5 dôvodov, prečo (ne)dávať deťom vreckové

Roland Regely | rubrika: Článok | 6. 9. 2019
Pravidelný prísun peňazí pre deti dáva ratolestiam šancu získať dôležité poznatky o financiách do dospelosti. Vreckové by však malo byť v zdravej miere a mali by platiť určité pravidlá.
5 dôvodov, prečo (ne)dávať deťom vreckové

Zdroj: Shutterstock

Deti si hodnotu peňazí začínajú uvedomovať niekedy v predškolskom veku. To je tiež obdobie, kedy sa mnohé z nich stretávajú s prvým vreckovým vo svojom živote. Tak ako môže vreckové pomôcť, môže aj ublížiť. Prečítajte si 5 dôvodov, kedy vreckové pomáha deťom.

Pravidelnosť je dôležitá

Vreckové by deti nemali dostávať na požiadanie. Pravidelné mesačné vreckové ich učí pravidelnosti. Vedieť hospodáriť s mesačným príspevkom od rodičov je výborný začiatok. Deti pri pravidelnom vreckovom pochopia, že pravidelným sporením môžu dôjsť k zaujímavej sume, zároveň ak peniaze za pár dní minú, je to pre nich škola do budúcna, prečo sa oplatí šetriť.

Vreckové deťom vyplácajte vždy v rovnaký deň. Ako keby dostávali výplatu.

 

Bez pravidiel to nemá zmysel

Ideálny čas na vreckové je podľa odborníkov začiatok povinnej školskej dochádzky. Dieťa prichádza každý deň do kontaktu s ostatnými rovesníkmi a je častejšie vystavované pokušeniam vreckové minúť. Ak vaše dieťa bude dodržiavať pravidlá a minie vreckové len na potrebné veci, je predpoklad, že svoje dobré zvyky si prenesie aj mimo školy.

Čím staršie, tým rozumnejšie?

Deti na prvom stupni základnej školy prvýkrát spoznávajú hodnotu peňazí a preto by podľa odborníkov mali dostávať menšie vreckové a raz do týždňa. Ak ho minú za deň, budú musieť počkať do ďalšieho týždňa – to ich naučí lepšie hospodáriť. Pre deti v tomto veku je ideálne vreckové od 5 do 10 eur.

Pre staršie deti už prichádza do úvahy aj platobná karta. Pri súčasných mobilných aplikáciach môžu mať rodičia i deti neustálu kontrolu nad stavom účtu. Peniaze už môžu dostávať mesačne, prípadne raz za dva týždne. Staršie deti by už podľa odborníkov mali poznať aj pojem sporenie. Rodičia ich k nasporeniu istej sumy môžu motivovať, napr. tým, že im prispejú na hodnotnejšiu vec, ak spoločne „priložia ruku k dielu“ a nasporia si.

Starší žiaci a študenti už sú finančne gramotnejší a na vreckové sú už pravdepodobne zvyknutí. Čím je však dieťa staršie, tým viac pokušení ho stretáva.

Medzi rodičom a dieťaťom by mali existovať pravidlá, na čo všetko môže peniaze minúť a čo už je „cez čiaru“. Ak dieťa poruší dohodu mal by prísť finančný trest, tak ako to chodí bežne aj v živote dospelých napr. pri nedodržaní zmluvy s bankou. Odborníci hovoria, že stačí znížiť vreckové, prípadne ho na nejaké obdobie úplne vypustiť.

Rovnako sa odporúča zapojiť dieťa do aktivít rodinného manažmentu peňazí. Ukážte im, koľko za niektoré veci platíte a oni si takmer okamžite uvedomia hodnotu svojho vreckového. Nechajte ich tiež spolurozhodovať o rodinnom rozpočte.

Za extra prácu, extra odmena

Skvelou motiváciou pre deti môže byť fakt, že pri pomoci rodičom, prípadne výbornom prospechu v škole nasleduje aj patričná odmena. Nie vždy musí ísť o finančnú odmenu, ale deti by mali pochopiť, že ak sa snažia a pomáhajú rodine, užijú si výhody a dobrý pocit z vykonanej práce.

Vytváranie rezervy

Desať percent. Toľko je podľa odborníkov primeraná čiastka na sporenie z vreckového. Údajne ak deti naučíte sporiť desatinu z ich mesačného „zárobku“, bude to skvelý štart pre ich budúcnosť vo svete financii.

Anketa

Ako často dávate vreckové svojim deťom?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Najvýhodnejšie sporiace účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Novinka od slovenskej banky: Hra, ktorá učí deti to, čo ich škola nenaučí

16. 9. 2024 | Redakcia

Novinka od slovenskej banky: Hra, ktorá učí deti to, čo ich škola nenaučí

Tatra Banka predstavuje nové funkcie aplikácie TABI, ktoré im pomáhajú nielen sa zabaviť, ale aj získať dôležité vedomosti o finančnom svete. Táto edukačno-herná aplikácia je k dispozícii... celý článok

Ako sa Hanka naučila nenakupovať: Zmena detského pohľadu na peniaze a ekológiu

14. 8. 2024 | Redakcia

Ako sa Hanka naučila nenakupovať: Zmena detského pohľadu na peniaze a ekológiu

Čo ak by ste mohli svojim deťom dať darček, ktorý by im pomohol rozvíjať finančnú gramotnosť a zároveň im ukázal význam starostlivosti o našu planétu? Naša nová kniha, "Ako sa Hanka... celý článok

Prémia k stavebnému sporeniu sa zvyšuje. Slováci, ktorí sporia, môžu dostať viac peňazí navyše

6. 8. 2024 | Ivana Sladkovská

Prémia k stavebnému sporeniu sa zvyšuje. Slováci, ktorí sporia, môžu dostať viac peňazí navyše

Štátna prémia na stavebné sporenie sa zvyšuje zo 7 na 10 % ročného vkladu, pričom maximálna výška zostáva na 70 eurách. Pre sporiteľov to znamená, že v roku 2025 budú potrebovať uložiť... celý článok

Minimalizmus ako cesta k FIRE: Do dôchodku vás pošle už v štyridsiatke

23. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Minimalizmus ako cesta k FIRE: Do dôchodku vás pošle už v štyridsiatke

Hnutie FIRE (Financial Independence, Retire Early) ponúka cestu k finančnej nezávislosti a predčasnému dôchodku prostredníctvom minimalizmu. Či už ide o elimináciu zbytočných nákladov,... celý článok

Koľko stojí výchova dieťaťa na Slovensku? Pripravte si desaťtisíce eur

22. 7. 2024 | Redakcia

Koľko stojí výchova dieťaťa na Slovensku? Pripravte si desaťtisíce eur

Chystáte sa založiť si rodinu? Musíte myslieť na to, že to nebude zadarmo. Vychovať jedno dieťa totiž stojí desaťtisíce eur a to aj za predpokladu, že mu nebudete sponzorovať život... celý článok