Transakčná daň zostáva, aj keď môže podstúpiť kozmetické úpravy. Slovákom sa teda neuľaví, naopak. Už čoskoro uvidíme nový konsolidačný balíček s opatreniami, ktoré „budú bolieť. Oznámil to premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede.
Nový konsolidačný balík bolesti
Slovenská vláda už na budúci týždeň plánuje predstaviť nový konsolidačný balíček, ktorý by mal výrazne pomôcť stabilizovať verejné financie v priebehu budúceho roka. Ako na nedeľňajšej tlačovej besede zdôraznil premiér Robert Fico, proces konsolidácie bude síce nepríjemný a bolestivý, no zároveň absolútne nevyhnutný.
„Budeme pokračovať aj v tomto roku, pretože musíme mať zdravé verejné financie, aj keď to bude bolieť. 30. apríla oznámi ministerstvo financií objem konsolidácie, ktorý sa bude týkať roku 2026. Môžem prezradiť len toľko, že je tento objem nižší ako bol v roku 2024 na rok 2025,“ uviedol Fico s tým, že hoci opatrenia nebudú jednoduché, Slovensko ich musí zvládnuť, ak si chce zachovať dôveru doma i v zahraničí.
Transakčná daň sa môže zmeniť, nie zrušiť
V súvislosti s ozdravovaním rozpočtu sa v posledných týždňoch veľa diskutovalo aj o možnosti zrušenia transakčnej dane, ktorá bola v minulosti zavedená ako dočasné opatrenie na podporu štátneho rozpočtu. Robert Fico však tieto špekulácie jednoznačne odmietol a jasne vyhlásil, že transakčná daň zostáva zachovaná.
„Napíšte si a zapamätajte si. V tomto okamihu je transakčná daň nezrušiteľná. Pretože prináša do štátneho rozpočtu taký objem peňazí, bez ktorých si nevieme predstaviť konsolidáciu verejných financií,“ zdôraznil predseda vlády a zároveň pripustil, že ak sa v praxi vyskytnú technické problémy pri výbere tejto dane, vláda je pripravená tieto nedostatky riešiť a systém vylepšiť.
V posledných týždňoch sa v slovenskej politickej scéne objavili hlasy, ktoré volajú po zrušení transakčnej dane a medzi najhlasnejších patrí Slovenská národná strana (SNS) a jej predseda Andrej Danko. SNS opakovane kritizovala zavedenie tejto dane, pričom Danko tvrdí, že jej existencia negatívne ovplyvňuje podnikateľské prostredie a zvyšuje administratívnu záťaž pre firmy. Neskôr Danko pripustil, že nepopulárna daň môže ostať v platnosti, no s úpravami, ktoré požaduje.
Príde škrtanie prídavkov?
Konsolidačné opatrenia, ktoré majú byť čoskoro predstavené, budú pravdepodobne obsahovať sériu nepopulárnych krokov, pričom ich presné znenie bude známe už 30. apríla, keď ministerstvo financií predstaví konkrétny objem potrebnej konsolidácie pre rok 2026. Premiér naznačil, že oproti plánom na rok 2025 bude potrebná nižšia miera šetrenia, čo však neznamená, že by sa Slovensko mohlo vyhnúť nevyhnutným reformám a škrtom.
Opozícia už skôr vyrukovala s návrhmi, ktoré mal údajne rezort financií prezentovať koalícii ako možné opatrenia úspor. Bolo medzi nimi škrtanie prídavkov na deti, ale aj adresnejší 13. dôchodok či zrušenie valorizácie dôchodkov. Ladislav Kamenický poprel, že by vláda mala v úmysle siahať na rodinné prídavky.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.