Bezpečné platenie v zahraničí a online

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 16. 8. 2018
Využiť platobnú kartu pri platbe v zahraničí a online obchode je pohodlné a jednoduché. Nie však bezrizikové.
Bezpečné platenie v zahraničí a online

Zdroj: Shutterstock

Peniaze sú peniaze

Pri cestovaní za hranice, alebo pri nákupe vecí z pohodlia domova cez internet, je výhodné využívať platobnú kartu. Nie je potrebné si peniaze meniť, nemusíte ich vyberať a zaujímať sa o konverzný kurz. Napriek tomu je nutné venovať pozornosť minimálne bezpečnosti pri platbe. Elektronické peniaze vám môžu byť odcudzené rovnako, ako klasické.

Pri ochrane digitálnych platieb nie sú rozdiely v tom, či platíte doma, alebo v zahraničí. Peniaze z účtu vám v tomto prípade už neukradne vreckár, ale sofistikovaný zlodej, ktorý môže byť aj na opačnom konci sveta. Preto je nutné platobné nástroje v digitálnom svete chrániť poctivejšie, ako klasickú peňaženku.

Strážte si limity na karte

Jednou z dôležitých zásad, ako zabrániť strate peňazí z platobnej karty je stráženie limitov. Ak kupujete letenky, tak limity potrebujete vyšší, ak si pomocou karty objednávate len obed, stačí vám pár desiatok eur. Ak totiž máte nastavený nízky denný limit, tak ani prípadný zlodej nemôže z karty vybrať mnoho peňazí. Nastavovanie limitov sa dá robiť online, preto je vhodné ho flexibilne upravovať.

Využite viacero kariet

Dnes nie je žiadnym problémom, aby ste mali viacero kariet. Mnohé banky majú účet zdarma a tak si môžete vytvoriť platobnú kartu, ktorú používate napríklad len na platby zo zahraničných obchodov, na letiskách, alebo v cudzine. Vždy si presuniete konkrétnu sumu a zlodej tak nikdy nemá šancu ukradnúť vám hlavnú platobnú kartu, kam vám chodí výplata, alebo máte odložené úspory.

Jednou z možností je aj využitie jednorazových údajov o platbe, ktoré začali ponúkať niektoré banky. K platobnej karte si vygenerujete jednorazové údaje o karte, ktoré sú použiteľné len na jediný nákup. Tento systém vám pohodlne poslúži napríklad pri nákupe z e-shoov, no nedá sa použiť tam, kde je potrebné zaistenie čiastky napríklad pri rezervácii hotela, či auta v požičovni.

Nenechajte obsluhu odísť

Nezáleží na tom, kde platíte, ale nikdy nenechajte obsluhu v obchode, alebo reštaurácii odísť s vašou platobnou kartou. Vždy si počkajte, aby s terminálom prišla k vám a mali ste pod dohľadom celý proces platby.

Nie je totiž nič ľahšie, ako si odpísať z karty údaje potrebné k platbe. Pretože v takom prípade nie je potrebné poznať ani PIN ku karte.

Ochrana pri výbere

Obzvlášť v zahraničí, kde majú bankomaty iný tvar ako používate doma, môžete človek podľahnúť nástrahám skimmingu. Ide o načítanie údajov z karty pomocou čítačky, ktorá sa použije pred otvor na bankomate.

Ak bankomat nepoznáte, je ťažké rozlíšiť, či má, alebo nemá skimmingovú čítačku. Druhou vecou, ktorú však útočník potrebuje, je váš PIN. Preto si vždy jeho zadávanie zakrývajte rukou. Bez neho sú totiž načítané údaje bezcenné.

Presmerovanie do nebezpečnej zóny

Veľmi problematickým a ťažko zistiteľným útokom je Pharming, kedy je platiaci presmerovaný na falošné stránky. Či už internetbankingu, alebo platobného portálu, kde zadávate svoje údaje. Často tak úplne dobrovoľne odovzdáte citlivé informácie tretej strane. Pri akejkoľvek platbe sa preto uistite, či má portál ochranný certifikát.

„Podozrivý je chýbajúce šifrovanie komunikácie, teda httpS na začiatku www adresy, prípadne problémy s elektronickým certifikátom, na ktoré zvyčajne upozorní prehliadač. Žiadny seriózny obchod nebude od svojich zákazníkov požadovať zadanie citlivých údajov prostredníctvom nezabezpečeného kanála,“ upozorňuje Peter Stančík, špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti ESET.

Krádeže pri platbe online sú stále rozšírenejšie. Ako hovorí Róbert Koch z oddelenia poistenia majetku UNIQA poisťovne: „Až 62% prípadov spotrebiteľských sporov, ktoré riešia poisťovne, sa týka nákupov cez internet a až 65% ľudí sa pri použití platobnej karty na internete obáva, že sa stane obeťou podvodu.“

Zapnite si notifikácie

Ak zlyhala opatrnosť aj bezpečnosť, akousi záchrannou brzdou sú sms notifikácie, ktoré okamžite odhalia, že sa niečo zlé z vašou kartou. Tak dokážete odhaliť akýkoľvek neoprávnený pohyb. Upozornenie na pohyb na účte je veľmi dôležité, nakoľko môžete okamžite kontaktovať banku. Zablokovať kartu, alebo žiadať vrátenie peňazí a reklamovať transakciu. Rýchlosť je v tomto prípade najdôležitejšia. Zamedzí stratám a vo veľa prípadoch dokáže vrátiť aj ukradnuté financie späť.

Čítajte tiež:

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

7. 11. 2024 | Redakcia

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

Najnovší rebríček Finparády priniesol prehľad najlepších bankových účtov na Slovensku, kde prvenstvo patrí Tatra banke. Slovenská sporiteľňa a UniCredit Bank sa umiestnili na ďalších... celý článok

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

31. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

SEPA okamžité platby sú na Slovensku obľúbené, no vedeli ste, že nesmiete posielať toľko peňazí, koľko si zmyslíte? Limit je síce nastavený na 100 000 eur, no každá banka má svoj vlastný... celý článok

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

15. 10. 2024 | Gabriel Pleska

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

Krajiny EÚ majú rôzne stropy pre platby v hotovosti. Na Slovensku je to 10 000 eur, v Českej republike je to 270 000 Kč. Dánsko tento rok limit znížilo a očakáva sa, že to isté urobia... celý článok

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

9. 10. 2024 | Redakcia

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

Okamžité SEPA platby si dnes môžu užívať klienti niektorých bánk na Slovensku. Čoskoro však bude tento expresný platobný spôsob dostupný všade. Banky ho postupne musia zaviesť do konca... celý článok

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

7. 10. 2024 | Redakcia

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

Sporiaci účet a termínovaný vklad predstavujú jednodúchý spôsob, ako sporiť a ukladať peniaze. Sporiaci účet zhodnocuje peniaze a pritom ponúka lepšiu disponibilitu, teda úspory si... celý článok