Slováci dlhodobo potvrdzujú trend, že pri zhodnocovaní úspor sú príliš konzervatívni. Vklady obyvateľstva vlani vzrástli o 0,9 mld. eur na 33,3 mld. eur. Slováci pritom najviac prostriedkov držia na bežných účtoch, zhruba 60 percent. Informovala o tom nedávno agentúra SITA.
“Medziročne najviac vzrástli vklady obyvateľstva na bežných účtoch, a to o 1,6 mld. eur, na úkor vkladov so splatnosťou dva roky a viac s úbytkom 0,9 mld. eur. Slováci zrejme málo plánujú, čo s prostriedkami urobiť,“ uviedol na tlačovej konferencii Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments.
Zadlžovanie pokračovalo
V minulom roku zároveň podľa Ďurika pokračovalo výrazné zadlžovanie Slovákov. Vlani sa zvýšilo o 3,2 mld. eur. Avšak čistá hodnota majetku Slovákov v bankách klesla v minulom roku na 1,5 mld. eur, kým v roku 2016 predstavovala ešte 3,8 mld. eur.
Peniaze Slovákov, ktoré vlani ostali na bežných či termínovaných účtoch, podľa Ďurika prerábali. V priemere zhodnotili Slováci v roku 2017 svoje vklady v bankách len o 0,33 %, a to pred zdanením výnosov. V roku 2016 to bolo 0,47 %. Reálne zhodnotenie vkladov sa vlani kvôli inflácii, ktorá bola na úrovni 1,3 %, dostalo podľa Ďurika až do mínusu 1 %. Objem majetku dôchodkových fondov dosiahol vlani 7,6 mld. eur. Úspory 80 % Slovákov sa v druhom pilieri vlani podľa Ďurika reálne znehodnotili. Pri inflácii 1,3 % garantované fondy zarobili podľa Ďurika len 1,1 %.
V podielových fondoch sa ukrýva 8 miliárd eur
Hodnota majetku v podielových fondoch sa medziročne zvýšila o 1 mld. eur na 7,7 mld. eur. Polovicu tejto sumy si pripísali novovzniknuté fondy. Najviac sa darilo podľa Ďurika akciovým investíciám s prírastkom 8,4 %, štruktúrovaným fondom pri raste o 4,3 %, zmiešaným fondom o 3,6 %, dlhopisové fondy sa zhodnotili o 1,2 %.
Slováci v priemere zhodnotili svoje investície vo fondoch o 3,3 % pred zdanením, v roku 2016 o 2,7 %. Avšak po zohľadnení inflácie bol vlaňajšok podľa Ďurika výrazne horší ako rok 2016, teda 2 % v roku 2017, v roku 2016 to bolo 3,2 %.
Kryptomeny rastú, treba však byť obozretní
V minulom roku podľa Ďurika výrazne rástli investície do kryptomien. Avšak ako upozornil, investovanie do kryptomien nie je pre bežných ľudí, ktorí sa investovaniu nevenujú. “Častokrát ma zaráža, že ľudia, ktorí nikdy neskúsili investovanie do akcií, zrazu vo veľkom zvažujú investície do kryptomien, ktoré sú oveľa rizikovejšie,” poznamenal Ďurik.
Optimizmus vládne na celom trhu. “Tento rok bude investície ovplyvňovať pokračovanie oživenia globálnej ekonomiky či zlepšené podmienky na trhu práce. Platy budú rásť rovnako ako inflácia, očakáva sa aj zvýšenie volatility,“ dodal Andrej Rajčány, Head of Portfolio Management Across Private Investments. Volatilita by však podľa neho nemala byť veľmi výrazná.
Odporúčania: Najmä pasívne investovanie
Ďurik odporúča, aby sa Slováci v prípade zhodnocovania svojich úspor zamerali na tzv. pasívne investovanie. “Aktuálne je práve pasívne indexové investovanie výhodnejšie v porovnaní s aktívne spravovanými podielovými fondmi, ktoré svojou výkonnosťou len veľmi zriedkavo prekonávajú indexové fondy,” skonštatoval Ďurik. V roku 2018 Ďurik favorizuje európske akcie či akcie rozvíjajúcich sa trhov a menších spoločností.
“Ľudia by si mali v prvom rade „upratať“ vo svojich financiách a orientovať sa na investície s vyšším výnosovým potenciálom. Neinvestovať na základe minulej výkonnosti, ale radiť sa s objektívnym a nezávislým poradcom. Uprednostnil by som produkty s daňovými výhodami, ako sú napríklad indexové fondy či dlhopisy. Ak investovať do akcií, tak postupne,” radí Rajčány. Pravdepodobnosť vyšších výnosov podľa neho bude tento rok práve v indexových fondoch.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.