Euro sem, euro tam a z bankových poplatkov sa razom môže stať veľká položka. Ľudia mnohé nízke poplatky neriešia, no ak si spočítajú, koľko ich poplatky vyjdú ročne, často zostávajú zaskočení. Ako teda šikovne viesť účet a ušetriť?
1. Žiadne hotovostné operácie
Potrebujete si vybrať hotovosť? Poslať známemu peniaze? Zaplatiť faktúru? Nerobte to v hotovosti. Pokiaľ môžete, absolútne sa vyhnite vkladom a výberom priamo v pobočke. Banky si za tieto operácie účtujú nezmyselné poplatky.
2. Plaťte kartou
Výber z bankomatu je často jediný spôsob, ako sa dostať k hotovosti. Avšak, niektoré banky si pýtajú poplatok aj za výber z vlastného bankomatu. Ako to vyriešiť? Dnes už viete v drvivej väčšine prevádzok platiť kartou. Vyberte si preto len toľko hotovosti, koľko nutne potrebujete a zvyšok plaťte kartou.
3. Internetbanking a mobilbanking sú skvelá vec
Na čo by ste chodili do banky kvôli trvalému príkazu či plateniu faktúr? Dnes už viete vybaviť 90% platobných úkonov šikovne prostredníctvom internetbankingu prípadne mobilbankingu. Aplikácie niektorých bánk sú skutočne na špičkovej úrovni – šetria váš čas, ale aj peňaženku.
4. Využívajte zľavy, dávajú ich takmer všetky banky
Mnoho ľudí platí v banke vysoké poplatky za vedenie účtu, pritom nemusí. Často si viete znížiť poplatky za vedenie účtu o polovicu, prípadne úplne ich zrušiť. Zistite si v banke, aké podmienky treba splniť k účtu zadarmo, prípadne 50% zľave. Niekedy stačí urobiť pár transakcií cez internetbanking, nastaviť si trvalý príkaz, dostávať určitý obnos peňazí na účet alebo využívať mobilnú aplikáciu banky.
5. Potrebujete ten drahý balík?
Poznáte dobre produkty svojej banky? Nešlo by to lacnejšie? Mnohí si platia za vedenie účtu a pritom ani nevedia, ako sa volá produkt alebo aké výhody ponúka.
6. Vo dvojici sa to oplatí viac
Plusom spoločného účtu je úspora na poplatkoch. Jeden účet stojí menej ako účty dva. Ak má pár spoločné účty za domácnosť či hypotéku, peniaze sa kumulujú na jednom účte, bez potreby ich presúvať ku dňu splatnosti úverov a faktúr. Domácnosť tak má lepší prehľad o svojom hospodárení. To v dlhodobom horizonte umožňuje lepšie rozloženie výdavkov alebo spoločné sporenie.
Výhodou teda je, že partneri môžu lepšie spravovať rodinné financie. Musia si však plne dôverovať.
7. Sledujte bankové produkty
Ak budete sledovať aktuálne ponuky bánk, môžete sa riadiť pravidlom: "Šťastie praje pripraveným." Vždy si porovnávajte ponuky čo najväčšieho počtu bánk. Nespoliehajte sa len na vlastnú banku, to je najbezpečnejšia cesta, ako v bankách ušetríte.
8. Výber v hotovosti či platenie kartou v zahraničí
Často sa v zahraničí stáva, že môžete mať na výber zúčtovanie transakcie s konverziou (t. j. v eurách) alebo v domácej mene. V takom prípade výhodnejšie je voliť možnosť bez konverzie (t. j. v mene krajiny, kde sme). Kurz je pre nás zvyčajne výrazne výhodnejší.
Zdroj fotografie: Shutterstock.com
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.