Zneužitie platobnej karty na dovolenke – čo robiť a ako mu predísť

Lenka Vyplašilová | rubrika: Článok | 14. 8. 2017
Ako sa má platobná karta “správne“ používať na zajraničnej dovolenke? Prinášame vám množstvo užitočných rád a tipov, ako zabrániť zneužitiu platobenj karty
Zneužitie platobnej karty na dovolenke – čo robiť a ako mu predísť

Zdroj: Shutterstock

 

Rady a tipy, ako bezpečne používať platobnú kartu v zahraničí

Pre mnohých sa platobná karta stala neoddeliteľnou súčasťou života a takmer každý z nás ju využíva aj počas zahraničnej dovolenky. Ako zabrániť jej zneužitiu a čo je nutné urobiť v prípade jej odcudzenia? Prinášame vám niekoľko rád a tipov, ako kartu bezpečne používať aj na zahraničnej dovolenke.  

 

  • Na dovolenku si vezmite aspoň 2 platobné karty,
    •  z toho aspoň jednu embosovanú a jednu kreditnú. Hotovosť radšej vyberajte z debetnej karty, tovar a služby plaťte kreditnou kartou. 
  • Nezabudnite si pred cestou do zahraničia:
    • overiť dátum expirácie kariet
    • skontrolovať, či sú karty na zadnej strane podpísané. 
  • Zapamätajte si svoj PIN kód, nikdy ho nemajte napísaný niekde v peňaženke alebo dokonca na svojej platobnej karte. 
    • Ak si ho nedokážete zapamätať, využite radšej možnosť zmeny PIN kódu cez bankomaty na číslo, ktoré si ľahko zapamätáte. Takisto ho nikomu neprezrádzajte – ani svojim blízkym. 

 

Platení kartou v reštaurácii
 
Foto: VISA

 

Platobnú kartu nikomu nepožičiavajte, a teda ani príbuzným alebo kamarátom.  Majte taktiež vždy na pamäti, že sa nejedná len o obyčajnú kartu.

Platobná karta totiž predstavuje bezhotovostnú formu vašich peňazí.

Buďte prítomní pri každej platbe platobnou kartou. V reštaurácii nedávajte kartu do obalu s účtom, požiadajte o prenosný POS terminál, prípadne prejdite k nemu.  Kartu majte stále na očiach – ak platíte kartou pri pokladni, tak personál by s vašou kartou nemal nikam odchádzať alebo s ňou iným nezvyčajným spôsobom narábať či manipulovať. Vždy ta tiež uistite, že karta, ktorá vám je vrátená, je skutočne tá vaša. 

Kartou sa odporúča platiť len na dôveryhodných obchodných miestach a internetových serveroch. 

Odporúča sa nosiť platobnú kartu oddelene od finančnej hotovosti a vašich osobných dokladov. 

Pravidelne kontrolujte, či máte svoju platobnú kartu stále pri sebe, uisťujte sa priebežne, či ste ju niekde nezabudli alebo nestratili – najmä ak ňou často platíte. 

Ak kartou platíte cez internet, tak nikdy nie vo free wifi zóne.

Ak platíte kartou a transakciu sa z nejakého dôvodu nepodarilo zrealizovať, zaznačte si všetky potrebné údaje a nechajte si doklad o platbe v hotovosti v prípade reklamácie, teda prípadu, že by sa táto položka náhodou objavila vo vašom výpise. 

Starostlivo uchovajte všetky účty, letenky alebo iné cestovné doklady, na ktorých je uvedené číslo vašej platobnej karty.

 

  • Rovnako platí pravidlo, že by ste nemali s nikým diskutovať o údajoch vašej platobnej karty či už osobne, telefonicky alebo e-mailom. 
  • Ak zadávate v bankomate alebo v obchode pri pokladni svoj PIN kód, zakryte číselník radšej telom a rukou. Zabránite tým nechcenému odpozorovaniu kódu. 

 Majte pri sebe núdzové telefónne číslo na banku, ktorá vám vašu platobnú kartu vydala, aby ju mohla ihneď zablokovať.

 

  • V prípade straty karty alebo jej odcudzenia a vám toto číslo výrazne uľahčí komunikáciu s bankou.
  • Odporúča sa do telefónu uložiť číslo na svoju banku v medzinárodnom formáte – pre prípad, že banku budete chcieť kontaktovať, ak bude potrebné kartu zablokovať, prípadne si overiť podozrenie na neoprávnenú  transakciu. 
  • Krádež platobnej karty ohláste vo vlastnom záujme aj na polícii. 

Čo robiť, ak v zahraničí o kartu prídete

Ak máte so sebou platobnú kartu, ktorú stratíte, poškodíte, alebo vám ju nedajbože ukradnú, musíte túto skutočnosť banke čo najskôr telefonicky oznámiť, nechať ju okamžite zablokovať, a tak zabrániť jej prípadnému zneužitiu.

„Ak klient platobnú kartu stratí, alebo mu ju ukradnú, okamžite by mal kontaktovať linku klientskeho centra a kartu zablokovať. Karta sa zablokuje hneď po tom, ako o to požiada. Karta sa tým stáva nefunkčnou a nie je možné ju zneužiť. Na klientske centrum je možné volať nepretržite aj zo zahraničia,” vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. 

Užitočné je mať pri sebe minimálne dve platobné karty

Novú platobnú kartu ale dostanete až po návrate domov, a vy by ste tak pri absencii hotovosti alebo ďalšej platobnej karty mohli veľmi ľahko osťať na vytúženej dovolenke bez akýchkoľvek prostriedkov a prístupu k nim.

Tejto extrémnej situácii sa môžete vyhnúť, ak do zahraničia vycestujete aspoň s dvomi platobnými kartami – ideálne jednou debetnou a jednou kreditnou a kombináciou viacerých kartových asociácií.

Nie je ale vhodné nosiť obe karty dohromady, pretože pri strate alebo odcudzení peňaženky súčasne prídete o obe karty.  „Užitočné je mať pri sebe minimálne dve platobné karty. Aj pre prípad, že by ju klienti stratili alebo im ju ukradli. Výhodné je mať pri sebe karty spoločností Visa aj MasterCard, z toho jednu embosovanú,“ radí hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.  

 

Anketa

Ukradli Vám niekedy peňaženku alebo doklady?

Lenka Vyplašilová

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

7. 11. 2024 | Redakcia

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

Najnovší rebríček Finparády priniesol prehľad najlepších bankových účtov na Slovensku, kde prvenstvo patrí Tatra banke. Slovenská sporiteľňa a UniCredit Bank sa umiestnili na ďalších... celý článok

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

31. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

SEPA okamžité platby sú na Slovensku obľúbené, no vedeli ste, že nesmiete posielať toľko peňazí, koľko si zmyslíte? Limit je síce nastavený na 100 000 eur, no každá banka má svoj vlastný... celý článok

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

15. 10. 2024 | Gabriel Pleska

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

Krajiny EÚ majú rôzne stropy pre platby v hotovosti. Na Slovensku je to 10 000 eur, v Českej republike je to 270 000 Kč. Dánsko tento rok limit znížilo a očakáva sa, že to isté urobia... celý článok

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

9. 10. 2024 | Redakcia

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

Okamžité SEPA platby si dnes môžu užívať klienti niektorých bánk na Slovensku. Čoskoro však bude tento expresný platobný spôsob dostupný všade. Banky ho postupne musia zaviesť do konca... celý článok

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

7. 10. 2024 | Redakcia

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

Sporiaci účet a termínovaný vklad predstavujú jednodúchý spôsob, ako sporiť a ukladať peniaze. Sporiaci účet zhodnocuje peniaze a pritom ponúka lepšiu disponibilitu, teda úspory si... celý článok