Šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko sa v roku 2023 stal najlepšie zarábajúcim politikom na Slovensku, pričom jeho príjmy dosiahli 411-tisíc eur. Táto suma je takmer dvojnásobná oproti druhému najlepšie zarábajúcemu politikovi, Ľudovítovi Ódorovi, ktorého príjmy boli 245-tisíc eur.
Koľko zarábajú Danko, Ódor či Fico
Transparency International Slovensko (TIS) informovala o tejto skutočnosti na sociálnych sieťach a zverejnila podrobnosti z majetkového priznania Danka, aktuálneho podpredsedu parlamentu. „V prípade Danka je pozoruhodné, že jeho strana vlani organizovala nákladnú miliónovú kampaň k predčasným voľbám, na ktorú sa skladali politici z kandidátky, niektorí aj značnými sumami (Tomáš Taraba požičal SNS štvrť milióna eur). Danko medzi darcami a veriteľmi nefiguruje. Zdroj jeho vlaňajších príjmov nie je možné z majetkového priznania vyčítať, mohlo by ísť o predaj nehnuteľnosti, vďaka čomu sa mu zvýšil podiel v jeho rodinnej firme S&D HOUSE,“ konštatuje Transparency.
Podľa TIS, v roku 2023 sa medzi najlepšie zarábajúcich politikov zaradili aj bývalá prezidentka Zuzana Čaputová, minister športu a cestovného ruchu Dušan Keketi (nom. SNS), a poslanci NR SR Vladimír Baláž (Smer-SD), Jozef Habánik (Smer-SD), Karol Janas (Hlas-SD) či Július Jakab (hnutie Slovensko).
„Medzi najlepšie zarábajúcimi politikmi sa ocitol aj súčasný premiér Robert Fico, ktorý ako poslanec a neskôr predseda vlády zarobil 54-tisíc eur (celkové príjmy 102-tisíc). V súpise jeho majetku už figuruje luxusný byt pod bratislavským Slavínom, ktorý kúpil podľa medializovaných informácií za polmilióna eur od straníckeho kolegu Dušana Muňka. Okolo financovania tejto kúpy sa objavili podozrenia, tie však nie je možné na základe nekonkrétnych údajov z majetkových priznaní politika rozptýliť. O tom, že majetkové priznania slovenských politikov nedokážu slúžiť ako nástroj kontroly majetkových prírastkov, sa hovorí dlho,“ uvádza mimovládka.
Koľko naozaj zarába Šimečka
Transparency sa však nespolieha len na oficiálne majetkové priznania, ktoré často o politikoch nehovoria nič. Zbierajú preto dáta priamo od politikov a politických strán. „Niekoľko lídrov, medzi nimi napríklad šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, nám pred vlaňajšími voľbami bolo ochotných vyplniť takýto rozsiahly dokument. Kým oficiálne priznanie Šimečku za rok 2022 obsahuje v príjmoch iba nuly, v podrobnom priznaní sa napríklad dozviete, koľko zarábal ako podpredseda Európskeho parlamentu, aj to, aká presná bola kúpna cena jeho bratislavského bytu.“
Transparency International Slovensko opakovane poukazuje na nedostatočnú transparentnosť a účinnosť majetkových priznaní slovenských politikov, ktoré nezabezpečujú plnú kontrolu a sledovanie príjmov verejných činiteľov. Tento systém umožňuje politikom deklarovať svoje majetky bez hlbšieho preverovania ich zdrojov, čo vyvoláva podozrenia o pravosti niektorých prírastkov.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.