Slováci si utiahli opasky, platia vyššie dane, na ďalšie sa chystajú a aj tak to nestačí. Minister financií už hovorí o novej konsolidácii za stovky miliónov eur.
Slovenská vláda bude musieť v budúcoročnom rozpočte šetriť viac, než sa pôvodne predpokladalo. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) po rokovaní vlády upozornil, že plánovaná konsolidácia verejných financií bude ešte náročnejšia. Dôvodom sú externé faktory, najmä stagnácia nemeckej ekonomiky, ktorá ako dôležitý obchodný partner Slovenska vplýva na domácu ekonomiku. Ekonómovia však dodávajú, že ekonomiku brzdia aj nové, vyššie dane, ktoré spomaľujú domácu spotrebu.
Ekonomika nerastie podľa plánu
Pôvodné odhady hovorili o potrebe konsolidovať sumu na úrovni 800 až 850 miliónov eur, no podľa Kamenického bude nakoniec potrebné túto sumu zvýšiť o ďalšie stovky miliónov. Presné čísla vypočítavajú odborníci na ministerstve financií na základe makroekonomických prognóz a ďalších požiadaviek na verejné financie.
Minister zároveň potvrdil, že jeho rezort už pripravuje nový konsolidačný balíček, ktorý bude zahŕňať opatrenia na príjmovej aj výdavkovej strane rozpočtu. O konkrétnych detailoch však zatiaľ nechce hovoriť, kým nebude dosiahnutá politická dohoda.
Nepriaznivá hospodárska situácia sa však odráža aj na príjmoch štátneho rozpočtu. Inštitút finančnej politiky (IFP) odhaduje, že tento rok budú príjmy nižšie o približne 370 miliónov eur, najmä kvôli slabšiemu výberu daní. Ekonómovia varujú, že skutočný výpadok môže byť ešte vyšší. Celkové plánované príjmy rozpočtu na tento rok sú 27,5 miliardy eur, takže hoci výpadok vyzerá relatívne malý, môže sa prehĺbiť, ak sa ekonomická situácia nezlepší.
„Naša ekonomika pravdepodobne porastie nižším tempom, ako sme predpokladali,“ uviedol ekonóm Prognostického ústavu SAV Vladimír Baláž pre STVR. Podľa neho je hlavným problémom stagnácia v Nemecku, kde oproti pôvodným prognózam dochádza k poklesu rastu až o jeden percentuálny bod. Tento vývoj sa priamo premieta do slovenského hospodárstva, keďže Nemecko je kľúčovým obchodným partnerom.
Minister Kamenický upozornil, že nemecká ekonomika sa pohybuje v pásme stagnácie, čo má negatívny vplyv aj na Slovensko. Okrem toho treba brať do úvahy aj ďalšie faktory, ako vojnu na Ukrajine či clá, ktoré by mohli Spojené štáty uvaliť na európske výrobky. Ak by slovenské automobilky predávali menej áut, znamenalo by to nižšie zisky a v konečnom dôsledku aj nižšie daňové príjmy pre štát.
Podľa Kamenického sa slovenské podniky v minulosti tešili vysokým ziskom, aj napriek krízovým obdobiam ako pandémia. Dnes však dochádza k „návratu ziskovosti k normálu“, no táto nová úroveň je nižšia ako v minulých rokoch.
Dopady na spotrebu a výber DPH
Vladimír Baláž upozornil, že príjmy do štátneho rozpočtu môžu byť ovplyvnené aj tým, ako sa vláda rozhodne konsolidovať financie. Zvýšenie DPH síce môže priniesť vyššie príjmy, no na druhej strane môže viesť k zníženiu spotreby, keďže domácnosti začnú viac šetriť alebo sa preorientujú na lacnejšie výrobky. To by mohlo paradoxne znamenať nižší výber dane z pridanej hodnoty, čo by rozpočtový výpadok ešte prehĺbilo.
Celková ekonomická situácia na Slovensku teda zostáva neistá a vláda bude musieť hľadať balans medzi potrebou šetrenia a podporou hospodárskeho rastu. Konsolidačný balíček pre budúci rok bude kľúčovým nástrojom, ktorý rozhodne o ďalšom vývoji verejných financií.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.