Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024
3. 3. 2025 | Redakcia

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.
Zdroj: Shutterstock
Bankový účet má azda každý občan Slovenskej republiky, od najmenšieho po toho najstaršieho. Zistiť však číslo bankového účtu ľubovoľného občana nie je také jednoduché. Ide o súčasť bankového tajomstva a tak sa k tejto informácii dostanete len v určitých situáciách.
Svoje číslo účtu zistíte viacerými spôsobmi. Stačí sa napríklad prihlásiť do svojho internet bankingu, kde ho ihneď uvidíte. V minulosti internet banking alebo mobilná aplikácia banky ukazovala len číslo účtu, dnes už ukazuje kompletné číslo účtu v predpísanej forme - IBAN.
Ak nemáte internet banking, skočte do ľubovoľnej pobočky vašej banky. Po predložení občianskeho preukazu dostanete kartičku s číslom vášho účtu. Číslo účtu môžete nájsť aj vo výpisoch z účtu či v SMS notifikáciách.
Na internete existujú diskusie, kde sa môžete dočítať o tom, že pri vkladaní peňazí na bankový účet sa môžete podľa čísla účtu dozvedieť meno majiteľa a naopak. Nie je to samozrejme pravda. Ide o súčasť bankového tajomstva a vy sa takúto informáciu bez súhlasu majiteľa účtu nesmiete dozvedieť.
Iná situácia môže nastať v prípade, že ste omylom zaslali finančné prostriedky na nesprávny účet. Vtedy máte v podstate dve možnosti.
oficiálne požiadate banku, v ktorej máte bežný účet o súčinnosť a vysvetlenie platby a ona potom bude kontaktovať banku, v ktorej má bežný účet odosielateľ finančných prostriedkov
menej oficiálne - zbehnete do banky, odkiaľ peniaze prišli a požiadáte ich o pomoc a oni skúsia kontaktovať svojho klienta
Čo v prípade, že ste na opačnej strane a peniaze ste obdržali od neznámeho odosielateľa? Ak vám prišla na účet čiastka z neznámeho účtu a chcete zistiť, kto je jeho vlastníkom, nezistíte to. Zo zákona však ani nie ste povinní vrátiť tieto peniaze, kým vás o to nepožiada druhá strana. Ak sa však chcete zachovať korektne, požiadajte svoju banku o identifikáciu platby. Nejde o identifikáciu majiteľa účtu, banka vám nemôže prezradiť jeho totožnosť.
Ďalšia situácia môže nastať vtedy, ak ste si už s danou fyzickou alebo právnickou osobou vymenili nejakú platbu. Mnohé bankové aplikácie dnes umožňujú po realizovaní takejto platby vidieť okrem IBAN-u, konštantných a variabilných symbolov aj údaj o majiteľovi účtu. Viete tak robiť najmä vtedy, ak ide o klienta rovnakej banky, avšak tento údaj je často dostupný aj pri klientoch iných bánk. Pri aplikácii Tatrabanky môžete napríklad v platbách vyhľadávať aj podľa konkrétnych výrazov a ak sa potrebujete dostať ku konkrétnemu číslu účtu podľa mena - aplikácia by vám v tomto mohla pomôcť.
V celej SEPA (Single Euro Payments Area= jednotná oblasť platieb v eurách) sa zóne používa formát IBAN, no v niektorých krajinách môže mať rôzny tvar. Ak ste napríklad dostali na účet platbu, ktorá tam nemala prísť a má neznámy tvar, môže ísť o platbu zo zahraničia. Prinášame pohľad na platby zo susedných krajín:
Najnovšie články
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Ponuky práce
Najčítanejšie články