Tí, ktorí vyberali hotovosť z bankomatu v zahraničí, vedia o čom hovoríme. Tí, ktorí sa do zahraničia chystajú, by mali spozornieť. To, ako sa rozhodnete, vám môže ušetriť pár eur.
Konverzia alebo dynamický prepočet meny
Túto službu ponúkajú banky, ale aj predajcovia nielen v zahraničí. Rovnako sa s tým môžu cudzinci stretnúť aj u nás. O čo ide?
Pri výbere hotovosti z bankomatu v zahraničí vám ako jeden z posledných krokov bankomat ponúkne, či si chcete vybrať hotovosť s konverziou (s DCC).
Dynamický prepočet meny (DCC, dynamic currency conversion) je služba, ktorá určí typ konverzie meny. Poskytuje ju obchodník alebo prevádzkovateľ bankomatu. Úhradu platby za tovar či službu ponúka priamo v eurách.
Ihneď teda viete, koľko zaplatíte a aká suma vám bude z bežného účtu odúčtovaná. Nemusíte tak zložito prepočítavať, koľko je 258 českých korún alebo 154 chorvátskych kún či inú cudziu menu. Na terminály pri platbe platobnou kartou hneď vidíte, koľko eur zaplatíte.
Aj keď to znie prehľadne a pozitívne, táto služba nie je výhodná. Kurz prevodu meny určuje spoločnosť, ktorá prevádzkuje platobný terminál alebo bankomat a ten je pre vás menej výhodný. Väčšina slovenských bánk svojim klientom odporúča túto službu radšej nevyužívať.
Platba kartou v zahraničí bez DCC
Platiť kartou v zahraničí sa všeobecne odporúča. Z možností, ako získať čo najvýhodnejší výmenný kurz vychádza práve táto ako najvýhodnejšia. Prečo je to tak?
Ak vyberáte v zahraničí z bankomatu hotovosť, účtuje si vaša banka poplatok za výber. Ten sa môže pohybovať od 1 eura až po niekoľko percent z vyberanej sumy. Vyhnúť sa tomu poplatku je možné len v "spriaznených" bankách. Napr. ak máte účet v ČSOB na Slovensku, tak výber z bankomatov ČSOB Česká republika bude bez poplatku. Pri ceste do zahraničia sa oplatí informovať sa u svojej banky na inštitúcie, kde by ste mohli vyberať hotovosť bez poplatku, prípadne s akým poplatkom za výber z bankomatu musíte v zahraničí počítať.
- Pri zúčtovaní platby sa používa devízový kurz
Tento kurz je výhodnejší než valutový kurz. Kurz valuty nákup/predaj sa používa pri zmene hotovosti. Ak teda zaplatíte za tovar či službu (aj za natankovaný benzín) platobnou kartou v miestnej mene, zúčtuje platbu vaša banka svojím kurzom. Tento kurz je obvykle výhodnejší. Na platobnom terminály hneď neuvidíte, koľko presne vám banka zúčtovala (tak ako pri platbe s DCC). Dozviete sa to až z výpisu v internetbankingu. Za tieto platby sa neplatia už žiadne ďalšie poplatky.
- Nezostanú vám žiadne "drobáky"
Pri platbe kartou zaplatíte za nákup u obchodníka, suma sa odúčtuje z vášho účtu a je hotovo. Ak platíte hotovosťou, obvykle vám vždy na konci cesty zostane pár kovových mincí, ktoré vám žiadna zmenáreň nevymení. Tak vám zostane mnohokrát neželaný suvenír v sume pár eur.
- Platby kartou sú bezpečnejšie
Ďalšou výhodou, prečo sú platby kartou v zahraničí obľúbené, je bezpečnosť. Pri strate karty ju môžete do pár minút zablokovať a zabrániť tak zneužitiu.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.