Zariadenie pre seniorov
Umiestnenie vášho blízkeho v zariadení pre seniorov je možné, ak:
1) dovŕšil dôchodkový vek a stupeň jeho odkázanosti na pomoc iného je najmenej IV (stupeň odkázanosti je určený rozhodnutím vydaným na základe žiadosti adresovanej príslušnej obci; posudzuje sa podľa zákonom stanovených kritérií, pohybuje sa medzi hodnotou I až VI a čím je vyšší, tým menej je posudzovaná osoba samostatná) alebo ak
2) dovŕšil dôchodkový vek a poskytnutie sociálnej služby v zariadení pre seniorov potrebuje z iných vážnych dôvodov.
O tom, čo treba podniknúť pre získanie miesta v zariadení pre seniorov (ľudovo označovaného aj „domov dôchodcov“) sme písali napr. v článku: Ako vybaviť zariadenie pre seniorov? Prehľadný postup v 5 krokoch.
Zariadenie opatrovateľskej služby
Zariadenie opatrovateľskej služby je určené pre dočasné umiestnenie plnoletej fyzickej osoby odkázanej na pomoc iných, ak jej nemožno poskytnúť opatrovateľskú službu v jej domácnosti (viď bod 3).
Opatrovateľská služba
Opatrovateľská služba sa poskytuje osobe, ktorá je odkázaná na pomoc iného v stupni odkázanosti najmenej II, a to v jej domácom prostredí. Spočíva v pomoci pri úkonoch sebaobsluhy, starostlivosti o domácnosť a základných sociálnych aktivitách (napr. sprievod na vyšetrenie či vybavovanie úradných záležitostí).
Rehabilitačné stredisko
Rehabilitačné strediská sú určené pre:
- osoby odkázané na pomoc iných,
- slabozraké osoby,
- osoby nepočujúce alebo osoby s ťažkou obojstrannou nedoslýchavosťou.
Rehabilitačné strediská môžu poskytovať služby sociálne služby ambulantnou aj pobytovou formou. Pobytovú sociálnu službu možno poskytovať najdlhšie na 3 mesiace s tým, že túto lehotu možno predĺžiť len raz a to najviac o 3 ďalšie mesiace. Poskytovanie služby zastrešuje vyšší územný celok (ďalej len „VÚC“).
Domov sociálnych služieb
Domov sociálnych služieb pre vás môže byť riešením, ak hľadáte starostlivosť pre osobu ktorá ešte nedovŕšila dôchodkový vek a ktorá
1) je odkázaná na pomoc iných a stupeň jej odkázanosti je najmenej V alebo
2) je nevidiaca alebo prakticky nevidiaca a stupeň jej odkázanosti je najmenej III.
Prijímateľom tejto služby môžu byť aj deti. Môže byť poskytnutá týždennou pobytovou formou alebo ambulantnou formou. Služba patrí pod VÚC.
Špecializované zariadenie
Špecializované zariadenia poskytujú služby osobám odkázaným na pomoc iných so
1) stupňom odkázanosti najmenej V a
2) zdravotným postihnutím, a to najmä Parkinsonovou chorobou, Alzheimerovou chorobou, pervazívnou vývinovou poruchou (poruchy autistického spektra), sklerózou multiplex, schizofréniou, demenciami, hluchoslepotou, AIDS či organickým psychosyndrómom ťažkého stupňa.
Špecializované zariadenia môžu poskytovať svoje služby aj deťom. Aj túto službu zabezpečuje VÚC.
Denný stacionár
Denný stacionár možno využiť, ak je váš blízky (vrátane dieťaťa) odkázaný na pomoc iného so stupňom odkázanosti najmenej III a len na určitý čas počas dňa. Zabezpečuje ho obec.
Odľahčovacia služba
O odľahčovaciu službu môžete žiadať, ak opatrujete osobu s ťažkým zdravotným postihnutím (ďalej len „ŤZP“). Poskytuje sa v období, v ktorom nemôžete vykonávať opatrovanie; jej cieľom je umožniť vám nevyhnutný odpočinok potrebný na udržanie vášho fyzického a duševného zdravia.
Odľahčovacia služba sa poskytuje sa na celé dni, najviac však na 30 dní v jednom kalendárnom roku. Pokiaľ v jednom roku nevyčerpáte najvyšší možný počet dní, neprenášajú sa vám do ďalšieho roka. Počas jej poskytovania musí obec v rámci svojej pôsobnosti zabezpečiť osobe s ŤZP sociálnu službu podľa jej výberu, a to:
- terénnou formou (v domácom prostredí),
- ambulantnou formou (v určitom zariadení),
- pobytovú sociálnu službu v rozsahu najmenej 12 hodín denne.
Pokiaľ poberáte peňažný príspevok na opatrovanie len za časť kalendárneho roka, pomerne sa kráti aj maximálny počet dní, v ktorých môžete v danom roku využiť odľahčovaciu službu.
Podmienka odkázanosti vášho blízkeho s ŤZP na sociálnu službu sa považuje za splnenú na základe posudku vydaného príslušným úradom práce.
Prepravná služba
Služba je určená pre osoby s ŤZP odkázané na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom alebo osoby s nepriaznivým zdravotným stavom s obmedzenou schopnosťou pohybu po rovine alebo po schodoch a obmedzenou schopnosťou orientácie. Na rozdiel od podobných komerčných služieb by mala prepravná služba lepšie zohľadniť potreby znevýhodnenej osoby.
Sprievodcovská a predčitateľská služba
Ide o službu pre nevidiace alebo prakticky nevidiace osoby a osoby s mentálnym postihnutím. Sprievodcovská služba spočíva v poskytnutí sprievodu:
- na lekárske vyšetrenie,
- na vybavenie úradných záležitostí,
- do a zo školy či školského zariadenia,
- do a zo zamestnania,
- pri záujmových činnostiach.
Predčitateľská služba sa využíva pri vybavovaní úradných záležitostí, úradnej a osobnej korešpondencie a pri nakupovaní.
Služby sa neposkytujú, ak sa vypláca peňažný príspevok na osobnú asistenciu alebo v prípade ich poskytovania v rámci opatrovateľskej služby.
Tlmočnícka služba
Tlmočnícka služba sa poskytuje osobe odkázanej na tlmočenie. V závislosti od dôvodu odkázanosti sa poskytuje v troch formách:
1) tlmočenie v posunkovej reči pre nepočujúce osoby alebo osoby s ťažkou obojstrannou nedoslýchavosťou, ktoré komunikujú posunkovou rečou,
2) artikulačné tlmočenie určené najmä pre osoby neovládajúce posunkovú reč,
3) taktilné tlmočenie poskytované hluchoslepým osobám.
Tlmočenie v posunkovej reči a artikulačné tlmočenie možno poskytnúť aj online alebo formou simultánneho prepisu hovorenej reči.
Samostatnou sociálnou službou súvisiacou s tlmočníckou službou je aj sprostredkovanie tlmočníckej služby.
Požičiavanie pomôcok
Služba spočívajúca v požičiavaní pomôcok je určená pre osoby s ŤZP a s nepriaznivým zdravotným stavom odkázaným na pomôcku; ma pomôcť preklenúť dobu, než bude pomôcka zabezpečená iným spôsobom (zo zdravotného poistenia či z príspevku na jej zaobstaranie podľa zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP) alebo do doby trvania podmienok pre jej poskytnutie. V praxi sa zapožičiavajú napríklad polohovateľné či elektrické postele, invalidné vozíky či WC stoličky.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.