia, však môžu byť aj staršie, a to v závislosti od hodnoteného kritéria. Ak ste novým daňovým subjektom, dostanete prvé oznámenie o indexe daňovej spoľahlivosti najneskôr do konca mesiaca, ktorý nasleduje po uplynutí dvoch rokov od konca roka, v ktorom došlo k vašej registrácii na daň z príjmov.
Pokiaľ podnikáte už dlhšie a oznámenie o indexe ste už v minulosti dostali, doručí vám správca dane ďalšie len vtedy, ak by sa váš index zmenil, a to do konca mesiaca nasledujúceho po uplynutí hodnoteného obdobia. Oznámenia o zmene by teda mali byť v tomto roku do vašich elektronických schránok doručené prvýkrát do 31. 1. 2025.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.